"Gönlümüz tabii ki Türk antrenörden yana"

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Genel Koordinatörü Ömer Onan, 2017 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli Takım'ın başantrenörünü belirleme konusunda acelelerinin olmadığını ancak çok da zamanlarının kalmadığını söyledi.

22 Kasım 2016 Salı - 11:46

Ömer Onan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ay-yıldızlı ekibin yeni  başantrenörünün Türk olmasını arzuladıklarını ancak olmaması durumunda yabancı  çalıştırıcıya yönelebileceklerini kaydetti.
 
Başantrenör konusunda son kararı TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu'nda  olduğunu belirten Onan, "Aklımızda veya günümüzdeki ismi telaffuz etmek bence çok  doğru değil. Onda son karar Hidayet başkandadır. Görüşeceğimiz isimler var. İlla  Türk veya yabancı olacak diye bir sınırlamamız yok. Kolay bir süreç değil.  Gönlümüz tabii ki Türk antrenörden yana. Olabilirse olur. Kafamızda isimler var.  Acelemiz yok ama çok zamanımız da yok." diye konuştu.
 
Milli takım başantrenörünün kulüp takımı çalıştırmasına sıcak  bakmadıklarının altını çizen Ömer Onan, şöyle devam etti:
 
"Hem kulüp hem milli takım çalıştırmanın avantajları ve dezavantajları  var. Eskiden milli takım maçları sadece sezon sonu oluyordu. O açıdan antrenörler  hem kulüpte hem de milli takımda çalışabiliyordu. Kariyer yapmış antrenörlere yalnızca milli takım yetmiyordu. Sadece sezon sonu maçlar oluyordu ve 11 ay  antrenör hiçbir şey yapmıyordu. Bunu çok tercih etmiyorlardı. Bunun üzerine  kariyerli antrenör getirince hem milli takım hem de kulüp takımı yönetiyordu. FIBA'nın açıklamasına göre, artık sezon içinde de milli maçlar olacak. Bunun için  hem kulüp hem de milli takım antrenörlüğü çok sağlıklı olmaz. Çalışacak  antrenörün tamamen milli takımla olmasını isteyeceğiz."
 
Fenerbahçe'de hem oyuncu hem de idareci olarak birlikte çalıştığı  Zeljko Obradovic'in milli takım çalıştırmayı düşünmediğini belirten Onan,  "Obradovic, çok iyi ve büyük bir antrenör. Kariyeri de belli ama kendisi hiçbir  milli takım çalıştırmayı düşünmediğini söyledi. Bundan önceki yönetimin de milli  takım antrenörlüğü için bir teması olmuştu ama kabul etmemişti. Antrenörler için  de kolay bir süreç değil." açıklamasında bulundu.
 
"Basketbolun problemlerini biliyoruz"
 
Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu başkanlığında yeniden yapılanan TBF'de  önemli ve ağır sorumlulukları olan bir göreve geldiğini ve basketbolun  problemlerini bildiklerini söyledi.
 
Oyuncuyken de sorumluluk almayı sevdiğine değinen Onan, "Fenerbahçe'de  iki sene idarecilik yaparken de böyleydim. Elini taşın altına koymayı seven  insanlarız. Basketbolun problemlerini biliyoruz. Yeni dönemde sorumluluk almak,  işin çok olması, zorlukları olması bizi yıldırmaz. Aksini bizi motive eder.  Önemli ve ağır sorumlulukları olan bir görev devraldım. Yıllarca Türk basketbolu  için her türlü görevi aldık, bundan sonra da almaya hazırız." ifadelerini kullandı.
 
Hidayet Türkoğlu ile oyunculuk zamanından beri TBF yönetiminde olmayı  konuştuklarını vurgulayan deneyimli basketbol adamı, şunları kaydetti:
 
"Hidayet başkan ile 2010'dan beri basketbolu bırakınca federasyonda  yöneticilik yapmayı aramızda konuşuyorduk. Aslında son 3-4 ayda çıkan bir olay  değil. Her kampta ve şampiyona öncesi konuşmalarımızda, federasyonda neler yapabiliriz, basketbolu daha ileri nasıl götürebiliriz gibi konuları  konuşuyorduk. Benim için kolay bir süreç olmadı. Fenerbahçe'de bir düzen kurduk.  Bunda benim de çok büyük katkılarım vardı. Buradaki amacımız, basketbol pastasını  büyütmek. Bunu, bütün kulüplerle yapmak istiyoruz. Bunu başarabilirsek,  basketbola daha büyük hizmet etmiş olacağız."
 
