'Küçük Dev Adam' ın ALS ile büyük savaşı!

ALS hastalığı ile mücadele eden Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden olan İlyas Tüfekçi, bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğini ve asla kendini bırakmadığını söyledi.

AA 28 Eylül 2018 Cuma - 11:37

 Türk futbolunun köklü kulüplerinden Galatasaray ve Fenerbahçe  formalarını da yıllarca giyen "Küçük Dev Adam" lakaplı eski milli futbolcu, 1,5  yıldır yürüyemediğini ancak son günlerde yardımla da olsa ayakta durabildiğini ve  çok hafif bir şekilde ayaklarını oynatabildiğini belirtti.
 
Kendisine 5,5 yıl önce ALS teşhisi konduğunu belirten İlyas Tüfekçi,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Teşhis konduktan sonra hastalık yavaş da olsa  ilerledi. Bundan 1,5 sene önce bir ameliyat oldum, oksijene bağlandım.  Ayaklarımdaki yürüme imkanı zaman içinde resmen yok oldu. 1,5 senedir  yürüyemiyorum ama Allah'a yine şükrediyorum. Şikayet edecek herhangi bir şeyim  yok. Tabii ki mücadeleci yapımdan dolayı kendimi hiç bırakmadım, hiç ağlamadım.  Hiçbir zaman umudu kesmedim. İnşallah hakkımda hayırlısı olur." ifadelerini  kullandı.
 
Hastalığına karşı büyük bir azimle mücadele ettiğinin altını çizen  Tüfekçi, şöyle konuştu:
 
"Yavaş bir şekilde ve iki kişinin desteğiyle 3-4 adım atabiliyorum.  Bunu daha önce pek yapamıyordum. Şimdi bir azimle en azından bunları yapmaya  çalışıyorum. Zaman ne gösterir bilemiyoruz ama ben elimden geleni her zaman  yapacağımı biliyorum. Kendimi hiçbir zaman bırakmayacağım. Bu bir karakter  meselesi. 18 yaşında Stuttgart'tan Hertha Berlin'e transfer olduğumda, beni alan  Berlin başantrenörü, 'İlyas ateş parçasıdır, o sahada hiçbir zaman durmaz, gücü  bitene kadar koşar.' dedi. Ben hiçbir zaman kendimi sahada da bırakmadım, teslim  olmadım. Normal hayatta da böyle bir hastalık bile olsa bunu çok normal  karşıladım ve onunla yaşamaya çalışıyorum. Onunla yaşamasını da öğrendim. Allah'a  şükrediyorum."
 
ALS ile mücadele eden hastalara da seslenen Tüfekçi, "Ağlamanın,  kendini bırakmanın kesinlikle hiçbir faydası yok. Moralinizi bozmayın, mümkün  olduğu kadar hayat normalmiş gibi devam edin. Tamam biz yatağa, eve bağlıyız,  böyle bir yaşamla mücadele ediyoruz ama sonuçta ben evde bütün güncel haberleri,  futbolla ilgili tüm maçları seyrederek normalmişim gibi yaşamaya çalışıyorum."  şeklinde konuştu.
 
"Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini arayarak büyük destek  verdiğini anlatan İlyas Tüfekçi, şu ifadeleri kullandı:
 
"Sağolsun Cumhurbaşkanımız benim aynı zamanda hemşehrim. Bana  gerçekten çok büyük bir yakınlık gösterdi. Çok sıcak bir şekilde, 'İlyas ne  gerekiyorsa, ne lazımsa senin için herşeyi yapacağız.' dedi. Bana bu kadar yakın,  candan davranan bir insan. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Sonuçta  ülkemizin başı, başkanı, cumhurbaşkanı, bu kadar büyük sorunlarla mücadele  ederken, bu kadar önemli devlet konuları varken bana zaman ayırabilmesi bile çok  önemliydi."
 
"Bunlar nasıl insan diye düşünmeden edemiyorum"
 
Kendine destek verenlerin yanı sıra birlikte futbol oynadığı, kardeş  gibi gördüğü isimlerin hastalığından sonra bir kere bile aramamalarına çok  şaşırdığını belirten Tüfekçi, şu sözleri kullandı:
 
"Kırgın olduğum kişiler var. 30-35 sene önce birlikte oynadığım,  futboldan sonra da yakın, kardeş gibi olduğum futbolcular vardı. Arayıp sormayıp  bir kere bile gelmeyenler var. Onlara hayret ediyorum. Öyle bir duruma onlar  düşseydi, onları mutlaka ziyaret ederdim. Bunlar nasıl insan diye düşünmeden  edemiyorum. Hakikaten onların insanlığı nerede kaldı. İsim söylemek istemiyorum  ama onlar hepinizin çok yakından tanıdığı önemli futbolculardı. Ben kimse ile  kanlı bıçaklı olmadım."
 
