"Muhammed Ali yaratmak istiyoruz"

TSYD seminerinde konuşan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman hedeflerini çarpıcı bir örnekle açıkladı:

LÜTFÜ ÖZEL 11 Ocak 2018 Perşembe - 0:46

“Muhammed Ali’nin maçlarını Türkiye’de herkes sabaha karşı kalkar izlerdi. Çünkü renkli bir kişiydi ve Müslümandı. Avrupa’daki bir Hristiyan’ı Beşiktaşlı yapmak zor ama bir Müslüman’ın dikkatini çekmek daha kolay. “Hedef kitle Türkiye’nin doğusunda yaşayan 1.2 milyar Müslüman insan. Biz onların ilgisini toplamak niyetindeyiz.”

TSYD seminerinde dün ‘Yükselen Değer Beşiktaş’ oturumuna katılan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, daha önce söylediği ‘Beşiktaş dünyanın en büyük Müslüman takımı’ lafının çarpıtıldığını söyledi. “Biz aslında bir Muhammed Ali yaratmak istiyoruz” diyen Kartal’ın 1 numarası, “Muhammed Ali’nin maçlarını Türkiye’de herkes sabaha karşı kalkar izlerdi. Çünkü renkli bir kişiydi ve Müslüman’dı. Avrupa’daki bir Hristiyan futbolseveri Beşiktaşlı yapmak zor ama Müslüman birinin dikkatini çekmek daha kolay. Bizim hedef kitlemiz Türkiye’nin doğusunda yaşayan 1.2 milyar Müslüman insan. Biz bunların ilgisini toplamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
KULÜPLERİN mali durumlarının düzeltilebilmesi için Süper Lig’in marka değerinin artırılması gerektiğinin altını çizen Orman, “Cenk Tosun’un Everton’a transferi çok büyük başarı gibi lanse edildi fakat dünyada 75 milyon pounda stoper satıldı. Ben son 3 senede 80 milyon Euro’nun üzerinde oyuncu satmışım. Beşiktaş tarihinin 115 senesinde böyle bir satış yoktu ancak demek ki olabiliyormuş. 
 
‘MBAPPE TÜRKİYE’DE OLSA KAÇA SATILIRDI?’
 
KYLIAN Mbappe, Monaco’dan PSG’ye 180 milyon Euro’ya transfer oldu. Türk takımlarında aynı performansı gösterseydi kaç paraya satılabilirdi? Ekonomik olarak birçok büyük ligden daha iyi yerdeyiz ama Belçika’dan, Portekiz’den bir oyuncu 100 milyon Euro’ya satılıyor. Türkiye’de 27 milyon Euro’ya oyuncu satıyoruz, dünya başarısı oluyor. Kendimizi yukarı kaldırıp Türk sporuyla alakalı bir şeyler yapmalıyız. Böyle olduğu takdirde, bundan hepimiz ekmek yiyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tüm Fikstür