Akyazı Stadı'nda sona doğru

TOKİ Başkanı Turan, "Türk mühendislik hayatı açısından da önemli bir eser. Sadece bir stadyum ve kompleks değil, etrafındaki tesislerle beraber Karadeniz'e gelen birçok sporseverin gezmekten zevk alacağı bir yer" derken Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta da "Bu emekler Trabzonspor'un 50 yılına ışık tutacak, o süre içerisinde nice şampiyonluklar çıkmasına vesile olacaktır" dedi

09 Aralık 2016 Cuma - 17:42

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  tarafından yapılan ve Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk  stadyumu özelliğine sahip Akyazı Stadı'nda açılış öncesi son hazırlıklar  yapılıyor.
 
TOKİ Başkanı Ergün Turan, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Gençlik ve Spor  Genel Müdürü Mehmet Baykan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi  Gümrükçüoğlu ile Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, açılışı 18 Aralık'ta  yapılması planlanan statta incelemelerde bulundu.
 
Localar, tribünler, zemin ve stat dışındaki çalışmaları inceleyen  Turan ve beraberindeki protokol üyeleri, yetkililerden bilgi aldı.
 
Burada basın açıklaması yapan Vali Yavuz, stadın 18 Aralık'ta  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad es-Sani  tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.
 
Tesisin, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bakanlar ve  bürokratların takibinde açılışa hazır hale getirildiğine değinen Yavuz, "Burada  temeli atıldıktan sonra her bir evresiyle bire bir ilgilenen bürokratlarımız, Trabzonsporlu yöneticiler ve tabii ki taraftarlarımız bu konuda büyük emek sarf  ettiler. Türkiyemiz ve Türk sporu için muhteşem bir tesis. Emeği geçen herkese  teşekkür ediyoruz. Trabzon Valiliği olarak kamu kurum ve kuruluşları, Trabzon  halkı ve herkesle 18 Aralık'taki açılış anını bekliyoruz." diye konuştu.
 
Vali Yavuz, hazırlıkların tam kapasite devam ettiğini kaydederek,  açılışa yoğun katılım beklediklerini ve gereken hazırlıkları yaptıklarını söyledi.
 
Turan: "Türk mühendislik hayatı açısından da önemli bir eser"
 
TOKİ Başkanı Turan ise Akyazı Stadı'nın Türk spor camiası için önemli  bir tesis olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
Bugün tesisimizi paydaşlarla beraber son kontrolleri yapmak üzere  gezdik. Bitişini de inşallah görmüş olacağız. Türk mühendislik hayatı açısından  da önemli bir eser. Sadece bir stadyum ve kompleks değil, etrafındaki tesislerle beraber Karadeniz'e gelen birçok sporseverin gezmekten zevk alacağı bir yer.  Sayın Cumhurbaşkanımız, TOKİ Başkanı olduğumdan bu yana tesisi sordu ve takip  etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat  Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç burayla çok yakından  ilgilendiler. El birliği ile hep beraber güzel birliktelikle Türkiye spor  camiasına güzel bir eser kazandırdık. Burada görev yapan ve TOKİ adına çalışan  kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."
 
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Baykan da ülke genelinde yapılan ve  yapımı devam eden statlar ile önemli bir başarıya imza atıldığının altını çizdi.
 
Statların yönetimsel açıdan dünyaya örnek bir çalışma oluşturduğunu  anlatan Baykan, "UEFA kriterleri doğrultusunda Avrupa ve dünya şampiyonaları  organize edilecek hale gelmesi Türkiye'de spor yönetimi açısından da çok önemli  oldu. Bu stat, deniz üzerine yapılan dünyada ender statlardan biri olacak. Fikir  aşamasından bugüne emeği geçenlere şükranlarımızı sunmak boynumuzun borcu.  İnşallah burada hem Trabzonspor hem de ülkemiz nice zaferlere imza atar."  ifadelerini kullandı.
 
Usta: "Bu emekler Trabzonspor'un gelecek 50 yılına ışık tutacak"
 
Statla ilgili yıllardır çok büyük emeklerin sarf edildiğini vurgulayan  Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, "Bu emekler Trabzonspor'un 50 yılına  ışık tutacak, o süre içerisinde nice şampiyonluklar çıkmasına vesile olacaktır."  değerlendirmesini yaptı.
 
Usta, Türkiye'de muhteşem statların ortaya çıkarılması konusunda büyük  bir seferberlik olduğuna işaret ederek, "Trabzonspor'a da bu statlardan birisi  çok yakışacaktı. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan özel bir teşekkürümüz var.  Gerçekten olağanüstü desteği ve takibi ile bugünlere gelen stadın ana  destekleyicisi olarak hep onu gördük." açıklamasında bulundu.
 
"Bundan sonrası artık bize düşüyor"
 
Stadın yapılışında adeta dev bir ordunun gece ve gündüz demeden  çalıştığını ifade eden Usta, şöyle konuştu:
 
"İşte burada büyük bir emekle çıkmış bordo mavi bir stat. Herkese  derinden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bundan sonrası artık bize düşüyor. 18  Aralık'ta inşallah çok güzel bir açılışımız olacak. O açılıştan sonra takımımız  burada maçlarına başlayacak. Nice şampiyonluklar, nice zaferlerle arkadan gelen  nesillerimizin gurur duyacağı bir tesis. Trabzonspor'u en iyi şekilde geleceğe  hazırlamak bize düşüyor. Katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz."

Tüm Fikstür