"Galatasaray ile beraber yaşıyoruz"
 
Hastalığı sürecinde Galatasaray'ın en büyük mutluluk kaynağı olduğunu  dile getiren İlyas Tüfekçi, şu ifadeleri kullandı:
 
"Galatasaray bu hastalıktaki en büyük keyfim. Galatasaray ile beraber  yaşıyoruz. Kazanınca çok mutlu, kaybedince de üzülüyoruz ama takımımızdan çok  memnunum. Muslera, Linnes, Nagatomo. Bunlar o kadar güzel Galatasaraylı olmuşlar  ki biz Türkler gibi Galatasaray'ı seviyorlar. Kaptan Selçuk benim eski talebem.  Sağolsun beni ziyarete de geldi. Galatasaraylılar gerçekten beni çok mutlu  ediyor. İnşallah Şampiyonlar Ligi'nde de ikinci tura kalırız. Fatih Hoca benim 5  sene milli takımda beraber oynadığım takım arkadaşımdı. O Galatasaray'a hoca  olarak çok büyük katkı sunuyor, bunu kimse inkar edemez."
 
Tüfekçi, yalnızca Galatasaraylılardan değil tüm takım taraftarlarından  destek geldiğinin altını çizerek, ABD'de başına gelen bir olayı, "Türkiye'de,  Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş taraftarları birbirlerine düşman gibiler ama  ben 3 yıl önce tedavi için ABD'ye gittiğimde, Fenerbahçe, Galatasaray ve  Beşiktaş'ın oradaki taraftar grupları birleştiler ve bana bir gece düzenlediler.  Hakikaten Türkiye'deki taraftarlara örnek olması lazım. Burada birbirimizi  yiyoruz, ABD'de o gruplar birbirlerine sahip çıkıyorlar, destek oluyorlar."  sözleriyle anlattı.
 
İlkin Tüfekçi: "Umut oldukça yol ışıklı"
 
İlyas Tüfekçi'nin bu zor dönemindeki en büyük destekçisi aynı zamanda  bir oyuncu da olan kızı İlkin.
 
Babasının çok zor bir hastalıkla mücadele ettiğini ve en ufak bir  gelişmenin bile kendileri için çok değerli olduğunu anlatan İlkin Tüfekçi, şöyle  konuştu:
 
"Hastalar ve yakınları süreç zorlu ama her hasta da seyir farklı. Çok  şükür babamda 6. yıla doğru ilerliyoruz. Allah inşallah uzun ömürler verir.  Konuşabiliyor, yemek yiyebiliyor, ayağa kalkabiliyor, ilerleyebiliyor. Bütün  bunlar bizim için çok kıymetli. Nöroloğumuz Ahmet Hoca ve fizyoterapistimiz  Bülent Hoca hiç yalnız bırakmıyorlar. Bu yolculukta kendini güvende hissetmek çok  önemli. İnanmak, ne ile nasıl karşılaşacağını bilmek önemli. Çünkü yolculuk uzun.  Tüm mesele inancını kaybetmeden yol almak. Babam hem kendine hem doktalarına hem  de bu hastalığı yeneceğine çok inançlı. O yüzden de umut oldukça yol ışıklı,  inşallah böyle umut dolu günlerde oluruz."
 
Bülent Avarbek: "İlyas Abi inançlı, azimli ve disiplinli bir insan"
 
Fizyoterapist Bülent Avarbek de İlyas Tüfekçi'nin azmi ve disiplini  ile tüm ALS hastalarına örnek bir davranış
sergilediğini belirtti.
 
"İlyas Abi inançlı, azimli ve disiplinli bir insan." diye konuşan  Bülent Avarbek, "İlyas Abi'nin azmi sayesinde çalışmalarımız oldukça başarılı  gidiyor. Yapmış olduğum egzersizler İlyas Abi'nin günlük yaşam aktivitelerinin  kalitesini koruyarak arttırıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili yol  gösterici olduğuna inandığım bir sözü var, 'Spor ne kazanma hırsı, ne kaybetme  korkusudur. Tek kelime ile özgüvendir.' İlyas Abi'nin spor yaşantısı boyunca  gösterdiği özgüveni, egzersizlerimizde de ortaya koyması bizleri başarıya  ulaştırıyor, çok mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür