Ahmet Ağaoğlu açıkladı! "Transferlerimiz belli"

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, basına yaptığı açıklamada yeni yapılacak transferleri dile getirirken Burak Yılmaz ve Rodallega hakkında önemli ifadeler kullandı.

AA 08 Temmuz 2018 Pazar - 19:33 | Son Güncelleme : 08 07 2018 - 23:53

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Türk  futbolunun kilometre taşı bir kulübün sıkıntılı dönemleri olur, ayağının  takıldığı dönemler olur ama asla yere düşmez." ifadesini kullandı.
 
Yeni sezon hazırlıklarını Slovenya'da sürdüren bordo-mavili takımın  kampını ziyaret eden Başkan Ahmet Ağaoğlu'nun, burada yaptığı açıklamalar kulübün  internet sitesinde de yayımlandı.
 
Takımın durumunu yakından görmek için Slovenya'ya gittiğini aktaran  Ağaoğlu, "Hocamızın, oyuncuların gayretinden ve kamp ortamından çok mutlu  olduğunu gördüm. Başından beri temas halindeyiz zaten kendileriyle. İki  yöneticimiz kampta. Hocamız, çok verimli bir kamp süreci geçirdiklerini ifade  etti. Ben de bunları kendi gözümle görmekten çok mutlu oldum. Kısa bir süre için  buradayım ama önümüzdeki hafta da geleceğim. Kısmet olursa hazırlık maçlarımızda  da burada olacağım." şeklinde görüş belirtti.
 
Transfer konularına değinen Ağaoğlu, "Geçen genel kurulda da izah  ettiğim gibi kulübümüzün menajerlere olan borcu 60 milyon lira civarında. Bizim  artık Trabzonspor olarak gerektiğinin dışında harcayabileceğimiz veya sokağa  atacağımız bir kuruş paramız yok. Transfer öncelikle takımın gücüne güç katacak  ama takımın gücüne güç katarken ekonomiyi sıkıntıya sokarsanız o gücü de  kaybedersiniz. Kimsenin endişesi olmasın; çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki  hafta içerisinde iki oyuncumuzu kampımıza dahil edeceğiz. Ona ilave olarak da  hocamızın talepleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan mevkilere transfer yapma  çalışmalarındayız. Mümkün olduğu kadar kamuoyuna sızdırmadan, elimizi de belli  etmeden sıcağı sıcağına halletmek gibi bir çabanın içerisindeyiz. Kamuoyuna  sızdığı anda direkt olarak maliyete yansıyor. Trabzonspor Kulübünün sokağa atacak  parası yok.'' değerlendirmesinde bulundu.
 
''Trabzonspor'un ayağı takılır ama asla yere düşmez"
 
Bugüne kadar ekonomik sorunların üstesinden geldiklerini ifade eden  Ağaoğlu, şunları kaydetti:
 
 ''10 gün içerisinde ödenmesi gerek 30 milyon lira var. Takip eden  süreç içerisinde de ödemeler var. Ödemelerin ardı kesilmiyor ve rakamlar da  milyonlarla telaffuz ediliyor. Bu güne kadar nasıl geldiysek bundan sonra da aynı  şekilde devam edeceğiz. Çok iyi bir yönetim kurulumuz var. Allah her kulübe ve  her kulübün başkanına böyle bir yönetim kurulu ve böylesi yöneticilerle çalışmak  nasip etsin. Parasal sorunların, ekonomik sıkıntıların üzerinden bugüne kadar  başarıyla geldik ve hiçbir sıkıntı yaşamadık. Üç aylık süre içerisinde devasa  boyutlara ulaşan borçlarımızdan dolayı ayağımızın takılacağını düşünenler vardı.  Allah'a şükür onların hepsini de hayal kırıklığına uğrattık. Trabzonspor gibi bir  kulübün üstesinden gelemeyeceği sıkıntı ve sorun olduğuna inanmıyorum. 10 milyon  taraftarı olan, Türk futbolunun kilometre taşı bir kulübün sıkıntılı dönemleri  olur, ayağının takıldığı dönemler olur ama asla yere düşmez. Önümüzdeki hafta  lisansa engel borçları da temizleyeceğiz. İleriye dönük yapılması gereken  ödemelerin de hepsini yapacağız. Geldiğimizden beri borç ödemenin ve kaynak  yaratmanın haricinde bir çalışmamız olmadı zaten. 5 yılda 100 milyon avroya yakın  para harcamış kulübümüz. Biz daha sezon başındayız ve bir kuruş harcamadık. Bu  tabii harcamayacağımız anlamına gelmez ama kime ne kadar para vereceğimiz belli  bizim. Bir taraftan ekonomiyi kontrol altında tutarken bir taraftan da bu  borçların hepsini zamanı geldiğinde, bazen son gün, son dakikada buluyor ama  ödüyoruz ve ödemeye devam edeceğiz. ''
 
