"Trabzonspor, Türk futbol tarihinin en sıkıntılı sözleşmesinden kurtuldu"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Burak Yılmaz'ın takımdan gidişi hakkında, "Trabzonspor, Türk futbol tarihinin en sıkıntılı sözleşmesinden kurtuldu." dedi.

06 Ocak 2019 Pazar - 18:11

Ahmet Ağaoğlu, bordo-mavili kulübün ikinci yarı hazırlıklarını  sürdürdüğü Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'nde, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Burak Yılmaz'ın takımdan ayrılışı ile büyük bir mali yükten  kurtulduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 
"O konuyla alakalı söyleyeceğim tek şey, Trabzonspor tarihin en  sıkıntılı sözleşmesinden kurtuldu. Bu lütfen yanlış anlaşılmasın. Kişiye yönelik,  oyuncuya yönelik bir eleştiri yok. Trabzonspor tarihinin hatta Türk futbol  tarihinin, dünya futbolunda da eşine rastlanabilir mi onu da bilemiyorum ama  Trabzonspor, Türk futbol tarihinin en sıkıntılı sözleşmesinden kurtuldu diyerek  özetleyebilirim. Tekrar tekrar söylüyorum, bunun kişiye yönelik bir eleştiri  olarak değerlendirmeden, sözleşme açısından değerlendirilmesi doğru bir bakış  açısı olacaktır."
 
"FIFA ile bir görüşmemiz olacak"
 
Ağaoğlu, Trabzonspor'un FIFA'dan transfer yasağı aldığının  hatırlatılması üzerine, "Vardı. Sosa ve Kucka'nın bonservis ücretleri nedeniyle  Milan Kulübüne 1,4 milyon avroluk bir ödemeden kaynaklanan bir yasak diyelim.  Ödemeyi cuma günü gerçekleştirdik ve pazartesi günü bu konuyla alakalı olarak  FIFA ile bir görüşmemiz olacak. Bunun ihtar olarak değerlendirilmesi gerektiği  yönünde bir itirazımız var. İnşallah o itirazımız kabul olur ama dediğim gibi o  kadar çok sıkıntı var ki... Bu sadece Milan'la sıkıntı değil. Bir bakıyorsunuz ki  Trabzonspor'da 4 sene önce oynamış bir oyuncunun dosyası geliyor, ondan sonra bir  başkasının geliyor, bu şekilde 18 tane dosya var. Bunları teker teker aşıyoruz.  Dolayısıyla sıkıntılar bize yabancı değil, geldiğimizden beri bu tür sıkıntılarla  uğraşıyoruz. Onun için antrenmanlıyız. Nereden ne gelirse gelsin bir ölçüde  savuşturma yeteneğine sahibiz. Öyle tahmin ediyorum ki pazartesi günü bu problemi  aşacağız." şeklinde konuştu.
 
Trabzonspor Başkanı, kadro dışı bırakılan Onur Kıvrak'ın durumu  hakkında, "Kendisiyle ilgili verilmiş olan bir yönetim kurulu kararı var. Aşağı  yukarı 1,5 ay önce alınmış bir karar bulunuyor. Bu neden dönüp dönüp soruluyor,  onu da anlayamıyorum. Niye soruluyor ki? Verilmiş ve uygulanan bir karar var o  kadar." açıklamasını yaptı.
 
"6 futbolcumuza sürekli teklifler yapılıyor"
 
Bordo-mavili takımın genç yıldızları Abdülkadir Ömür ve Yusuf  Yazıcı'nın Trabzonspor'dan ayrılmasının şu an için söz konusu olmadığının altını  çizen Ahmet Ağaoğlu, şöyle devam etti:
 
"6 futbolcumuza sürekli olarak teklifler yapılıyor. Şu an bunları  düşünecek halimiz yok. Özellikle bu kadro yapımızla. Abdülkadir ve Yusuf, farklı  beklentilerimiz olan oyuncular. Bu konuda onlarla aramızda bir mesafe ya da  saklanmış bir bilgi yok. Abdülkadir ile Yusuf bizim uygulamış olduğumuz  politikanın öncüleri, rol modelleri. Trabzonspor'a karşı sadece futbolculuk  görevleri yok, altyapıdaki tüm oyuncularımızın rol modelleri. Abdülkadir ile  Yusuf bana göre Avrupa'nın en iyi kulüplerinde oynamayı hakeden oyuncular. La  Liga, Bundesliga ya da Premier Lig'deki ilk 5 takımdan birinden teklif gelirse  kulübün ve oyuncunun menfaatleri doğrultusunda değerlendiririz. La Liga'da  sıradan 11. ya da 12. takımdan teklif gelmiş onlar önlerine baksınlar. Binbir  zahmetle yetiştirdiğimiz, gözbebeğimiz, uyguladığımız programın rol modeli olan  oyuncuları o tür takımlarda görmek istemeyiz, verecekleri para ne olursa olsun.  Kulüp olarak onları en iyi şekilde değerlendirip, pazarlama sorumluluğumuz var.  La Liga'da ilk 5 takıma gittikleri zaman önce ülkeyi temsil edecekler, sonra  soracaklar bunlar nereden diye Trabzonspor diyecekler, olay orada başlıyor. Olay  ver parıyı, al topçuyu kadar basit değil."
 
