Ali Can Portekiz-Fransız ortak yapımı
05 Mayıs 2013 Pazar


İşkencede Çin’in adı çıkmış, yeni lider Portekiz artık. Benfica maçını bir türlü unutamıyorum. TV’den nasıl gözüktü bilemiyorum ancak maçı canlı izleyen gözler, taraftarıyla, futbolcusu ve lobisiyle Lizbon temsilcisinin nasıl baskı kurduğuna bizzat şahittir. İstanbul’daki ilk maçla başlayalım; Hani Cristian’ın atamadığı penaltı. Maçın hemen ertesi günü Benfica yönetimi UEFA’ya şikâyete ve prese başladı. “Nasıl olur da penaltı çalınırmış?” Bu kadar da küstahlar. Hazimetten kurtulduklarına ve hallerine şükredeceklerine hemen 2. maç için çalışmaya başladılar.

Farketmişsinizdir rövanştaki Fransız hakem Lannoy ilk devre ile 2. yarıda gece-gündüz gibiydi. İyi ki penaltı çaldı. Devre arası koridorda hakeme yapılan baskının haddi hesabı yok. Sarı-lacivertlilerin üzerine yürüyen Benficalılar toplu kavgaya ramak kala ancak durduruldu. Teknik direktörün Jesus olunca hem maçtan sonra F.Bahçe’yi elemenin verdiği mutlulukla bülbül kesilirsin hem de maç boyunca çirkeflik yaparsın. Biz efendilik yaptık.

Caner, Türkiye’de her hakeme her pozisyona itiraz eder. Benfica hakemi etkiledi ancak biz sınıfta kaldık. Her zaman değil bazen itiraz etmek gerekiyor. Yediğimiz 2. golde Salih faul atılmasın diye topun önünde duracak hakem ‘Düdüğümü bekle’ diyor. Herkes kenara çekilirken Cardozo gülü atıyor.

TAM KADRO OLSA..

Kuyt ve bir çok futbolcu resmen dayak yedi, sarı bile çıkmadı. Gökhan’ın sahayı terk ettiğinde olayın şokuyla hakemin yanına 1 kişi bile gitmedi. Tam o sırada bu harekete toplu itiraz olsaydı kırmızı çıkarırdı Fransız. Tur elden gidecekmiş haberimiz yok. Kenarda hamle yapacak oyuncu kalmadı. Hele Yobo’nun yerine Stoch oyuna girince bir anda 4-5 futbolcunun yeri değişti.

Bir takım iki maçta ancak bu kadar talihsizlik yaşar. 6 oyuncu değişikliğin var, yarısı sakatlıktan oldu. Kuyt da kendi çıkmak istemedi. Alkışım yüreğini sahaya koyanlara. Şurası kesin; tam kadro çıksaydı F.Bahçe, bu Benfica’nın kaçarı yoktu.

Volkan’ın gözyaşları

Amsterdam bileti kaçtı, akılda Volkan’ın Gökhan için döktüğü gözyaşları kaldı.. Şampiyonluğun, kaçan turun kimi zaman da küme düşenin gözyaşlarını gördük ama arkadaşı için gözyaşı dökeni uzun zamandır görmemiştik.

İşte F.Bahçe’deki şifre buydu. Kaçan finaldeki gözyaşıyla Volkan’ın ki arasında çok fark var. Ders çıkarana tabii!