''Burak Yılmaz'ı satın alacak para daha basılmadı"
 
Burak Yılmaz konusuyla da ilgili Ağaoğlu, ''Burak Yılmaz'ı satın  alacak parayı darphaneler henüz basmadı. Burak Yılmaz bizim en değerli  futbolcularımızdan birisi. Bütün futbolcularımız öyle. Rodallega'yla alakalı  olarak menajerinin yaptığı açıklamayı bilmiyorum ama her oyuncumuzun parasını,  limite geldiği zaman ödeyen bir kulübüz. Bazı oyuncularımız hariç ödemeyle  alakalı resmi olarak birkaç ihtarname çekildi kulübe. O ihtarnamenin müsaade  ettiği süreç içerisinde bütün ödemeleri gerçekleştirdik. Bizim oyuncularımıza  gerçekten talip olanlar varsa bunun adresi Trabzonspor Kulübü'dür ama hiçbir  oyuncumuzu düşündükleri şekilde satın alacakları parayı darphane basmadı. Biz şu  anda bu oyuncularla hazırlık sürecimizi başlattık ve takviyelerle lige hazır hale  geleceğiz. Rodallega haberini de bugün medyadan öğrendim. Aslı astarı yok.''  şeklinde ifadeler kullandı.
 
Tüm kulüplerin ciddi ekonomik sıkıntılar içinde olduğunu belirten  Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdü:
 
"Siz zannetmeyin ki sadece Trabzonspor'un ödemeleri gecikti de sıkıntı  yaşıyor. Trabzonspor; bir kere UEFA'dan mali kriterlere uygunluk belgesini alıp  cezasız olarak yoluna devam eden büyük kulüplerden birisi. Bizim haricimizde  rakibimiz olan kulüplerin aldığı cezalar da herkesin malumu. Biz yaşadığımız  sıkıntıları camiamızla paylaşıyoruz. Bunun sözünü verdik, her şeyi paylaşacağız  ve her şey açık olacak. Hiçbir şeyi gizleyip saklamıyoruz. Gizleyip saklasaydık  ve UEFA'dan ceza yeseydik sadece taraftarımız değil tüm kamuoyunu aldatmış  olacaktık. Trabzonspor Kulübü borçlarını ve yükümlülüklerini yerine getiren  kulüplerden birisi. 'Trabzonspor mali zorluk yaşıyor' deyip de Trabzonspor'un  altın değerinde olan oyuncularını, üstüne basarak söylüyorum darphanelerin henüz  basmadığı paralarla almaya çalışanlar hayal kırıklığına uğrarlar. Ve uğradılar da  zaten."
 
Altyapıdan A takıma alınan oyunculardan beklentilerinin büyük olduğunu  vurgulayan Ahmet Ağaoğlu, açıklamasında, ''Genç oyuncularımızla ilgili bir  hedefimiz var. Uygulamayı düşündüğümüz Trabzonspor içerisinde altyapıda  yetiştirdiğimiz oyunculardan A takımda maksimum seviyede yararlanmak var. 10'a  yakın genç oyuncumuzu bu hazırlık döneminde kampa davet ettik. Trabzonspor'da  profesyonel mukavele imzalayıp 1461 Trabzon'da devam edecek olanlar var.  Hocamızın kamp sona erdiğinde vereceği rapor doğrultusunda ya A takımda devam  edecekler veya 1461 Trabzon'da devam edecekler. 1461 Trabzon'a işlerlik  kazandıracağız. Bir 'ara lig takımı' olarak düşünüyoruz. 1461 Trabzon,  Trabzonspor A takımımın eskiden olduğu gibi pilot takımı olacaktır. Henüz yeni  başladık, bunun hemen bu sezon içerisinde beklediğimiz neticeyi vermesi mümkün  değil. Ama oradan Abdülkadir ve Yusuf örneğinde olduğu gibi bir-iki oyucuyu A  takıma dahil eder ve onlardan faydalanmayı sağlarsak en büyük kazancımız bu olur.  En önemli transferimiz olurlar.'' şeklinde ifadelere yer verdi.
 
