‘Hamzaoğlu’na çok kırgınım’

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği'nin tecrübeli başkanı İlhan Cavcav, şu anda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetiminde bulunan eski Fenerbahçeli yöneticiye kırmızı-siyahlı kulübün başkanı olmasını teklif ettiğini açıkladı.

16 Nisan 2016 Cumartesi - 14:11

İlhan Cavcav, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  sağlık sorunları  nedeniyle yorulduğu bir süreçte görevi bırakmayı düşündüğünü vurgulayarak, "Çok  ciddi, zor günler yaşadım. İstanbul'da 23 gün, gece gündüz uyumadım, nasıl  dayandım, nasıl oldu bilmiyorum. Evet, yorulduğumu ve bırakmak istediğimi  söyledim. Kulübe sahip çıkanlar oluyor. Onları tanıyorum. Onlara kulüp değil, 1  tane futbolcuyu dahi teslim etmek mümkün değil. Bunun için de fevkalade  üzülüyorum." diye konuştu.

Ankara'da ikamet eden ve şu anda TFF yönetiminde yer alan eski  Fenerbahçe yöneticisine Gençlerbirliği Kulübü Başkanı olmasını teklif ettiğini  kaydeden İlhan Cavcav, isim vermeden Nihat Özdemir'i işaret etti. Cavcav,  "Telefon ettim, Avrupa'daydı. 'Burada yaşıyorsun, genel kurul yapayım, kulübe  başkan ol' dedim. 'Gelince görüşelim' dedi. Kabul edeceğini pek tahmin etmiyorum  ama Ankara'da olup İstanbul'da Fenerbahçe'de Galatasaray'da Beşiktaş'ta  yöneticilik yapılması da benim mantığıma göre doğru değil." değerlendirmesinde  bulundu.

"Yeniden doğdum"

Uzun zamandır kalp ve solunum rahatsızlığı tedavisi gören Cavcav,  doktor hatası nedeniyle sol bacağında da sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Belindeki rahatsızlığı nedeniyle 4 yıl önce Ankara'da geçirdiği  operasyonda doktorun ameliyatı yanlış yaptığını savunan Cavcav, "Yanlış ameliyat  nedeniyle belimde problem yaşadım ve sol ayağımda çekme oldu. Ayağımı  kaldıramıyorum. Belimden 3 defa tekrar mecburen ameliyat oldum. Nihayet  İstanbul'da bir doktora ameliyat oldum ve belimde sorunum kalmadı." şeklinde  konuştu.

Sol ayağındaki problemin ise devam ettiğini bildiren Cavcav, "Bunlar  yetmiyormuş gibi KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalığına da  yakalandım" dedi.

KOAH rahatsızlığı sebebiyle 4 ya da 5 kez hastaneye yattığını ancak o  süreçte kendisine kalbine dair bir sorun olduğu bilgisinin verilmediğini belirten  Cavcav, şöyle devam etti:

"Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) kalp kapakçığımda problem  olduğunu, nefes alıp verdiğim zaman açılmadığını bana ilettiler. Mecburen kalp  ameliyatı oldum ve yeniden çalışır hale getirdiler. Kalp ameliyatının üstünden 2  ay geçti ve şu an çok şükür daha iyiyim. GATA'da kültür fizik yapıyorum ve şimdi  daha kolay yürüyorum. Haftada 3 gün buna devam edeceğim. Bugünlerime  şükrediyorum. Çünkü doktorların bana ifade ettiğine göre yeniden doğdum.  Doktorlar,  'çok önemli bir kalp rahatsızlığı yaşadınız, Allah seni sevenlerin  yüzüne baktı, geçmiş olsun' diye beni teselli ettiler."

"Transfer dönemi başlıyor"

Transfer görüşmeleri yaptığını anlatan Cavcav, görevlendirdiği Mete  Işık'a Türkiye'de futbolcu takip ettirdiğini, 3-4 futbolcu izlettirmek için  İran'a da bir ekip gönderdiğini belirtti.