Fenerbahçe'de basketbol oynayıp, kaptanlık ve idarecilik yaptığını  hatırlatan Ömer Onan, her kulübe eşit mesafede olduklarını bildirerek, şöyle  konuştu:
 
"Fenerbahçe'de yıllarca oynadım, kaptanlık da yaptım ama milli takımda  da yıllarca oynadım. Bu camiaya dün girmedik. 15 yıldır bu camianın içindeyiz.  Galatasaraylı, Beşiktaşlı veya diğer takımdan dostlarımız bizi tanır. Kafamdaki  şey, basketbolu güzelleştirmek, daha iyi yerlere götürmek, sürdürebilir planlarla  kulüplerin gelirlerini artırabilmek. Sportif anlamda sezon sonunda kimin şampiyon  olduğuyla ilgilenmiyoruz. Bizi ilgilendiren taraf, kulüplerin daha rahat  çalışabilmeleri, uzun vadeli ve sürdürülebilir planlarla kazançlarını  artırabilmeleri, Avrupa'da uzak ara en iyi lig olmak. Turgay Demirel, çok uzun  süre başkanlık yaptı ve o da Galatasaray kaptanıydı. Çalışma arkadaşlarımızdan  Haluk Yıldırım, hem Beşiktaş'ın hem de Galatasaray'ın kaptanlığını yaptı. Kerem  Tunçeri, Galatasaray kaptanlığı yaptı. Hangi takımdan geldiğiniz önemli değil.  Önemli olan karakteriniz, duruşunuz ve basketbola yapacağınız katkılardır.  Günümüzde kısır kavgalar oluyor. Biz, bunların içinde hiçbir zaman olmadı. Bizim bir çizgimiz, duruşumuz ve karakterimiz var. Bunlar değişmez. Görevimizin  bilincindeyiz. Burada önemli olan dürüst ve herkese aynı şekilde hizmet  edebilmek."
 
"Çok projemiz ve planımız var"
 
Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki TBF'nin çok heyecanlı  olduğunu anlatarak, "Bu ülkenin bize sağladıklarıyla birer marka olduk. Milli  takımlarda ve kulüplerde bunun karşılığını verdik ama şimdi bunca aldığımızı Türk  basketbolunu yöneterek, geri verme zamanı. Bizim yükümüz ağır. Çok projemiz ve  planımız var. Çok yeni olduğumuz için bu plan ve projeler zaman alacaktır ama çok  heyecanlıyız. Çok şeyler yapmak istiyoruz. Bunların hepsini de çok uzun senelerde  planladık." değerlendirmesinde bulundu.
 
TBF'de görev alan isimlerin hem basketbolcu hem de idareci olarak  tecrübeli olduklarını aktaran Onan, "Basketbol için iyi şeyler üretmeye  çalışacağız. Basketbolu daha ileri götürmek için geldik. Bunu yapamadığımız  zaman, bir yeri kaptık, bu koltuk bizim oldu düşüncesiyle hareket etmeyeceğiz.  Bizler için koltuğun hiçbir önemi yok. Önemli olan başarılı bir şekilde Türk  basketboluna değer katmak." dedi.
 
Altyapı milli takımlarında başarılı sporcuları A takımlara adapte  etmek için çalışacaklarını vurgulayan TBF Genel Koordinatörü, "Yol haritamız var.  14 yaşından 18 yaşına kadar milli takımlarda çok başarılıyız. Altyapı milli takımlarında sürekli madalyalar alıyoruz. Buradaki sıkıntı, genç arkadaşlarımızın  yukarıya adaptasyonu. Kulüpler, 5 yabancıyla oynuyor. Avrupa'daki sistem de böyle  ama bizden çok başarılı milli takımlar var. Sadece yabancı kuralından dolayı  milli takım başarılı olamıyor dersek, bana göre yanlış. Ne yapıp edip, genç  kardeşlerimizin maç içinde sorumluluk alabilecek karaktere gelmesini sağlamamız  lazım. Bu açıdan da bu arkadaşlarımızın A takımlarda 2-3 sene oynaması lazım.  Bununla ilgili projelerimiz var. Bunun zamanı gelecek. Şu anda çok yeniyiz.  Federasyonu yavaş yavaş ele almaya başlıyoruz. İşleyişteki bozuklukları  düzeltmeye çalışıyoruz. O projelere de zaman gelecektir." ifadelerini kullandı.
 
