"Şampiyonluk yarışında en büyük rakibimiz..."

Süper Lig'de ilk yarıyı zirvede tamamlayan Medipol Başakşehir'in Fransız yıldızı Gael Clichy, şampiyonluk yolundaki en büyük rakiplerinin yine kendileri olduğunu söyledi.

AA 12 Ocak 2018 Cuma - 11:38

Clichy, turuncu-lacivertli ekibin ikinci yarı hazırlıklarını  sürdürdüğü Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada,  şampiyonluk yarışında takımların çok az puan farklarıyla sıralandığını ve bunun  da ligin ikinci yarısının çok çetin geçeceğinin ispatı olduğunu kaydetti.
 
Fransız yıldız, çok kaliteli bir takım olduklarını ve bu kalitelerine  inanmaları gerektiğini belirterek şampiyonluk yarışı hakkında, "Ligin ilk  yarısında oynadığımız maçlarda büyük olarak adlandırılan takımlara karşı çok iyi  sonuçlar aldık. Puan kaybettiğimiz maçlar ise orta sıranın altındaki takımlara  karşı oynadıklarımız oldu. Takım olarak bu yönümüzü geliştirebiliriz. Şampiyonluk  yarışında en büyük rakibimiz, kendimiz. Çünkü her maçı aynı ciddiyetle oynamamız  gerekiyor. Yoksa rakiplerimiz farkı kapatıp bizi geçebilir." ifadelerini  kullandı.
 
Medipol Başakşehir'in her geçen yıl gelişen bir kulüp olduğunun altını  çizen Clichy, şöyle konuştu:
 
"Geçtiğimiz sezon da ligin ilk yarısı zirvede bitirilse de belki  şampiyonluk kafada çok düşünülmüyor, belki de şampiyonluğa inanç çok yoktu. Ama  şampiyonluğa inanç şu an fazlasıyla var. Antalya'daki kamp ortamımız, sahip  olduğumuz imkanlara İngiltere'de bazı takımlar sahip değil. Kulübümüz her türlü  fedakarlığı yapıyor. Buraya gelirken bana bir plan sunuldu. Bu planda  şampiyonluktan bahsediliyordu. Daha önce şampiyonluklar kazandım, benim kişisel  hedefim tabii ki şampiyon olmak. Bu nedenle bu lafı kullanmak istemiyorum ama ben  Türkiye'ye şampiyonluklar yaşamaya, kupalar kazanmaya geldim."
 
"Umarım başkanımız Arda'yı ikna eder"
 
Fransız savunma oyuncusu, Medipol Başakşehir'in transferi için  girişimde bulunduğu Arda Turan'ın çok kaliteli bir futbolcu olduğunu ve böyle  oyuncuların takımları her zaman ileriye taşıdığını aktardı.
 
"Ben olasılıklar üzerine konuşmayı pek sevmem" sözlerini kullanan  Clichy, Arda Turan hakkında şunları söyledi:
 
"Arda'nın kalitesini anlatacak değilim. Arda bu kaliteye sahip olmasa  birincisi uzun yıllar İspanya'da oynayamazdı, ikincisi zaten Barcelona onu  transfer etmezdi. Arda, Avrupa'nın en üst düzey oyuncularından biri. Tabii ki şu  da var, bizim takımımız Süper Lig'in zirvesinde ve biz buraya şu anki  oyuncularımızla geldik. Kalite her zaman takımı ileriye taşır ama transferle  ilgili kararı verecek yönetimimiz. Başkanımız zaten bu transfer üzerine  çalışıyor. Umarım başkanımız Arda'yı ikna eder."
 
"Sezon başında İngiliz ve Türk kulüplerinden teklif aldım"
 
Deneyimli futbolcu, Medipol Başakşehir'in kendisine sunduğu plandan  çok etkilendiğini ve bu nedenle transfer teklifini kabul ettiğini anlatarak,  şunları ifade etti:
 
"Sezon başında İngiliz ve Türk kulüplerinden de teklifler aldım. Tabii  ki burada Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin büyüklüğünü konuşmaya gerek  yok. Manchester City'ye yeni bir yapılanmaya girerek yükselmeye başladığı dönemde  transfer olmuştum. Başakşehir'de şu an yaşadığımız dönemi, o döneme çok  benzetiyorum."
 
"Türk futbolcularının çalışması yeterli değil"
 
Futbol kariyerinde kazandığı başarıları çok çalışmasına bağlayan 32  yaşındaki yıldız futbolcu, Türk futbolcularının daha fazla çalışması gerektiğini  söyledi.
 
"Hiçbir zaman takımımdaki en yetenekli oyuncu ben olmadım." diyen  Clichy,  "Hep daha çok çalışıp, kendime iyi baktığım için ön plana çıktım. Belki  yeteneğimin diğerlerinden daha az olmasından dolayı bunu bir şekilde kapatmak  istedim, bunu da başardığımı düşünüyorum. Yetenek tek başına asla belirleyici  olmuyor. Ben tabii ki ukalalık yapamam ama Türk oyuncuların çalışması yeterli  değil." şeklinde konuştu.
 
