'Basketbol adına güzel hayallerim var'

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın yeni başantrenörü Ufuk Sarıca, ay-yıldızlı ekibin başına geçmenin gururunu yaşadığını ve başarılı sonuçlar için büyük hayaller kurduğunu söyledi.

02 Şubat 2017 Perşembe - 14:25

Sarıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, onur verici bir göreve  geldiğini belirterek, "Gururlandım. Daha önce bu formayı giydim, şimdi  başantrenör olarak görev yapmak nasip olacak. Ülke basketbolu adına çok büyük  hayaller kuruyorum." dedi.

Beşiktaş Sompo Japan'da başantrenörlüğün yanı sıra milli takımda da  aynı görevi yürütmenin bir baskı oluşturup oluşturmayacağı sorusunu yanıtlayan  Sarıca, "Baskıyla yaşamaya alıştık. Elbette milli takımdan beklentiler var.  Bunların gerçekçi şekilde ortaya konması gerekiyor. Kısa, orta ve uzun vadede  planlar yapmamız lazım, inşallah güzel şeyler yaşarız." diye konuştu.

"Tartışmaları köşeye koymak lazım"

Milli takımda oyuncu, yönetici veya başantrenör bazında zaman zaman  yaşanan polemiklere değinen Ufuk Sarıca, artık bu tür konuların bir kenara  bırakılmasını vurgulayarak, birlik içinde çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Tartışma ortamının sadece milli takımda veya sporda yaşanmadığına  dikkati çeken Sarıca, şunları kaydetti:

"Tartışmasız günümüz geçmiyor. Son yaşadığımız olaylardan sonra bütün  olmak gerekir. Bu konularla ilgili çok konuşacak durumum yok. Zaten milli takım  antrenörü olarak benim herkese, her yere, her kuruma aynı mesafede olmam  gerekiyor. Bu en başlıca görevim olacak. Bu birleştiriciliği sağlayabilirsek  barış içinde yaşarız. Artık bu tartışmaları köşeye koymak lazım. Bunları  yapmaktan iş yapamaz hale gelmiş durumdayız."

"Bazı fikirlerimiz olduğu gibi, tecrübelerimiz de var"

Milli takım olarak belli hedeflere ulaşmak için "savaşmadan" ve  konuşarak ortak menfaatlerde buluşmaları gerektiğini anlatan Sarıca, şu ifadeleri  kullandı:

"Bazı kavgaları, dargınlıkları köşeye bırakmak lazım. Basketbol  camiasında değerli ağabeylerimiz, değerli kardeşlerimiz var. Güzel fikirler  çıkabiliyor. Hep beraber olursak, belli amaçlar ve ülke basketbolu için kararlar  alınabilir. İlişkilerimde çekişme yaşayan veya kavga eden biri değilim. Dinlemeyi  de severim. Aklımızda bazı kararlar ve fikirler olduğu gibi tecrübelerimiz de  var. Bunları birleştirip en hep beraber en ideal kararları almalıyız."

Milli takım antrenörlüğü sırasındaki avantajlarını değerlendiren  Sarıca, "En büyük avantajım dostluklar olacak. Çok değerli antrenör ağabeylerim  oldu. Oyunculuk sırasında değerli arkadaşlarım oldu. Son 25 yıl içinde Türkiye  basketbolunu belli yerden belli yere getiren insanların da federasyonun çeşitli  birimlerinde görevde olduğunu görüyoruz. En büyük avantajlarım bunlar olabilir."  diye konuştu.

"Havuzdaki en iyi kadroyu sahaya çıkaracağız"

Milli takım yapılanması konusunda bilgi veren Ufuk Sarıca, 2017 Avrupa  Şampiyonası'nda değişimin fazla olmayacağını ancak Dünya Şampiyonası ve hayalini  kurdukları 2020 Olimpiyat Oyunları'na gitmek için daha fazla değişiklik  yapabileceklerini belirtti.

