"Fransa'yı yenebileceğimizi düşünüyorum"

A Milli Erkek Basketbol Takım Başantrenörü Ergin Ataman, final serisinde mücadele eden oyuncuların da katılımıyla, en iyi noktaya gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

11 Haziran 2016 Cumartesi - 15:26

Ataman, Türkiye Basketbol Federasyonunun internet sitesinde yer alan  açıklamasında, beş gün süren çok verimli bir kamp geçirdiklerini ve olimpiyat  elemelerinde uygulayacakları sistemin temelini burada attıklarını belirtti.
 
Milli takımın yeni kurulmuş bir ekip olmadığını ve oyuncuların sistemi  bildiğini hatırlatan Ataman, "Araya uzun bir sezon girdi ama burada yeni bir  sistem ile karşılaşmadılar. Kampın üçüncü gününde sistemimizi hem hücum hem de  savunma düzeni anlamında oyunculara tamamen aktarmıştık. Temeli bu kampta  oluşturmuş olmamız önemliydi. Oyuncular zaten birbirlerini tanıyorlar ve  birbirlerinin özelliklerini çok iyi biliyorlar. Her geçen gün daha iyiye  gideceğiz. Oyuncuların bildiğini söylediğim düzenlerin takım halinde çok daha iyi  algılanıp uygulanacağı günler yakındır." ifadelerini kullandı.
 
Ergin Ataman, turnuvanın en iyi beş numara rotasyonunun milli takımda  olacağını ve oyun kurucu pozisyonunun eleme yapma konusunda en çok güçlük  çekeceği nokta olacağını aktardı.
 
Dış otoriteler tarafından Fransa'dan sonra Türkiye ve Kanada'nın  favori görüldüğünü ve önceliklerinin aşama aşama düşünmek olduğunu dile getiren  Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kanada, potansiyeli olan tehlikeli bir takım ve bizim için kapalı bir  kutu. Turnuvanın favori takımı Fransa ile yarı finalde ya da finalde  karşılaşırsak kazanmak adına elimizden gelen her şeyi yapacağız. Şimdiden olası  bütün rakiplerimizi incelemeye aldık ve onların hazırlık maçlarının tamamını da  izleyip analiz edeceğiz. Geçen sene Avrupa Şampiyonası'nda Fransa'ya çeyrek final  öncesinde kaybettik ama otuz bin kişinin önünde, ev sahibi Fransa'ya  kaybettiğimizi hatırlatırım. Üstelik Filipinler'e geçen sene ile aynı kadroya  sahip olarak gelebileceklerini de düşünmüyorum. Kimsenin saha avantajı olmayacak.  Ben iyi çalışıp iyi bir maç çıkardığımız takdirde Fransa'yı yenebileceğimizi  düşünüyorum."
 

Tüm Fikstür