Bakan Bak'tan Mesut ve İlkay'a destek

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Almanya Milli Takımı'nda oynayan Türk asıllı futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'a destek vererek, "İnsanların gönüllerine zincir vuramazsınız. Bu iki sporcumuz da Sayın Cumhurbaşkanımızı gönülden seviyor. Yüzlerce sporcunun da aynı duygu içerisinde olduğunu şahsen biliyorum." dedi.

16 Haziran 2018 Cumartesi - 15:20

Rize Valiliği ve Rize Belediyesince Sahil Park'ta organize edilen  bayramlaşma programına katılan Bak, il protokolü ve vatandaşlarla bayramlaştı.
 
Bak, burada basın mensuplarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  görüşen Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın milli maçlarda Alman taraftarlar  tarafından protesto edilmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın sportif başarıları ile Almanya Milli  Takımı'na seçildiğinin altını çizen Bak, oyuncuların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ise  Türk olmaları nedeniyle ziyaret ettiğini ve bundan da gurur duyduklarını söyledi.
 
Bakan Bak, İlkay Gündoğan'ın aracına yapılan saldırının çok çirkin  olduğunu vurgulayarak, "Provokatif amaçlı. Sporcunun, oyunu ve ahlakı ile  değerlendirilmesi gerekir. İnsanların gönüllerine zincir vuramazsınız. Bu iki  sporcumuz da Sayın Cumhurbaşkanımızı gönülden seviyor. Yüzlerce sporcunun da aynı  duygu içerisinde olduğunu şahsen biliyorum. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız sporun  içerisinden gelen ve sporu çok iyi bilen bir yönetici, lider ve spor adamı." diye  konuştu.
 
Yapılanların son derece yanlış olduğuna dikkati çeken Bak, şu  değerlendirmede bulundu:
 
"Almanların milli maçta olsun, diğer durumlarda olsun bu tip  davranışlarda bulunması sadece ve sadece sporun fair play ruhunu zedeler. Sporun  bir barış dili olduğunu zedeler. Bunları daha önce gördük, yaşadık. Bir dalga  vardı, ırkçılık dalgası vardı. Bütün takımlar, sporcular, kulüpler bu dalgaya  karşı dik durdular. FIFA ve UEFA bu noktada kararlar aldı. Bunun da bu şekilde  sürmesi çok yanlış."
 
Bak, her iki futbolcunun da ülkelerini sevdiğini belirterek, şöyle  devam etti:
 
 "Bu ülkenin lideri olan Cumhurbaşkanı'na bir gönül bağı ile sevgileri  var. Bu tip davranışlar dünya futbolunda ekol olmuş Almanya Milli Takımı'na bir  şey kazandırmaz, aksine zarar verir. Dünya Kupası'nda en çok konuşulacak  konulardan biri olur. Futbol ortak bir lisan, barışın dili. Bu tür yaklaşımlar  futbolu gölgede bırakır. Biz şiddetle kınıyoruz. Provokatif ve saldırgan  insanları tahrik etmek amaçlı ama ne yaparsanız yapın insanların gönlüne zincir  vuramazsınız. Sevgi böyle bir şey."
 
Oyuncuların duygusallıklarının yanında profesyonel yönlerinin ön  planda olacağını aktaran Bak, "İlkay kardeşimiz bu tip olaylardan etkilenir ama  görevini bir profesyonel olarak en iyi şekilde yapması lazım. Sahada en iyisini  yaparak dışlamaya çalışanlara en iyi cevabı vermeleri gerekir. İnşallah Mesut  Özil de İlkay Gündoğan da Almanya Milli Takımı'yla Dünya Kupası'nda göstereceği  performansla bütün herkese, bu tip olayları yapan herkese bir cevap verecektir."  ifadelerini kullandı.
 
Bayramlaşma törenine Bak'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Hayati Yazıcı, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan  Karal ve Hikmet Ayar, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, ÇAYKUR Genel Müdür  Vekili Yusuf Ziya Alim, diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler:
Tüm Fikstür