"Gördüğümüz ilgiden çok memnunuz"

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 9-13 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da üçüncüsü düzenlenecek Etnospor Kültür Festivali'ne vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

17 Nisan 2018 Salı - 11:46

Bilal Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Etnospor Kültür  Festivali'nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini hatırlatarak, "Gördüğümüz  ilgiden çok memnunuz. Etnospor Kültür Festivali için beklediğimizin ötesinde bir  ilgiyle karşı karşıyayız. Halkımızın kendi değerleri ortaya konduğunda, iyi  temsil edildiğinde ne denli teveccüh gösterdiğini çok net bir şekilde görüyoruz."  dedi.
 
Geçen yıl düzenlenen organizasyonu 700 binin üzerinde vatandaşın  ziyaret ettiğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Uluslararası bir etkinlik ortaya koyuyoruz. Etnospor hikayesinin  uluslararası bir yanı olduğu için, renklendirmek amacıyla Japonya'dan, onların  atlı okçuluk sporu olan yabusame ekibini davet ettik. Katarlıların milli sporu  diyebileceğimiz, şahinle av yapma sporu olan gannas burada sergilenecek. Her sene  bu tür katılımlarla organizasyonu zenginleştirmeye devam edeceğiz. Etnospor  dediğimiz zaman, derdimiz, bütün milletlerin kendi kültürlerinin, milli  sporlarının değerli olduğu mesajını vermek. Bunun daha büyük düzeydeki mesajı da,  bütün kültürlerin dünyanın zenginliği olduğu ve başka kültürlerin baskısı altında  olmadan yaşanabilmesi gerektiği vurgusunu yapmak."
 
"Biz bu kültürlerin yaşanır olmasını istiyoruz"
 
Geçmişteki bazı değerlerin, ansiklopedik bilgi haline getirilip,  arşive kaldırıldığından yakınan Erdoğan, "Biz bu kültürlerin yaşanır olmasını  istiyoruz. Bir sürü geleneğimiz var. Bu geleneklerin hepsinin sadece ansiklopedik  bilgi olarak değil, evlerde, ailelerde yaşayarak devam etmesinin gerekli olduğunu  düşünüyoruz. Etnospor da sporu merkeze alarak bu mesajı vermeye çalışan bir  hareket." diye konuştu.
 
Bilal Erdoğan, "Türklerde bin yıl önce şöyle bir spor vardı." demek  yerine, "Bugün de var kardeşim." diyebilmenin önemli olduğuna dikkati çekerek,  şunları kaydetti:
 
"Okçulukta olsun, güreş dallarında olsun Türkler dünyanın zirvesinde  olmuş bir millet. Çünkü Türkler eskiden de öyleydi, şimdi de öyle. Bunun gibi tüm  milletlerin kendine ait sporları, değerleri, kültürel renklilikleri,  zenginlikleri var. Bunların özgürce bir arada bulunabilmesi ve herkes tarafından  başka bir zenginlik olarak görülmesinin, dünya barışı için de özel anlam ifade  ettiğini düşünüyoruz. Bugüne kadar dünyadaki çatışmaların çoğu zaman, başka bir  kültüre hayat hakkı tanımamaktan, saygı duymamaktan ileri geldiğini tarihte  görüyoruz. Bu bakımdan Etnospor'un dünyaya vermek istediği güçlü bir mesaj var.  Bu festivalimizde İstanbullular sadece hoşça vakit geçirmeyecekler, aynı zamanda  bu mesajın da bir parçası olacaklar. İnşallah bu sene yine başarılı bir  festivalle halkımızla buluşmayı ümit ediyoruz."
 
"Uluslararası bir festival olacağını düşünüyoruz"
 
Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali'nin gelecekte daha da büyük bir  organizasyon olacağına inancını dile getirdi.
 
 Organizasyonun her yıl daha da büyüyerek yoluna devam edeceğine  inandığını anlatan Erdoğan, "Beş on yıl sonra çok daha uluslararası bir festival  olacağını düşünüyoruz. Benzer festivallerin dünyaya yayılacağını düşünüyoruz. Bu  festivalin merkezinde olan sporların da çok daha profesyonel, çok daha  uluslararası şampiyonalarının olacağını düşünüyoruz. Bu mesajın güçlenerek  geleceğe taşınacağına inancımız sonsuz." diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:
Tüm Fikstür