"Ligde kalırsak müthiş olay olacak"

Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Levent Açıkgöz, bu sezon ligde kalmaları halinde müthiş bir iş başarmış olacaklarını söyledi.

AA 04 Ocak 2018 Perşembe - 11:10 | Son Güncelleme : 04 01 2018 - 11:14

 
Açıkgöz, kırmızı-mavili ekibin ikinci yarı hazırlıkları kapsamında  Antalya'da yaptığı kampta AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Karadeniz temsilcisinin 9 puanla 18'inci ve son sırada tamamladığı ilk  yarıyı çok sıkıntılı geçirdiğini belirten 47 yaşındaki teknik adam, "Bu süreçte  maddi konularda kriz yaşadık ve ardından yönetimimiz istifa etti. Yeni yönetim  de, sıkıntılı süreçten çıkabilmemiz için bir çalışma başlattı. Ama bu çalışmalar,  devre arasına denk geldiği için süreç bizim adımıza ağır işliyor. Birçok  oyuncumuz hakkında transfer söylentileri var ama şu ana kadar kulübümüze gelen  resmi bir teklif yok. Gidecek ve kalacak oyuncular 7 Ocak'a kadar netleşecek.  Ardından mevcut takımımızı kuracağız." dedi.
 
Kardemir Karabükspor yönetiminin mevcut oyuncularla ilgili sıkıntıları  çözmek için çok uğraştığını dile getiren Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İnşallah iç ve dış transferde kısa sürede adımlar atarak kampta yeni  oyuncularla çalışma imkanı buluruz. Kampa 14 oyuncuyla başladık. Birkaç oyuncumuz  ise daha sonra aramıza katılacak. Oyuncularımız, ikinci yarıda ellerinden gelen  mücadeleyi yapacaklar. O mücadelenin sonunda nerede olacağımızı süreç gösterecek.  Ama biz her şeyin en olumsuzunu düşünerek gelecek sezonun planlamasını yapacağız.  Ligde kalırsak müthiş olay olacak. Tüm oyuncularla sonuna kadar o mücadeleyi  vereceğiz. Ama eğer başarılı olamazsak da gelecek sezonun planlamasını yapacağız.  İkinci yarıda mücadele eden ve savaşan bir takım olacak. Futbolcular bunu  gösterecek."
 
"Teknik direktörler Türk olsun istiyoruz ama takımlarımız yabancı"
 
Levent Açıkgöz, Süper Lig'de daha çok Türk teknik adamların  çalışmasıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:
 
 "Ligde Türk teknik direktörlerin fazla olması gurur verici. İnşallah  yerli teknik adam sayısı artar. Teknik direktörler Türk olsun istiyoruz ama  takımlarımız yabancı. Yabancı oyuncuya karşı değilim. Kaliteli yabancılar Türk  futboluna değer katılabilmesi adına ülkemize gelsin. Ama şu an ligdeki yabancı  oyuncu sayısı çok fazla. İlk 11'de İstiklal Marşı'nı okuyan oyuncu yok. Türk  teknik direktörlere maalesef ön yargıyla bakılıyor. Bu ön yargıları ortadan  kaldırmak gerek."
 
"Yöneticiler harcadıkları paralardan sorumlu olmalı"
 
Açıkgöz, kulüp yöneticilerinin harcadıkları paralardan sorumlu olması  gerektiğine dikkati çekti.
 
Şu anda transferde para harcayan kulüp yöneticilerinin bunda hiçbir  sorumluluğunun bulunmadığını aktaran Levent Açıkgöz, "Yöneticilerin, harcadıkları  paralardan sorumlu olurlarsa o sorumluluğun altına tereddüt ederek gireceklerini  düşünüyorum. Yabancı oyunculara senelik korkunç rakamlar veriliyor. Her takımda  birçok yabancı oyuncu var. Alacakları para garanti altında. Vergilerini dahi  kulüplerimiz ödüyor. Döviz kurları zaten devamlı artıyor. Bu süreçte kulüplerin  gelirlerinin de artması lazım fakat bu sıkıntıya çözüm bulunamıyor." diye  konuştu.
 
 Türk futbolunda kulüplerin ekonomik sıkıntı yaşamamaları adına  altyapılara önem vermeleri gerektiğini anlatan 47 yaşındaki teknik direktör,  "Yeniden yapılanmalıyız. Kampa altyapıdan 5 oyuncu getirdik. Bu sayı, daha da  artabilir. İşler kötü gittiği zaman altyapıya bakıyoruz. Ülke genelinde,  gerekirse uluslararası turnuvalara bile katılmamayı göze alarak hep beraber bir  kalkınma projesi üretmeliyiz. Bu proje doğrultusunda ise tesisleşerek uzun vadede  yeniden yapılanmaya gitmeliyiz. Bu ülkedeki genç nüfus hiçbir yerde yok. Ama biz  maalesef bu potansiyeli değerlendiremiyoruz." şeklinde görüş belirtti.
 
 "İkinci yarı çok heyecanlı ve çekişmeli geçecek"
 
Levent Açıkgöz, Süper Lig'de ikinci yarının çok çekişmeli geçeceğini  düşündüğünü kaydetti.
 
Ligde en iyi futbolu oynayan takımın Medipol Başakşehir olduğunu  vurgulayan Açıkgöz, "Beşiktaş'ın da Avrupa'daki durumuna göre lige ağırlığını  koyacağını düşünüyorum. Anadolu takımlarının göstereceği performans, şampiyonluğu  muhakkak etkileyecektir. Türk futboluna yakışır ve kardeşlik içinde bir lig  olmalı. İnsanlar birbirine hoşgörü göstermeyecek duruma geldi. Kazananı tebrik  etmek gerekiyor. Ligde ikinci yarının çok heyecanlı ve çekişmeli geçeceğini  düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Genç oyunculara şans vereceğiz"
 
İkinci yarıda genç oyunculara şans vereceklerini de belirten Açıkgöz,  şunları kaydetti:
 
 "İki seneden bu yana A takımla idmanlara çıkan 18 yaşındaki Tayyib  Talha Sanuç'un Türk futboluna ve Karabük'e katkı sağlayacağını düşünüyorum.  İnşallah ikinci yarıda şans bulacak. Birkaç oyuncumuz daha var. Fırsat olduğunda  hepsine şans vereceğiz. Zaten onlara bu şansı vermediğimiz sürece hiçbir yere  gitme imkanları yok. Kiraya veriyoruz ama kulüpler genç oyuncu diye onları  oynatmıyor. Ardından kaybolup gidiyorlar. Zaten sıkıntılarımız da var. Böyle bir  ortamda onları değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.
 

Tüm Fikstür