Başkent ekibinin pilot takımı Hacetepe'nin teknik direktörlüğü  görevinden aldığı Mustafa Kaplan'ın sezon öncesi Gençlerbirliği'ne yaptığı  yabancı transferlerin kulübe maliyetinin 20 milyon lirayı aştığına dikkati çeken  İlhan Cavcav, şu ifadeleri kullandı:

"Rahatsızlığım nedeniyle transfer edilecek futbolcuları bizzat  izleyemiyorum. Sayın Mustafa Kaplan'ın 'Aman şöyle adam, aman böyle adam' diyerek  aldırdığı futbolcuların bize maliyeti aşağı yukarı 6-7 milyon avroya tekabül  etti. Bu parayı ödeyemeyiz. Oynatmadığımız futbolcuları göndermek istiyoruz fakat  sözleşmeleri var ve gitmek istemiyorlar."

İbrahim Üzülmez'in durumu

Cavcav, teknik direktörleri İbrahim Üzülmez'in başkent ekibinde göreve  devam edip etmeyeceğinin 15 gün içinde netleşmesini beklediğine dair  açıklamasıyla ilgili "Şu an 'gel anlaşalım' demeyi doğru bulmuyorum." dedi.

Üzülmez'in açıklamalarını gazetelerden okuduğunu ifade eden Cavcav,  şunları söyledi:

"Hocamız, durumunun 1 hafta 10 gün içinde netleşeceğini açıklamış.  Görüşmeye gerek yok. Sezon sonuna 6 maç var, 18 puan eder bu da aşağı yukarı 1  buçuk ay yapar. Biraz yukarılara çıkalım. Şu anda 'gel anlaşalım' demeyi doğru  bulmuyorum çünkü ben İbrahim Üzülmez'i almaya karar verdiğim zaman yönetimi  topladım. Yönetime sorduğumda da kimse onay vermedi. 'Bu arkadaşa güveniyorum  başarılı olacağına inanıyorum ve böyle olmasını istiyorum' deyince, yönetici  arkadaşlarım refakat ettiler,  eksik olmasınlar. İbrahim Üzülmez'i getirdik ve  İbrahim de Allah için başarılı oldu. Gerçi 2-3 maç kaybettik ama futbolda bu  normal, olağan bir şey."

Genç teknik adamla görüştüğünü ve "Kadronu belli et, kimi göndermek  istiyorsun, eksikler nedir bana bildir ona göre bir planlama yapalım" dediğini  dile getiren Cavcav, "Tabii hocanın fikirlerine de saygım var. Ben Ali'yi derim  'yok Veli' derse ben Ali mi Veli mi bunun kararını verebilecek güçteyim. O  bilinçteyim, güçten de kast ettiğim bu. Önümüzdeki sene taraftarımıza daha iyi  bir Gençlerbirliği izletmek için elimden gelen gayreti göstereceğim." şeklinde  konuştu.

Tecrübeli başkan, futbolda peşin konuşmanın yanıltabileceğini ancak  maçlarını yeni stadında oynamaya başlayan ve takipçisi Fenerbahçe'nin 5 puan  önünde sıralamada ilk basamakta yer alan Beşiktaş'ın yüzde 80-90 şampiyon  olacağını ifade etti.

"Hamza Hamzaoğlu'na kırgınım"

İlhan Cavcav, bu sezon şampiyonluk yarışından uzak kalan  Galatasaray'da yönetim hatası olduğunu savundu.

"Galatasaray'da biraz yönetim hatası var" diyen İlhan Cavcav, "Hamza  Hamzaoğlu'nu niye bıraktıkları, neden devam etmediklerini bir spor adamı olarak  düşündüğüm zaman buna mantıklı bir izah bulamıyorum." dedi.

Hamza Hamzaoğlu hakkında "Hakikaten iyi hoca, disiplinli bir  arkadaşımız. Galatasaray gibi bir ekipte oynamış ve takımı biliyor."  değerlendirmesini yapan Cavcav, Hamzaoğlu'na kırgınlığıyla ilgili şunları  kaydetti:

"Boşta olduğu zaman Bursaspor'a gitmeden evvel telefon ettim. 'Gel,  Ankara'ya, Gençlerbirliği'ni çalıştır' dedim. Hamzaoğlu, 'Çok teşekkür ederim  Türkiye'de çalışmayı düşünmüyorum, Avrupa'ya gideceğim' dedi. 3-5 gün geçti,  baktım Bursaspor ile anlaşma yaptı."

Tüm Fikstür