"Şampiyonluk diye bir söz hiçbir zaman ağızımızdan çıkmadı"
 
Ağaoğlu, "Trabzonspor'un şampiyonluk şansı nedir?" sorusunu şöyle  yanıtladı:
 
 "Biz konuşmuyoruz bunu. Şampiyonluk geldiğimizden beri ağzımıza  aldığımız bir söylem değil. Biz her zaman zirve yarışının içerisinde olacağız  dedik, zirve yarışına devam ediyoruz. Maç maç bakıyoruz. 3-4 maç kazanıp  şampiyonluk naraları atmak ya da bir iki maç kaybettikten sonra da eleme, kedere  bürünmek zaten futbolun gerçekleriyle hiçbir şekilde örtüşmüyor. Sezon bittiği  zaman ligi nerede bitiririz bunu hep birlikte göreceğiz. Şampiyonluk diye bir söz  hiçbir zaman ağızımızdan çıkmadı. Bizim mücadelemiz zirve mücadelesi. Gözünüzü  havaya dikerseniz, ayağınız bir takılır, yere düşürseniz, kafanızı bir vurursunuz  neye uğradığınızı şaşırırsınız. Önümüzdeki merdiven basamaklarını tek tek çıkmaya  büyük özen gösteriyoruz. Geriye kalan şans ve Allah'ın yardımı. Şunu da  söyleyeyim, Allah bugüne kadar bize çok yardım etti, inşallah böyle devam  ederiz."
 
"Bizim gündemimiz transfer değil"
 
Ahmet Ağaoğlu, transfer yapıp yapmayacaklarının sorulması üzerine ise,  "Transfer sürekli soruluyor. Bir futbol kulübünün özellikle Trabzonspor  büyüklüğündeki bir kulübün gündeminin birinci hatta ikinci maddesi transfer  olmamalı. Bizim de gündemimiz transfer değil." yorumunu yaptı.
 
"Neredeyse ne olursa olsun yapılan transferle tatmin olan bir ülke  haline gelmişiz. Arada bir sosyal medyada göz gezdiriyorum, sabah kalktığı zaman  taraftarların ilk soruları, 'KAP var mı?' bir oyuncuyu açıklayın bitti, o bir  haftasını mutlu geçiriyor ama hiç hesabını kitabını yapmıyor." diyen Ağaoğlu,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu oyuncuya verilen para, değerinin karşılığı mı, bu para nasıl  ödenecek? Sadece 'Transfer var mı, var mı?' Transfer gerekirse yapılır. Ne zaman  yapılacağına biz karar veririz. Her mevkide yetenekli oyunculara ihtiyaç vardır.  Bunun sonu yok zaten, sonunun olmadığını, açıldığınız zaman nerelere  gidebileceğinizi de gördük. 2, 3 ve 4 sene önce yapılan transferlerle. Peki bu  transferler sizi bir yere taşıdı mı? Yok. O zaman herkes susacak. Demek ki bizim  söylediğimiz doğru, bizi izlemeye devam edecekler ve sabır gösterecekler. Tüm  ülkeden takdir toplarken kendi camiamızın bazı bölümlerinden maalesef eleştiri  alıyoruz. Takımı lise takımına çevirdiniz diyorlar, eğer baktığınız yerden lise  takımı olarak görüyorsanız o zaman siz kendi bakış açınızı bir kez daha kontrol  edin. Yönetim olarak, teknik heyetimizle olağanüstü çaba göstererek bir şeyler  yapmaya, doğruları yapmaya, bu kulübü layık olduğu yere taşımaya çalışıyoruz.  Tabii ki eleştiri olacaktır ama lütfen biraz sabır gösteriniz, daha 8 aylık  yönetimiz."
 
"37 milyon avro olan kadro maliyeti 16 milyon avrolara düşmüş"
 
Antalya kampında 29 kişilik oyuncu kadrolarından 19'unun altyapıdan  olduğunu hatırlatan Ahmet Ağaoğlu, şu görüşleri paylaştı:
 
"Bu bizim politikamızdı. Vermiş olduğumuz sözdü. Tamamı A takım  kadrosunda yer almayacak tabii ki ama bu onlara verilen en büyük şans. Bu şansı  çok iyi değerlendirmeliler. Trabzonspor kalibresineki bir kulüp, bu kadar sayıda  genç oyuncusuna hiçbir zaman bu şansı vermedi. Bu hem kulübümüzü ekonomik olarak  rahatlatacak, hem de Türk futbolunda özellikle milli takım düzeyinde sıkıntılara  bir ölçüde çözüm olacak diye düşünüyorum. Bunu ekonomik olarak da yapmak  zorundayız. Aldığımızda 37 milyon avro olan kadro maliyeti 16 milyon avrolara  düşmüş. Önümüzdeki sezon tahmin ediyorum daha da aşağılara çekilecek. 14-15  milyon avroluk bir kadro oluşumu Trabzonspor'u her zaman zirve yarışının  içerisinde tutar."
 
Kulüplerin mali durumları
 
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ekonomik kriz içindeki  kulüplerin borçlarının Ziraat Bankası tarafından yapılandırılacağı haberleri  hakkında ise şu değerlendirmede bulundu:
 
"Benzeri bir şeyi Ziraat Bankası ile geldiğimizden beri çalışıyoruz.  Kendilerine bir rapor verdik, kadro maliyetini 15-17 milyon bandına çekeceğimizin  sözünü geldiğimiz gün vermiştik. Trabzonspor olarak Nisan ayında bu işi  başlattık. Burada tek farklılık, her yönüyle taraf olduğumuz ve desteklediğimiz  bu operasyona TFF'nin dahil olması ve bu olaya sadık kalmayan kulüplere ciddi  yaptırımlar uygulayacaklarını ifade etmeleri. Aradaki tek fark bu. TFF'nin bu  uygulamayı çok ciddi kontrol edip, tescil yasağı, lisans yasağı ve puan silmeye  hatta küme düşürmeye kadar gidecek ciddi yaptırımların takipçisi olursa, belki  4-5 sene içerisinde futbol kulüplerimizin çok ciddi bir ekonomik disipline  girdiğini hep birlikte göreceğiz."
 

Etiketler: Ahmet Ağaoğlu
Tüm Fikstür