"Milli takım, seyircisiyle bütünleştiği zaman performansının çok  üstüne çıkabiliyor"
 
Onan, Türkiye'de düzenlenecek 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda A  Milli Takım'dan ümitli olduğunu söyledi.
 
Şampiyonaya ev sahipliği yapmalarının avantaj olduğunu değinen Ömer  Onan, "2017 Avrupa Şampiyonası, ülkemizde olacak. Seyircimiz, bizi hiç yalnız  bırakmayacaktır. Türk halkı çok büyük destek verecektir. Milli takım, seyircisiyle bütünleştiği zaman performansının çok üstüne çıkabiliyor.  Şampiyonanın Türkiye'de düzenlenecek olması bir avantaj. Medyada konuşulanlara  göre takımımızdan herkes çok umutlu değil ama sahada mücadele edecek 12 aslan  gibi kardeşimiz olacak. Ben onlara sonuna kadar inanıyorum. Türk Milli Takımı,  2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndan sonuna kadar iddialıdır." şeklinde  konuştu.
 
FIBA ile Avrupa Ligi'nin çekişmesi
 
Ömer Onan, FIBA ile Avrupa Ligi yönetimi arasındaki çekişmenin  basketbola zarar verdiğini vurguladı.
 
İki kurum arasında bir anlaşmanın sağlanması gerektiğini kaydeden  Onan, "Basketbola zarar veriyor. Sonuçta bir anlaşmanın olması lazım. Konuşmalar  ve temaslar devam ediyor. Bir çözüm olması lazım. Olmaması, basketbola zarar  verecektir. Tepede kavga olduğu sürece basketbol olumsuz etkileniyor. Bence bir  ortak yolda buluşup devam etmek Avrupa basketbolu için hayırlı olur. Basketbolun  daha ilerlemesi için bu kavganın bitmesi gerekiyor." şeklinde görüş belirtti.
 
Spor Toto Basketbol Süper Ligi ve Avrupa kupalarında mücadele eden  takımları bekleyen en büyük tehlikenin sakatlıkları olduğunu söyleyen Ömer Onan,  şöyle devam etti:
 
"Takımları bekleyen en büyük tehlike yoğun fikstür. Sakatlıklar en  büyük tehlike. Darüşşafaka Doğuş, iyi bir yapılanmayla renk kattı. İyi bir  koçları var. CSKA Moskova'yı yenmeleri çok büyük iş. Anadolu Efes, iyi  başlayamadı ama sonradan toparlandı. Galatasaray da ilk maçını kazanmanın  moraliyle daha da ileri gidecektir. Ergin Ataman da çok tecrübeli bir antrenör.  Fenerbahçe'de Bogdanovic'in sakatlanması etkiledi ve bir bocalama yaşandı.  Beşiktaş Sompo Japan'ı seyretmekten çok büyük keyif alıyorum. Ufuk hoca, çok iyi  bir ekip kurdu. Çok iyi mücadele ediyorlar. Beşiktaş taraftarı da eski  zamanlardaki gibi takıma destek veriyor. Banvit ve Pınar Karşıyaka da çok iyi  gidiyor. Bu takımlar için en büyük tehlike sakatlıkları. Az sakatlık yaşayan,  kadrosu geniş olan takımlar ön plana çıkacaktır."
 
Türkiye'deki ligin çok çekişmeli ve zevkli olduğunu vurgulayan TBF  Genel Koordinatörü Ömer Onan, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Panathinaikos ve Olympiakos da haftada 4 maç yapıyor ama kendi  liginde bütçesi 300 bin avroluk takımlarla karşılaşıyor. İtalya da öyle. Türk  takımlarının sıkıntısı bu. Darüşşafaka Doğuş, çok önemli bir THY Avrupa Ligi maçı  oynuyor ama ondan sonra Beşiktaş Sompo Japan deplasmanına geliyor. Galatasaray  Odeabank, bir maç kaybediyor, hemen moralini toplaması lazım ama Banvit  deplasmanına çıkıyor. Fenerbahçe de öyle. Ligin değeri böyle artıyor. Spor Toto  Basketbol Süper Ligi, Avrupa'da insanların çok fazla izlediği bir lig oldu.  Türkiye ile İspanya ligleri, en kaliteli ligler. Bu kaliteli ligin olmasının  sebebi, takımların iyi olması. Bu, oyuncular için çok kolay değil. Bütün  takımlardaki oyuncuların kendilerine çok iyi bakması lazım. Biz kaliteden çok  zevk alıyoruz ama Allah oyunculara kolaylık versin."

Tüm Fikstür