Bakanlık ampute atleti koşu protezine kavuşturdu

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye'nin ilk bacak amputeli para-atleti Nurullah Kart'ı koşu protezine kavuşturdu

05 Nisan 2018 Perşembe - 10:39

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye'nin ilk bacak  amputeli milli para-atleti Nurullah Kart'ı, uzun zamandır beklediği koşu  protezine kavuşturdu.
 
Nurullah Kart'a protezini Ankara'daki Naili Moran Atletizm  Tesisleri'nde Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın verdi.
 
Türkiye'de ilk defa bir sporcunun sahip olduğu, dünyada ise sadece 15  sporcuda bulunan bir sistemle hazırlanan yeni protezine kavuşan Nurullah Kart'ı  ilk antrenmanında izleyen Boynukalın, yaptığı açıklamada, milli para-atletle  sosyal medyada başlattığı kampanya sonucunda tanıştıklarını belirterek,  "Nurullah, 37 yaşında, 4 sene önce çok geç protezle tanıştı ve büyük başarılar  elde etti. Bir ABD'linin koşu protezi hediye etmesiyle başlayan bir hikayesi var.  Bugüne kadar öyleydi. Kendinize ait olmayan ayakkabı numarasıyla Avrupa  dördüncüsü oluyorsunuz. Bu bizi çok duygulandıran bir hikayeydi." diye konuştu.
 
Kampanyanın ardından bakanlık olarak destekçi olma sözü verdiklerini  ve Turkcell sponsorluğunda sürece başladıklarını aktaran Boynukalın, "Bugün de en  mutlu günümüz. Beraber önce gidip protezimizi teslim aldık. Göreve geldiğimden  beri en mutlu günlerimden biri. Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak'ın bize verdiği  motivasyon olmasa bunları yapamazdık. Turkcell ailesine teşekkür etmemiz  gerekiyor. Bundan sonra kendisine eski Avrupa dördüncüsü diyoruz. Hemen forma  girmeye başlamış. İnşallah Avrupa, dünya birincilikleri bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Engelli sporunun gelişimine yönelik yapılan önemli çalışmaların  mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Boynukalın,  şöyle devam etti:
 
"Bu hedef, fikir, paradigma değişiminin mimarı, siyasi bağlamda bizim  üstümüz, cumhurbaşkanımız olduğu için söylemiyorum, bir insan olarak Recep Tayyip  Erdoğan'dır. Nerede engelli sporcu varsa samimiyeti, ikili ilişkileri... Bizi her  defasında 'Bu çocukların ihtiyaçlarının hepsini karşılıyorsunuz değil mi' diye  olayı takip edişi, hesap soruşu, bir daha bir daha soruşu... İnanın bizdeki  paradigma değişimini sağlayan liderimiz, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dır."
 
Nurullah Kart da 16-17 yaşlarındayken koşu proteziyle koşabileceğini  öğrendiğini, o zaman almak istemesine rağmen destek bulamadığını söyledi.
 
İlk protezini ABD'den bir firmanın hediye etmesiyle aldığını anlatan  Kart, "2013 yılının Aralık ayında koşmaya başladım.  Belirli bir yol kat ettim.  Almanya'ya gelip gittim.  Daha iyi nasıl koşabilirim diye oradaki atletlerle  çalıştım ve sonunda öğrendim. Orada da olimpiyat ve dünya şampiyonu olan rakibim  var. Aynı klasmanda yarışıyoruz. O da kendi eski yaylarından birini  bana verdi.  O şekilde devam ediyordum ama protez de bir alet olduğu için belli bir ömrü var.   Ben ikinci el eski bir protezle koşuya başlamıştım." şeklinde konuştu.
 
Sosyal medyadan yaptığı çağrıyı hatırlatan Kart, "Bu ülke için  yarışıyorum ama durumum budur, diye anlattım. Sağ olsun Sayın Bakan Yardımcımız  bana ulaştı. Her şeyden önce bana bir arkadaş gibi davrandı ve bu durum beni  oldukça motive etti." dedi.
 
Açıklamaların ardından protezini deneyen Kart ile Boynukalın, pistte  kısa mesafe koştu.
 
Milli para-atlet Nurullah Kart, yeni koşu proteziyle ağustos ayında  Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenecek Avrupa Para-Atletizm Şampiyonası'nda 100   metre kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek.

Etiketler:
Tüm Fikstür