Aykut Kocaman'dan teknolojik devrim!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman yeni sezona teknolojik devrim ile hazırlanıyor.

19 Haziran 2017 Pazartesi - 20:30

Kocaman daha önce çalıştığı dönemde Samandıra'ya entegre ettiği Robotic Eye isimli görüntü analiz uygulamasına ek olarak maç içinde kullanılan  "Metabolic Power" programınıda Ülker Stadyumunda kullanmaya hazırlanıyor.
 
Sistem,maç sırasında oyuncuların kat ettikleri mesafe, sprint sayısı, yüksek şiddetli koşu gibi verilerini tespit edip aynı zamanda oyuncuların ne zaman yorulduğunu da teknik heyete bildiriyor.
 
Özel kameralar sayesinde tüm saha bazlı görüntü veren sistem, oyuncuların performans analizini de yapıyor. Teknik ekip maçı soyunma odasına kurulan 'Analiz Odası'ndan takip ediyor ve yedek kulübesindeki teknik direktöre sürekli bilgi gönderiyor.Joystick yardımıyla kameraları kullanan ekip, oyuncunun fiziki aktivitelerini 4K kalitesinde takip edebilecek.
 
Sprint ve koşu mesafeleri dışında sistemde bir yenilik olarak; oyuncunun yorgunluk düzeyi de saniye saniye tespit ediliyor."Metabolik Power" adı verilen veri, saha içindeki futbolcuların performansındaki düşüşleri anında kaydedip teknik heyete bildiriyor. Bu sayede yorgunluk belirtisi gösteren oyuncu analiz odasındaki ekip tarafından tespit edilerek, teknik direktöre telsizle aktarılıyor. Teknik direktör de oyuncu değişikliği kararını alırken bu eş zamanlı verilerden de yararlanıyor.

Tüm Fikstür