"Üstüme düşen katkıları sağlamaya hazırım"

Hagi, hazır olmamalarına rağmen sarı-kırmızılı ekipten gelen teklifi kabul ettiklerini söyledi.

14 Ocak 2018 Pazar - 14:48

Galatasaray ile hazırlık maçında karşılaşacak  Romanya'nın Viitorul takımının sahibi ve teknik direktörü, eski Galatasaraylı  futbolcu Gheorghe Hagi, hazır olmamalarına rağmen sarı-kırmızılı ekipten gelen  teklifi kabul ettiklerini söyledi.
 
Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi'nde bu akşam  yapılacak maç öncesinde basın toplantısı düzenleyen Hagi, "Galatasaray'dan böyle  bir teklif gelince şeref duyduk. Galatasaray büyük bir camia. Böyle bir takıma  karşı hazırlık maçı oynamak güzel bir şey. Romanya'da 4 gün hazırlık yaparak  buraya geldik. Yarın da bir hazırlık maçımız var. Galatasaray'dan gelen hazırlık  maçı teklifine hayır diyemedik. Böyle büyük maçı oynamaya hazır değiliz ama bize  şeref verdiler." diye konuştu.
 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile dün akşam bir araya  geldiklerini aktaran Rumen teknik adam, "Fatih hoca ile 2 saate yakın sohbet  ettik. Eski günlerimizi hatırladık. Fatih Terim gibi bir hocanın Galatasaray'ın  başına geçmesi büyük bir iştir. Kendisi bu evi biliyor. Bütün oyuncuları tanıyor.  Galatasaray'ı eski günlerine getireceğine hazır olduğunu biliyorum." ifadelerini  kullandı.
 
Hagi, "Galatasaray'a bir gün dönmeye hazır mısın?" şeklindeki soruya,  "Sadece kendi takımımla hazırlık kampını geçirmek için buradayım. Şu andaki  niyetim kendi takımıma bakmak. Yaza kadar iyi ve genç bir takım oluşturarak  Romanya liginde güzel işler yapmayı hedefliyorum." yanıtını verdi.
 
"Terim çok büyük tecrübeye sahip"
 
Gheorghe Hagi, Galatasaray'da yeniden göreve gelen Fatih Terim'in  baskının üstesinden geleceğini bildirdi.
 
Terim'in tecrübesine vurgu yapan Rumen çalıştırıcı, "Fatih Terim çok  büyük tecrübeye sahip biri. Üzerinde büyük bir baskı var. Önünde zor bir iş var  ama bunun üstesinden geleceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Medipol Başakşehir'e transfer olan eski Galatasaraylı Arda Turan'a  başarılar dileyen Hagi, "Arda ile ilgili çok fazla bilgim yok. Profesyonel  oyuncular her kulübe imza atabilir. Kendisine başarılar diliyorum." şeklinde  görüş belirti.
 
Hagi, "Galatasaray ile altyapı konusunda iş birliği yapar mısın?"  sorusu üzerine, "Bu iş sadece bana bağlı değil. Galatasaray büyük bir kulüp.  Onlardan gelecek her türlü teklife açığız." diye konuştu.
 
Galatasaray'a kendisinden sonra gelen ve 10 numaralı formayı giyen  oyuncuları değerlendiren Hagi, "Oyuncular arasında mukayese yapılması doğru  değil. Onları değerlendirirken sahada neler yaptığı, ne fark gösterdiği ve  maçları kazanma isteği dikkate alınmalı. Bir 10 numaranın fark yaratması gerekir.  Onun görevi budur." ifadelerini kullandı.
 
Younes Balhanda ve vatandaşı Iasmin Latovlevici'nin kaliteli oyuncular  olduğunu anlatan Hagi, "Galatasaray'ın kadrosunda olan her oyuncunun çok iyi  olduğunu düşünüyorum. Belhanda başka türlü buraya gelemezdi. Latovlevici ise  fiziksel olarak kaliteli, sol ayağı çok iyi olan bir oyuncu. Galatasaray'daki  baskıyı kaldırmalı. Bu kolay bir şey değil. İyi bir oyuncu ama baskıyı  kaldırmalı." açıklamasını yaptı.
 
"Üstüme düşen katkıları sağlamaya hazırım"
 
Gheorghe Hagi, Fatih Terim'in Galatasaray'a getirdiği yeni antrenör  sistemiyle ilgili üstüne düşeni yapabileceğini söyledi.
 
Futbolda başarılı olmak için birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu  anlatan 52 yaşındaki teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Böyle bir ekip oluşturması zor bir iş. Hayatımda iki hedefim var.  Birisi büyük bir kulüple başarılı olmak, ikincisi de milli takımın başına geçerek  dünyada en iyi milli takımlar arasında yer almak. Bunun için çalışıyorum. Gün  geçtikçe daha iyi olduğumu düşünüyorum. Her zaman Fatih hoca ve diğer takım  arkadaşlarımla bu gücü göstermiştik. Başarılı bir tarih yazdık. Futbolda başarılı  olmak için birlik ve beraberlik gerek. Bundan güç doğar. Üstüme düşen katkıları  sağlamaya da hazırım. Bu Galatasaray da olabilir, büyük takımda fırsat verilirse  bunu değerlendirmek istiyorum. Bunun için kendimi hazır hissediyorum."
 
"Türkiye Cumhurbaşkanı'nı tebrik ediyorum"
 
Hagi, Türkiye'de spora verilen desteğe vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.
 
Romanya'da Türkiye'deki gibi bir destek olmadığını dile getiren  tecrübeli futbol adamı, "Türkiye'de en iyi şekilde yapılan işlerin arasında spora  destek vermek var. Devlet sporu destekliyor. Türkiye'de spora öncelik veriliyor.  Romanya'da maalesef böyle bir öncelik yok. Bundan dolayı Romanya sporu dünyada  iyi seviyede değil. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı tebrik ediyorum. Spora bu kadar  destek veriyor. Ancak böyle bir destek ile şampiyonlar çıkarabilirsin."  ifadelerini kullandı.
 
"Ianis'in çok iyi bir 10 numara olacağına inanıyorum"
 
Hagi, İtalya'nın Fiorentina takımında oynayan oğlu Ianis'in gelecek  vaat ettiğini dile getirdi.
 
Ianis'in Galatasaray'da oynayabilecek seviyede olup olmadığının  sorulması üzerine Hagi, şunları kaydetti:
 
"Önceden böyle bir şey söylemek mümkün değil. Her şey sahada belli  olur. Ianis, yetenekli bir oyuncu. Daha iyi yerlere gelebilir. O, gelecek vadeden  bir oyuncu. Benim genlerimden olan bir oyuncu olduğu için yüzde 100 yeteneklidir.  Bundan emin olun. Gerçek ve çok iyi bir 10 numara olacağına inanıyorum.  Fiorentina ile olan görüşmelerin zora girmesinin nedeni Ianis'in iyi bir oyuncu  olduğunu onların da fark etmesi. Bırakmak istemiyorlar. Onun için iş uzuyor. İyi  bir oyuncu olmasaydı anında verirlerdi."
 
Fiorentina ile anlaşmaya varma konusunda iyi yolda olduklarını anlatan  Hagi, oğlunu yeniden takıma kazandırmak istediğini anlattı.
 

Tüm Fikstür