"Aykut hoca, kaliteli bir iş çıkardı"

Atiker Konyaspor'da teknik direktörlük görevine getirilen Mustafa Reşit Akçay, geçen sezon takımın başında olan meslektaşı Aykut Kocaman'ın çok kaliteli bir iş çıkardığını, kendisine teşekkür etmeleri gerektiğini söyledi.

25 Haziran 2017 Pazar - 12:57

Bayram tatili için memleketi Trabzon'da bulunan Akçay, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Osmanlıspor'dan ayrıldıktan sonra iyi organize olmuş bir  altyapı projesiyle karşılaşmadığını belirtti.

İzmir temsilcisi Karşıyaka'nın teklifini değerlendirmek üzereyken  Atiker Konyaspor'dan daha cazip bir teklif geldiğini belirten Akçay, "Tüm altyapı  ve pilot takımıyla organize olabileceğimiz bir projeyle Konyaspor, bize daha  cazip geldi. Sundukları çalışma ortamının kalitesi ve öncelikle başkan ile  yönetim kurulunun bu vizyona bakış açısı bizi Konya'ya yönlendirdi." ifadelerini  kullandı.

Akçay, meslektaşı Aykut Kocaman'ın geçen sezon Atiker Konyaspor ile  elde ettiği başarılara değinerek, şunları kaydetti:

"Aykut hoca çok kaliteli iş çıkarmış. Kendisine teşekkür etmeliyiz.  Ortaya çıkan takımın hem güçlü artıları hem de negatif yanları var. Güçlü  artıları daha fazla bir takıma gidiyoruz. Özellikle saha duruşu ve kompakt yapıda  oynamaya çalışması, ikinci ve birinci bölge oyun kalitesi oldukça iyi. Üçüncü  bölgedeki hareketlilik konusunda belki katkılarımız olacak ve bir değişime  gideceğiz. Bu nedenle Konya'da özellikle kendi anlayışımızı ve kendi vizyonumuzu,  en kısa zamanda hedefe giden ve atak sonlandırmaya yönelik oyun felsefemizi  uygulamak biraz zor olacak. Bununda üstesinden gelmeye çalışacağız."

"6 nokta transfer yapmayı planlıyoruz"

Deneyimli teknik adam, yeşil-beyazlı ekibe 6 nokta transfer yapmayı  planladıklarını bildirdi.

Akçay, "Toplamda 6 nokta transfer yapmayı planlıyoruz. Sözleşmesi  biten oyuncularla yollarımızı ayırdık. Takım mühendisliği konusunda çalışıyoruz.  Hem ekonomik olarak kulübümüze uygun transfer politikası izliyoruz hem de oyun  formatımıza uyum sağlayacak oyuncular üzerinde duruyoruz. En önemlisi  Konyaspor'da oluşturulan karakter kalitesini bozmamaya da dikkat ediyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

UEFA Avrupa Ligi'nde Atiker Konyaspor'un karşısına çıkacak rakiplerin  yüksek kaliteye sahip olacağının altını çizen Akçay, "İki yıldan beri Aykut  hocayla tecrübe içerisinde olan bir Konyaspor var. Biz de bir teknik adam olarak  deneyim yaşamışız. Bunları birleştirip bir enerji oluşturabilirsek bir sürpriz  yapabiliriz. Transfer politikamızı sağlıklı yapıp, o ligin kalitesini  yakalayabilecek organizasyon sağlayabilirsek, bunu başarabiliriz." şeklinde görüş  belirtti.

"Yusuf Erdoğan ile ilgileniyoruz"

Trabzonspor'dan Yusuf Erdoğan'a talip olduklarını belirten tecrübeli  teknik adam, "Konyaspor olarak Yusuf Erdoğan ile ilgileniyoruz ancak Yusuf'un  bize bakış açısını bilmiyoruz. Kendisiyle konuştuk, bizden süre istedi. Sanırım  İstanbul ile ilgili düşüncesi daha yoğun. Saygı duyuyoruz. Çünkü yaşamı ve seçim  hakkı onundur. Bizim ona destek olmamız gereken günlerdir. Çok yetenekli bir  oyuncunun kaybolmadan, tekrar Türk futboluna geri dönmesini sağlamalıyız."  şeklinde konuştu.

"Trabzonspor'u hepimiz kollamalıyız "

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Akçay, daha önce görev yaptığı  Trabzonspor'u "Yuvamız." diye tanımlayarak, bordo-mavili kulübü kollamaları  gerektiğini aktardı.

Trabzonspor ile de ilgili görüşlerini dile getiren Mustafa Reşit  Akçay, "Burası bizim yuvamız. Biz Trabzonsporluyuz. Başka yerlerde çalışabiliriz,  profesyonel olarak ekmeğimizi kazanabiliriz. Bu bizim onur duyduğumuz bir etiket.  Yüzlerce insanın ekmek yediği, binlerce insanın kimliği ve aidiyet duygusu ile  mutlu olduğu bu alanı hepimiz koruyup, kollamalıyız. Kişisel menfaatler zaman  zaman kulübün önüne geçmekte. Bunu da asla hak etmiyor." değerlendirmesinde  bulundu.

Daha önce altyapılarda görev almayı istediği yönündeki açıklamalarına  değinen tecrübeli teknik adam, "Trabzonspor'un profesyonel takımıyla ilgili kısmı  kesmemin nedeni altta daha faydalı olabileceğimiz anlayışı bir ifade etme biçimi.  Buna saygı duyulması gerekir. Trabzonspor'un profesyonel takımını yönetecek bir  yığın kaliteli antrenör var. Biz zor olan kısma altyapıya talip olacağımızı  söyledik. Bu gün itibariyle Trabzon altyapısı güçlü kişilere teslim edildi.  Bundan sonra bizim böyle bir beklentimiz de olamaz. Onlar, böyle bir bakış  acısından dolayı söylenmiş sözlerdi." diyerek sözlerini tamamladı.

 

Tüm Fikstür