Bakan Bak: Uyuşturucuyla mücadele terörle eşdeğer

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, uyuşturucuyla toplum olarak mücadele etmek gerektiğini söyledi.

20 Ocak 2018 Cumartesi - 12:36

Bakan Bak, AK Parti Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Aydınoğlu Spor  Tesisleri'nde düzenlenen "81 İl Aynı Dil" buluşmasında yaptığı konuşmada, "81  ille beraber tek yürek olmak, ülkenin geleceği için tek olmak, birbirimizi  kucaklamak temel hedefimiz. Bizim bir derdimiz var; sivil toplum kuruluşları,  spor kulüpleri ve muhtarlar olarak toplumumuzu tehdit eden uyuşturucu belasıyla  mücadele etmemiz lazım. Hepimizi etkileyen bir olay." dedi.
 
Çocuklara ve gençlere sahip çıkılması gerektiğine dikkati çeken Bak, şunları kaydetti:
 
"Evde, mahallede, sokakta biz olmalıyız, uyuşturucu çeteleri değil.  Amatör kulüplerin yöneticilerini kahraman olarak görüyorum. Çocukları sokaklardan  toplarlar, salona, tesislere götürürler. Çok büyük görev yürütüyorlar. Ailelere  de çok büyük görev düşüyor. Aileler çocuklarına sevgilerini verecek, çocuklarına  sarılacak. Çocuklarınıza dokunun, kucaklayın. Hayallerini sorun, arkadaşlarını  sorun. Ne yapmak istiyor, konuşun. İletişim kurun."
 
Spor yapan çocuğun paylaşmayı öğrendiğini kaydeden Bakan Bak, "Bir ev  düşünün, çocuk havuza, sahaya gidiyor, takımda oynuyor. Evde onun huzuru,  heyecanı var. Bir ev düşünün, uyuşturucu kullanan bir çocuk var. Evin halini  düşünün, çevresine verdiği zararı düşünün. Annesinden, babasından uyuşturucu  parası istiyor. Kırıp döküyor. Dolayısıyla çocuklarımızı seveceğiz. Sevginin sermayesi yok, bedava." diye konuştu.
 
Uyuşturucu çetelerinin çocukları uyuşturucuya alıştırarak toplumun  genleriyle oynadığını vurgulaya Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Uyuşturucu çeteleri, terör örgütleri çocuklarımızı zehirliyor. Buna  fırsat vermemeliyiz. Bu tek başına bir bakanlığın ya da 8-10 bakanlığın yapacağı  iş değil. Toplumsal olarak sahip çıkmamız lazım. Ucuz illetleri kullanan  çocukların geldiği şekli görüyorsunuz. O selvi çocukların, güzel kızların eski  hallerine bakın, uyuşturucudan sonraki hallerine bakın. Farkında olmalıyız, bunun  için iş birliği yapmalıyız. Bakanlık olarak önleyici görev üstleniyoruz.  Uyuşturucuya alışmasını önlemek için çaba gösteriyoruz. Çocuk yalnız kaldığı  zaman uyuşturucuya alışır. Yalnız bırakmayacaksınız. Onları meşgul etmeliyiz."
 
"Uyuşturucuyla mücadele terörle eşdeğer"
 
Terör örgütlerinin uyuşturucuya alıştırarak gençleri kullandığını  kaydeden Bak, şöyle devam etti:
 
"Uyuşturucuyla mücadele terörle eşdeğer. Biz bu noktada kulüplerimize  destek olacağız. Bize yer gösterilirse tesis yapılması için her türlü destek  verilir. Kendi çabamızla yer arayıp oralara da tesis yapmayı planlıyoruz. Yer  gösterin her mahalleye basket potaları yapalım. Çocuklar basketbol oynasın. Halı  saha yapalım. Çocuklarımızı sokaklarda yalnız bırakmayalım. Uyuşturucu satmak  isteyen gelemesin. Biz olalım."
 
Türkiye'nin büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini anlatan Osman Aşkın  Bak, "Ekonomide göstergeler artmaya devam ediyor. Toplumun geleceği olan  gençlerimizi de sahiplenmeliyiz. Onları daha iyi geleceğe taşımak için beraber  hareket etmemiz lazım. Müsabakalar oynanıyor, salonlar bomboş. Alın çocuğu  götürün. Bizi kurtaran spor oldu. Bizi yönlendiren ağabeylerimiz vardı, kulübümüz  vardı. Şanslıyız, Sayın Cumhurbaşkanı bizim komşumuz, ağabeyimiz. Bizi spora  yönlendirdi. Onlarca genci yönlendirdi, burs verdi, okuttu. Gençlere değer  verdi." diye konuştu.
 
Sporun gücüne inandığını vurgulayan Bakan Bak, şunları söyledi:
 
"Hem terörü hem uyuşturucuyu yeneceğiz. Çocukların koşması, heyecanı,  uyuşturucudan uzak durması hepimizin kazancı. O bizim şampiyonluğumuz. Biz  uyuşturucuyu yeneceğiz. Biz buraya spor sayesinde geldik. Spor yapan bir genci  uyuşturucuya alıştırmanız kolay değil. Vücudunu seviyor, kendini beğeniyor. Ona  zarar vermek istemiyor. Heyecanı, hedefleri var."
 
Uyuşturucuyla mücadelede muhtarlardan da destek isteyen Bak,  "Sokakları bırakmayacağız, sokaklarda biz olacağız. Her şeye hazırız.  Gençlerimizi kimseye bırakmayalım. Gençler için yapılan her şey ülke için  yatırımdır." ifadelerini kullandı.
 
Katılımcıların taleplerini ve şikayetlerini de dinleyen Gençlik ve  Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, uyuşturucuyla mücadele konusunda İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu'nun da açıklamaları olduğunu hatırlatarak, "Beraber çalışma  yürütüyoruz. Yakalanan uyuşturucu miktarı yüzde 300 arttı." diyerek sözlerini  tamamladı.

Etiketler: