Ağaoğlu açıkladı! Yusuf'a 18 milyon...

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Futbolculara şubat ayına kadar olan borçları ödedik. UEFA'nın FIFA'nın önüne gitmiş, bu süreç içerisinde rica ve minnetle beklettiğimiz, borçları da ödedik." dedi.

19 Mayıs 2018 Cumartesi - 19:02

Ağaoğlu, Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi'nde düzenlenen 42.  olağan divan kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, geçmiş yönetimin  olumsuzluklarını koşmak için gelmediğini belirterek, "Netice itibariyle kulübün  yönetimini devraldık. Kulübün yönetimini devraldığınız yerde, kulübün profesyonel  kadrosunu, teknik direktörünü ve borçlarını da devraldık." diye konuştu.
 
Dün 80 milyon liralık bir ödeme yaptıklarını kaydeden Ağaoğlu, şöyle  devam etti:
 
"Bizim dün itibariyle yapmış olduğumuz 80 milyon liralık ödeme aslında  bizimle yakından uzaktan alakası olan bir ödeme değil. Futbolculara şubat ayına  kadar olan borçları ödedik. UEFA'nın FIFA'nın önüne gitmiş, bu süreç içerisinde  rica ve minnetle beklettiğimiz, borçları da ödedik. Sekiz yıllık bir ek krediyle  ödediğimiz borç, bir önceki yönetimin şubatta ödemesi gereken borçtu. Henüz daha  bizim dönemimize gelemedik bile."
 
Ağaoğlu, kulübün mali yapısını düzeltmek zorunda olduklarını  aktararak, "Kulübümüzün geliri 130 milyon lira, profesyonel kadro maliyeti 180  milyon lira, kur farkı 80 milyon lira, kulüp giderleri 60 milyon lira... Şimdi  sizin açığınız 200 milyon civarında dolaşıyor. Bunu 40 günlük planla düzeltmeniz  mümkün değil." ifadelerini kullandı.
  
Borçların yapılandırmasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Ağaoğlu,  şunları paylaştı:
 
"Bizim 400 milyonu bulan borcumuz beş yıllık bir kredi ve bu kredinin  yarısı avro. O zaman ki avronun düşük faiz oranından yararlanma düşüncesinden  yapıldığını tahmin ediyorum. 3.30'dan alınan kredi bugün neredeyse 5.30'a geldi  dayandı. Bunun da liraya çevrilmesi lazım. Üç haftadır bankaların kapısında  yatıyoruz. 8 seneden önce gelirlerimizle bu nakit girişiyle kulübün bu tablonun  içinden çıkması mümkün değil."
 
Ağaoğlu, Denizbank, Ziraat Bankası konsorsiyumuna olan banka borcunu  da 8 sene olarak yeniden yapılandırdıklarını anlatarak, "Diğer taraftan son  aldığımız 80 milyonluk kredi de 8 yıllık bir kredi. Geldiğimiz gün ve takip eden  süreç içerisinde 20 milyonluk bir ödeme yapıldı. Aslında bizim planımız ilk  baştan bin 10 milyonluk ödeme yapmaktı. Futbolcularla yapmış olduğumuz  konuşmalarda şunu rica ettik kendilerinden, 'yeni geldik, 15 Mayıs'ta biz sizin  geçmiş dönemden olan birikmiş borçlarınızı ödeyeceğiz' Her ne hikmetse o güne  kadar bekleyen, 5 ay sesini çıkarmayan oyuncular 15 Mayıs sözünü vermemize rağmen  bize ihtar çektiler, 8 tane veya 9 tanesi 30 Nisan'da ödeyin diye. Şahsi  kefaletimle ek bir kredi aldık 10 milyonluk, onların da parasını ödedik."  ifadelerini kullandı.
 
"Profesyonel futbolcu kadrosunun maliyeti yarıya inecek"
 
"15 Mayıs sözünü nasıl olduysa tutamadık." diyen Ağaoğlu, şunları  kaydetti:
 
"Trabzonspor’un şu an kredibilitesi yok, kredi alma şansı yok. Çünkü  teminat olarak göstereceği şeyler 2023'ün, 2024'ün arkasına sarkmaya başladığı  için imkansıza yakın bir durum. 80 milyon liralık kredi bu ayın 18'inde  hesabımıza geçti ve geçer geçmez futbolcuların hesabına yolladık. Bir Türk  futbolcumuz da beklemiş ve ihtar çekmiş. Yani ben Trabzonspor Kulübünün  kaptanıyım, para için bir başka kulübün kaptanı arkasında sahaya çıkmam diyen  futbolcu profilinden bugün gelmiş olduğumuz nokta bu."
 
 "Burada yapılacak olan nedir." sorusunu yönelten Ağaoğlu, "Profesyonel  futbolcu kadro maliyetin 180 milyon, gelirin 130'sa, kulüp maliyetlerini de işin  içerisine koyduğunuz zaman hiç banka kredisi, faizi, kur farkı olmasın 250  milyon, senin gelirin 130 milyon, nasıl ödeyeceksin zaten yüzde 50'sini ancak  karşılayabiliyorsun, çok basit ve net. Profesyonel futbolcu kadrosunun maliyeti  yarıya inecek, 80 ya da 90 milyona inecek ama bunu topluma anlatmak sizlerin  görevi." yorumunu yaptı.
 