İngiltere'deki futbol mantalitesinin çok farklı olduğunu vurgulayan  Clichy, "Belki geçmişte biz futbolcular futbol oynuyorduk ama artık futbolu  oynamıyoruz, futbolu çalışıyoruz. Futbol bizim işimiz ve bunu futbol oynamanın  ötesine taşımak gerekiyor. Kendimi örnek veriyim, uykuma dikkat ediyorum, şekerli  şeyler yemiyorum, dinlenmeme dikkat ediyorum, biraz ağrım olursa hemen masaja  gidiyorum. Bunlara dikkat ettiğim için belirli bir yerlere geldim. Türk  futbolcularının ilk geliştirmesi gereken kafa yapısı, mantalite." yorumunda  bulundu
 
"Emre'nin varlığı kulübümüz için çok ama çok önemli"
 
Clichy, takım kaptanı Emre Belözoğlu'nun Medipol Başakşehir için büyük  bir değer olduğunun altını çizerek, deneyimli futbolcunun sezon sonunda futbolu  bırakması haberleri hakkında şu yorumu yaptı:
 
"Bunun kararını en iyi kaptanımız Emre verecektir. İnanılmaz işler  başardı. Bizimle olduğu ve olmadığı zamanki farkı çok rahatlıkla görebiliyorum.  Sadece saha içinde değil, saha dışında da takım üzerindeki etkisi çok büyük.  Yeteneği satın alamazsınız. Doğuştan yetenekli bir futbolcu. Özellikle Türk  futbolcular üzerinde çok büyük bir etkisi var. O bizimle beraber olduğu zaman  onun laflarını Türk oyuncular can kulağı ile dinliyor. Takımın havası çok farklı  oluyor. Ama futbolu bırakacaksa da yönetimimiz onu kulübün içinde tutmalı.  Emre'nin varlığı kulübümüz için çok ama çok önemli. Emre'ye çok büyük saygım  var."
 
Yıldız futbolcu, en yetenekli futbolcular olarak ise Emre  Belözoğlu'nun yanı sıra İrfan Can Kahveci'nin adını söyledi. İrfan'ın  yeteneklerini ligin ilk yarısında ortaya koyduğunu anlatan Clichy, "Sezon  başındaki haliyle şu anki durumu arasında çok büyük fark var. Zaten yetenekliydi  ama bu yeteneğin üstüne farklı şeyler de ekledi. İrfan'daki gelişim muazzam."  ifadelerini kullandı.
 
"Önümüzdeki 6-7 yılda stadımızı tamamen doldurabiliriz"
 
Deneyimli futbolcu, "İngiltere'de hep dolu tribünler önünde oynamaya  alışıksın, burada ise böyle bir durum henüz yok. Bu seni nasıl etkiliyor?"  sorusunu şöyle yanıtladı:
 
"Hiçbir ligi İngiltere ile kıyas edemezsiniz. Manchester City ve  Arsenal'da oynadığım için hep dolu tribünler önünde oynamaya alıştım.  İngiltere'de büyük bir takımın kombinesini almak için bazen 3 sene beklemeniz  gerekiyor. Oradaki kültür çok farklı. İngiltere'deki taraftarlar, Silva ve Agüero  gibi isimleri görünce tribünleri doldurmak daha kolay oluyor. Buraya da yıldız  isimler geliyor ama önemli olan doğru isimlerin gelmesi. Yıldız bir oyuncuyu  getirirseniz belki ilk başta forma satarsınız ama eğer doğru isim değilse  taraftar hayal kırıklığına uğramış olur. Bu açıdan baktığınızda Başakşehir çok  doğru işler yapıyor, adım adım ilerliyor. Belki çok fazla taraftarımız yok ama  taraftar edinmenin yolu başarılardan geçiyor. Önümüzdeki 6-7 yılda bu şekilde  devam edersek, stadımızı tamamen doldurabiliriz."
 
Kariyerinin unutulmaz anları
 
Clichy, hayatının unutulmaz anının iki çocuğunun doğumu olduğunu  anlatırken, futboldaki unutulmaz anlarını ise şöyle anlattı:
 
"Başakşehir'den önce sadece iki kulüpte ama iki büyük kulüpte oynadım.  Bu nedenle çok özel anım var. İlk profesyonel olduğumda Arsenal'le namağlup  şampiyon olmamız. Manchester City ile son saniyede gelen şampiyonluk. Çocukluk  idolüm Thierry Henry ile aynı takımda oynamak ve sonra onun arkadaşım olması. Şu  an Nijerya'nın kralı gibi olan Kanu ile birlikte oynamak. Vieira ve Bergkamp gibi  isimlerle oynamak ve Arsene Wenger gibi bir hoca ile çalışmak çok özel anılar.  Ben özel anılar biriktirmeye devam ediyorum. Umarım Başakşehir'de kazanılacak  kupalarla bu güzel anıları biriktirmeye devam edeceğim."
 
Fransız yıldız, henüz futbolu bıraktıktan sonra ne yapacağıyla ilgili  bir planının olmadığını belirterek, "Yaşımın geçmeye başladığını kabul ediyorum  ama futbolu bırakmayı düşünecek kadar da yaşlı değilim. Tam olarak ne yapmak  istediğimi düşünmedim. Hocalık olabilir, çünkü futbolu, topa dokunmayı,  etkileşimi seviyorum. Önümde futbol oynayacağım yıllar var. Hoca olacak kalitem  var mı, bunu yıllar gösterecek." diyerek sözlerini tamamladı.
 

Tüm Fikstür