''Trabzonspor gibi bir takımın başarılı olması hiç de zor değil"
 
Taraftarlardan 3-4 yıl sabır istediklerini kaydeden Ağaoğlu, şunları  kaydetti:
 
 "Sabır isterken, bu takım bu süreç içerisinde hiçbir şekilde yarış  dışı kalmayacak, dedik. Ama hedef her sene şampiyonluk diye bir sloganla yola  çıkabilmek için kulüp içerisinde çok büyük reformlara ihtiyacımız olduğunu  söyledik. Bir taraftan borçları öderken bir diğer taraftan da zaten bordo-mavi  forma hiçbir zaman yarış dışı kalamaz. Bu armanın olması gereken yer her zaman  ilk dörttür. Bu sene bizden bir şey beklemeyin gibi bir durum asla ve asla söz  konusu değil. Ben bu kadro için 5. sırayı başarısızlık olarak görüyorum. Bu  kadronun olması gereken yer bir veya ikinci sıradır. En önemli sıkıntı ekonomik  ve idari belirsizliklerdi. İdari sıkıntıları çözüp oyuncuların üzerindeki baskıyı  kaldırdığımızda, defans ve hocamızın istediği bir-iki transferle bu takım yürür  gider ama tekrar söylüyorum şampiyonluk sözü, şampiyon olacağız diyemeyiz... Ne  oldu, 100 milyon avro harcadınız UEFA'ya bile gidemediniz. Yapılan yanlışların  dışında kaldığınız zaman aslında çok da zor olmayan ve bize göre de çok basit  olan doğruları yaptığınız zaman Trabzonspor gibi bir takımın başarılı olması hiç  de zor değil. ''
 
 Kulüp yapısının, idari ve sportif disiplinin yeniden tahsis  edilmesinin süreç alacak konular olduğunu anlatan Ağaoğlu, "Bunların hepsi yerine  oturduğunda, bileği bükülemeyecek ve bükmeye kalkanın bileğinin kırılacağı bir  Trabzonspor bizim hedefimiz. Biz forma tanıtımında 'Bu formaya meydan okurken  dikkat edin. Rüzgar ekerseniz fırtına biçersiniz.' dedik. Hedefimiz bu.  Taraftarlarımızın ve camiamızın sabır gösterip sabır gösterdikleri süreç  içerisinde de desteklerini bizden esirgememeleri çok önemli. Biz yan yanayken hem  güçlü hem de çok güzel oluyoruz. Sportif olarak da çok tehlikeli oluyoruz. Can  sıkıyoruz, can yakıyoruz. Taraftar bu takımın ayrılmaz bir parçası. İçlerinden  gelen bir Ahmet Ağaoğlu, taraftar bir Ahmet Ağaoğlu bugün Trabzonspor'un başkanı  konumunda." şeklinde görüş belirtti.
 
 TS Club ürünlerinin satışı için yeni mağazalar açmayı planladıklarını da belirten Ağaoğlu, şunları söyledi:
 
 ''Taraftarlardan gelen isteklerin başında TS Club ürünleriyle alakalı  yoğun bir talep var. TS Club olmayan yerlerde mağaza açılması isteniyor.  Antalya'dan var, Kocaeli var, İzmir var. İzmir'de bugüne kadar açılmamış olmasını  ben de düşündürücü buluyorum ama şöyle bir sorunla da karşı karşıyayız. En  azından mağazayı açtığınızda maliyetini karşılaması lazım, ilgi görmesi lazım.  Yönetim içerisinde TS Club'lardan sorumlu arkadaşlarımız çok yoğun çalışıyor.  Fizibilite yapıyorlar. Bu kentlere öncelikle TS Club tırını gönderiyoruz, o  satışlar ve rapor doğrultusunda ciddi bir fizibilite yapıp önümüzdeki süreç  içerisinde TS Club sayısını arttırmamız gerekiyor. Bizim de artık ürün satış  konusunda piyasaya ağırlığımızı koymamız gerekiyor. Tahmin ediyorum ki ocak  ayından itibaren bu konuda ciddi mesafe almış oluruz.''
 
  
 

Tüm Fikstür