Kısa vadede çok fazla seçeneklerinin olmadığını anlatan başantrenör  Sarıca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii ki belli değişimler olacak. Kısa vadede Avrupa Şampiyonası  olacak. Orta ve uzun vadede Dünya Şampiyonası ile hayalini kurduğumuz 2020  Olimpiyatları var. Buralara giderken daha fazla rötuş yapabiliriz. Avrupa  Şampiyonası için elimizdeki oyunculardan en iyi kadroyu, en iyi takımı sahaya  çıkaracağız. Ülkemizde oynadığımız şampiyonalarda daha coşkuluyuz. Coşkuyla  bütünleşerek daha iyi sonuçlar alıyoruz. Bunu yapmak için elimizden gelen iyi  niyeti ortaya koyacağız."

Beşiktaş Sompo Japan'ın başına geçtiği dönemde "son topa kadar  mücadele" şeklinde slogan belirleyen Sarıca, milli takım için böyle bir mesajının  olup olmayacağı sorusuna, "Sloganı ben de bilmiyorum. Spontane gelişecek.  Yakıştırma olabilir, maç esnasındaki konuşma olabilir." yanıtını verdi.

Türk taraftarların renk gözetmeden ve bir ekibin yandaşı olmadan milli  takıma destek vereceğini vurgulayan Ufuk Sarıca, "Geçmişteki dönemlerdeki  şampiyonaların hepsine büyük ilgi vardı. Eylülde büyük coşkuyla destekleneceğiz.  Tek yürek olursak iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde  bulundu.

Devşirme oyuncu konusu

Ufuk Sarıca, devşirme oyuncu konusunda Ali Muhammed ve Emir Preldzic  olmak üzere önlerinde iki seçenek olduğunu ve bu konudaki tercihlerinin Ersan  İlyasova'nın kadroda yer alıp almayacağına göre şekilleneceğini ifade etti.

Devşirme oyuncu sistemini Avrupa ülkelerinin de kullandığını  hatırlatan Sarıca, "İhtiyaç varsa, bunu giderene kadar bizim de kullanmamız  doğal. Belli sıkıntılarımız var ki devşirme oyuncumuz var. Biriyle devam  edeceğiz. Geçen sefer gelemeyen Ersan'ın konumu önemli. İnşallah bizimle olacak.  O ayrı güç katacak. Turnuvaya çok var. Sağlık durumları, performanslar önemli  olacak." diye konuştu.

Milli takım başantrenörü olarak beklentisinin yerli oyuncuların  kulüplerinde daha fazla süre alması olduğunu kaydeden Sarıca, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Kurallarla ilgili düzeltmeler yapılabilir. Yabancı oyuncuların  değeri, Türk oyuncuların değeri olarak düşünmüyorum. Sahadaki performanslarına  göre düşünüyorum. Türk oyuncuların takımda birliği sağlaması açısından büyük rolü  var. Türk oyuncular yeter ki o sorumluluğu almaya hazır olsun. Bizler onları daha  fazla cesaretlendirmek için görevli insanlarız."

"Bu seneyi uğurlu olarak görüyorum"

Beşiktaş Sompo Japan'daki görevinin ardından milli takım  başantrenörlüğüne getirildiğini hatırlatan Sarıca, kendisi açısından güzel bir  dönem yaşadığını vurguladı.

Milli takım başantrenörlüğü teklifi sırasında Beşiktaş Kulübü Başkanı  Fikret Orman ve inandığı arkadaşlarıyla konuyu görüştüğünü belirten Sarıca,  şunları söyledi:

"Zaten kafamda mevcut şeyler vardı. Bunları birleştirerek karar  verdim. Beşiktaş antrenörünün aynı zamanda milli takım antrenörü olması camiamız  için mutluluk verici olay. Başkanımız ve yöneticilerimiz, Hidayet Türkoğlu ile  görüşmüştü. Onların da pozitif görüşleri oldu.  Çok güzel dönem oldu. Beşiktaş'ta  kısa dönemde hem Türkiye liginde hem Şampiyonlar Ligi'nde muazzam sezon geçirdik.  Milli takım olayının gerçekleşmesiyle bu dönemi uğurlu sene olarak görüyorum."

Etiketler: ufuk sarıca basketbol
Tüm Fikstür