"Yılın Atleti Ödülü" için adaylar belli oldu

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından verilen "Yılın Atleti Ödülü"nün 2017 adayları belli oldu.

02 Ekim 2017 Pazartesi - 19:29

IAAF'den yapılan açıklamada, "Yılın Atleti Ödülü" için belirlenen onar  erkek ve kadından oluşan aday listeleri duyuruldu. 
 
Erkeklerde bu ödüle 6 defa layık görülen 100 ve 200 metrenin dünya  rekortmeni atleti Jamaikalı Usain Bolt aday gösterilmezken, 400 metrede son  olimpiyat ve dünya şampiyonu Güney Afrikalı sporcu Wayde van Niekerk ile Büyük  Britanya'nın uzun mesafede dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcusu Mo Farah,  adaylar arasında yer aldı. 
 
Kadınlarda ise çekiç atmada dünya rekortmeni Polonyalı Anita  Wlodarczyk ile geçen sene bu ödülün sahibi olan Güney Afrikalı koşucu Almaz Ayana  gibi isimler aday gösterildi. 
 
Birliğin atletizm uzmanları tarafından belirlenen aday listeleri  şöyle: 
 
Erkekler: Omar McLeod (Jamaika), Wayde van Niekerk, Luvo Manyonga  (Güney Afrika), Sam Kendricks, Christian Taylor (ABD), Mo Farah (Büyük Britanya),  Elijah Manangoi (Kenya), Johannes Vetter (Almanya), Pawel Fajdek (Polonya), Mutaz  Essa Barshim (Katar)
 
Kadınlar: Anita Wlodarczyk (Polonya), Almaz Ayana (Etiyopya), Maria  Lasitskene (Bağımsız atlet), Hellen Obiri (Kenya), Brittney Reese (ABD), Sally  Pearson (Avustralya), Ekaterini Stefanidi (Yunanistan), Sandra Perkovic  (Hırvatistan), Caster Semenya (Güney Afrika), Nafissatou Thiam (Belçika) 
 
IAAF üyeleri ve ailesi ile sosyal medya üzerinden sporseverler  tarafından 16 Ekim'e kadar yapılacak oylamanın ardından aday sayıları 3'e  düşürülecek. Ödüller, 24 Kasım'da Monaco'da düzenlenecek törenle sahiplerini  bulacak. 
 
Geçen yıl dağıtılan ödülleri, erkeklerde Jamaikalı sprinter Usain  Bolt, kadınlarda da Etiyopyalı uzun mesafe koşucusu Almaz Ayana kazanmıştı.
 
  
 

Tüm Fikstür