"Günü kurtarmak için yaparsam alkışlanırım"
 
Ağaoğlu, şöyle devam etti:
 
"Yaptığımız her şeyin tepki topladığının farkındayım. Çünkü günü  kurtarmak için yapmıyoruz hiçbir şeyi, günü kurtarmak için yaparsam alkışlanırım.  Parasını vermeyeceğim iki tane daha futbolcuyu getiririm, Milan'dan değil gider  Barselona'dan  getiririm, bonservis ücretini nasıl olsa vermiyorum, menajer  parasını vermiyorum, oyuncunun parasını vermiyorum oynuyor 6 ay, al sana  transfer. Aldığım anda alkışlanırım ama bu yanlışı düzeltmek için ağzımızı  açtığımız anda toplumsal tepkiyle, sosyal medyadaki birtakım oluşumlarla ciddi  şekilde eleştirilere maruz kalıyoruz ama hiçbirimiz bunu hak etmiyoruz ama şunu  da söyleyeyim bunların hiçbir tanesi de gelirken doğru bildiğimizi yapmaktan bizi  bir adım bile geri götüremeyecek."
 
Bazı rakamları da katılımcılarla paylaşan Ağaoğlu, "Burada oyunculara  olan borç 75 milyondu, kulüplere olan borçlar 95 milyon, menajerlere olan borçlar  da 57 milyon. Bu çok ciddi bir para." dedi.
 
Başkan Ağaoğlu, yapılan yapılandırmayla banka borçlarının 8 yılda  ödenebilir hale geleceğini anlatarak, "Buna göre bir projeksiyon yaptık Ziraat  Bankasıyla, bu projeksiyon Denizbank tarafından da kabul gördü ama Trabzonspor'un  ivedilikle önümüzdeki 2 sene içerisinde 2-3 gelir getirici ticari projeyi hayata  geçirmesi lazım. En azından banka borçlarının yarısını bir iki sene içerisinde o  projelerden elde edilecek gelirle, en az yarısını ödemesi lazım ki en az 80  milyon, 90 milyon dolara varan faiz yükünü de yarıya indirsin." diye konuştu.
 
Yusuf ve Abdülkadir'e teklif var, kabul etmedik"
 
Çok ciddi projeleri olduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, "Projelerden biri  Bordo-mavi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, enerji konusunda da zaten  çalışmalarımız var. Bunlar ilk iki, üç senelik süreç içerisinde kulübe kaynak  sağlamak zorunda. Ondan sonra başlarız satmaya Yusuf'u, Abdülkadir'i, onların  yerine gelenleri, altyapıdan gelen veya aldığımız düşük maliyetli futbolcuları,  bugün biliyorsunuz sizde 15-18 milyona Yusuf'a İtalya'dan teklif var, yok dedik.  Abdülkadir'e teklif var, kabul etmedik. Çünkü onların misyonları var. En azından  önümüzdeki sezon bu iki oyuncumuzun hiçbir yere gitmesi mümkün değil."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Ağaoğlu, kulüplerin gelirlerinden birinin de futbolcu satışı olduğunu  belirterek, "Aslında futbol takımı futbolcu satarak para kazanır, futbolcu alarak  para kaybetmez, kaybetmemeli. Bunun ölçüsü vardır, kriteri vardır. Trabzonspor'da  oynayabilecek futbolcu vardır, oynayamayacak futbolcu vardır." şeklinde konuştu.
 
Trabzonspor'a hizmet etmeye geldiğine işaret eden Ağaoğlu, "Ben bu  kulübün hizmetçisiyim. Benim kriterim büyüklerimizden aldığımız gördüğümüz  değerleri ki en büyük değer Trabzonspor, Trabzonspor'u laik olduğunu noktaya  taşımak." ifadelerini kullandı.
 
"Sadece taraftar desteğiyle başlamış olan bir kampanyadır. Cebindeki  20 liranın 'ben 15 lirasını kulübe vermek istiyorum IBAN numarası bildirin' diyen  taraftarın kampanyasıdır, yoksa biz de biliyoruz taraftarın cebinden ödeyeceği 20  lirayla, 15 lirayla, 10 lirayla, 60 lirayla bu kulübün 1 milyar borcunu  kapatamayacağımızı ama bu bir aidiyet duygusudur. O parayı veren taraftar, 14-15  yaşındaki çocuk kendini kulübe ait hissediyor. Bizim değer yargılarımız  farklıydı, biz farklı şeyler paylaşarak büyüdük aidiyet duygumuz o şekilde  gelişti ama bu insanlar yarın öbür gün şunu söyleyecek, 15 lira vermiştir belki  hiçbir şeydir ama kulübün ekonomisinin düzlüğe çıkması için ben de bir şey yaptım  deyip, kendisini o kulübün gerçekten bir parçası olarak görecektir. Bu bunu  sağlayacaktır. Bunun ötesinde taş çatlasın oradan elde edilecek gelir 3 milyon,  bilemediğiniz 4 milyon hadi olsun 54 milyon tabii ki çok büyük bir para ama his  olarak duygu olarak katmış olduğu değer bana göre paha biçilemez."
 
Ahmet Ağaoğlu, teknik direktör konusuna değinerek, sözlerini şöyle  tamamladı:
 
"Ligi başarılı bir şekilde hak ettiğimiz yerde bitirmek bütün  hedefimiz oldu. Teknik kadrodan bunu istedik biz de ekonomik sorunlara  odaklandık. Onun dışında teknik kadroyla devam ya da başka bir hocayla anlaşma  konularını sezon sonuna bıraktık. Tabii ki düşünce var, çalışma da var ama temas  ettiğimiz hiç kimse yok bugüne kadar. Bunun da böyle bilinmesinde yarar  görüyorum. Birlikte aynı şeyi paylaşıp, aynı hedefe yürüyecek, aynı fedakarlığı  gösterecek, yarın öbür gün o da gidip 8. noterden ödeme sıkıntısı olduğu zaman  ihbar veya ihtarname çekmeyecek insanlarla hedefimize gidebiliriz."
 

Etiketler: Ahmet Ağaoğlu
Tüm Fikstür