"Alonso Ferrari'den ayrılacak"

Ferrari otomobilleri ve markanın Formula 1 takımının eski başkanı Luca di Montezemolo, İspanyol pilot Fernando Alonso'nun gelecek sezon takımdan ayrılacağı yönündeki iddiaları doğruladı.

16 Ekim 2014 Perşembe - 12:47

1991'de başladığı başkanlık görevine eylül ayında son verilen di  Montezemolo, Red Bull-Renault takımıyla üst üste 4 kez dünya şampiyonluğu yaşayan  Sebastian Vettel'in takımdan ayrılacağını açıklamasının ardından Fernando  Alonso'nun Ferrari'yi bırakacağı iddiaları hakkında İtalyan RAI televizyonuna  açıklamalarda bulundu. 
 
Di Montezemolo, 5 yıldır Ferrari'de yarışan 2005 ve 2006 şampiyonu  Alonso'nun, kazanamamaktan rahatsız olduğunu belirterek, "Yarış pilotları bazen  yeni bir motivasyona, yeni bir çalışma ortamına ve kendisini teşvik edecek bir  şeye ihtiyaç duyar" yorumunu yaptı. 
 
Resmi açıklama yapılmasa da İspanyol pilotun seneye Ferrari'de  olmayacağını öne süren eski yönetici, "Alonso Ferrari'den ayrılacak. Bunun iki  sebebi var: İlki, farklı bir ortamda çalışmayı denemek ve yeni bir motivasyon  istemesi. İkincisi ise yeniden şampiyon olmak için uzun süre bekleyemeyecek yaşta  olması" dedi. 
 
Di Montezemolo, 2007'den bu yana şampiyonluğa hasret kalan Ferrari'nin  bu sezon haricinde her zaman zirve için yarıştığını savunarak, "Son 15 yılda en  fazla şampiyonluk yaşayan takım, Ferrari. 6 yıldır şampiyon olamadığımız doğru  ama iki şampiyonluğun son yarışta kaybedildiğini de unutmamak gerek" ifadelerini  kullandı. 
 
Alonso, her ne kadar henüz kararını vermediğini söylese de İspanyol  sürücünün, 2015'te uzun yıllardır çalıştığı Mercedes'i bırakıp araçlarında  Honda'nın motorlarını kullanacak McLaren'a veya Formula 1'e bir sene ara verip  2016'da Mercedes takımına gitmesi ihtimalleri üzerinde duruluyor. 
 

Tüm Fikstür