12 yaşında dünya rekorunun sahibi oldu

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Ahmet Hamdi Gürbüz, geçen hafta Ankara'da yapılan Türkiye Şampiyonası'nda topladığı 23.03'lük teknik puanla minik erkeklerde dünya rekoru kıran 12 yaşındaki Efe Çetiz'in kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, "Efe, inandığımız ve sportif karakteri çok sağlam bir sporcu." dedi.

12 Ocak 2018 Cuma - 12:00

 
Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak Efe'yi  yakından takip ettiklerini ve gelecekte kendisinden büyük beklentileri olduğunu  vurguladı. Efe'nin her geçen gün artan bir azim ve kararlılıkla çalıştığını  belirten Gürbüz, "Başarıların uluslararası anlamda olması, ülke sporu adına  katkıdır. Efe, bugün bunu başarmıştır." ifadelerini kullandı.
 
Efe'nin bundan sonraki süreçte, uluslararası yarışmalarda da  performansını artırarak ülke sporuna katkılar sağlayacağına inandıklarını dile  getiren Gürbüz, "Efe, inandığımız ve sportif karakteri çok sağlam bir sporcu. İyi  bir milli takım sporcusu olacak yapıda bir çocuğumuz. Antrenörü Gamze Güner'e de  özellikle teşekkür ediyorum." değerlendirmesini yaptı.
 
Türkiye'deki organizasyonlarda Efe Çetiz'in genellikle altın madalya  kazanan bir sporcu olduğunu anlatan Gürbüz, şöyle konuştu:
 
"Efe, elde ettiği 23.03'lük teknik puanla dünya rekorunun sahibi oldu.  Artistik puanlarda hakemler değişik puanlama yapabiliyor ama teknik puanda bunu  yapamazlar. Bu anlamda Efe'nin başarısı gerçekten büyük bir başarı. Federasyon  olarak tüm çabamız, Efe Çetiz gibi sporcuların sayısını artırmak ve böyle  sporculara imkanları seferber ederek, gelecekte olimpiyat sporcuları  yetiştirmektir. Başarılı sporcularımızı en üst noktaya taşımakla mükellefiz. Efe  Çetiz gibi sporculardan belki 10 yılda 3 tane bulursunuz. Bu noktada Gamze hoca  gibi isimler büyük önem taşıyor. Bizim için antrenörlerimiz, sporcudan önce  geliyor. Bu sporcularımızı, dünya arenasına antrenörlerimiz gönderiyor.  Antrenörlerimizin, başarılı sporcular çıkarması, hepimiz adına çok önemli."
 
Antrenör Güner: "Artık bizi çok daha zorlu bir yol bekliyor"
 
Efe Çetiz'in antrenörü Gamze Güner ise rekortmen sporcunun elde ettiği  başarıyı "yapılması zor bir şey" şeklinde değerlendirdi.
 
Güner, Efe'de gelecek gördüklerini ve bu nedenle kendisinden yaşça  büyük sporcularla mücadele ettirdiklerini belirterek, "Efe'yi, minikler  kategorisine yaşıtlarından 4 sene önce çıkarttık. Hep kendisinden büyüklerle  yarıştı ve başarılı oldu. Sporcumuzu, yine yaşı gelmeden yıldızlar kategorisine  sokacağız." dedi.
 
Efe Çetiz'in gelişmesi için böyle bir yol haritası belirlediklerini  vurgulayan Güner, "Minikler kategorisinde en üst noktaya çıkmak, 5 yıllık  hedefimizdi. Biz bu hedefe, daha erken ulaştık. Şimdi bir üst kategoride mücadele  edeceğiz. Efe'nin yaşından büyük sporcularla yarışmaya devam etmesini istiyorum,  çünkü bizi hedefe bu yol ulaştıracak düşüncesindeyim." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Yıldızlar kategorisindeki ilk uluslararası deneyimlerini 2 hafta sonra  Sırbistan'da düzenlenecek bir yarışta yaşayacaklarını aktaran Güner, şunları  kaydetti:
 
"Artık bizi çok daha zorlu bir yol bekliyor. Efe'nin normalde  yıldızlar kategorisine 2 yıl sonra çıkması gerekiyor. Türkiye'de yaş grubunda  Efe'ye yakın bir sporcu yok ama bizim hedefimiz dünya arenası. Yıldızlar  kategorisinde belki başarı daha geç gelebilir. Bunun bir başarısızlık olarak  değerlendirilmemesi lazım. Yine kendisinden büyük sporcularla mücadele edecek.  Çok çalışacak, çok mücadele edecek ve hiç yılmadan hedefe ilerleyeceğiz. "
 

Etiketler:
Tüm Fikstür