Barcelona'dan Coutinho açıklaması

Sportif direktör Soler:"Liverpool, Coutinho için 200 milyon avro istedi. Elbette transferi gerçekleştirmedik"

02 Eylül 2017 Cumartesi - 16:29

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) ekibi Barcelona,  Liverpool'da forma giyen Philippe Coutinho'nun yüksek maliyeti nedeniyle transfer  edilemediğini duyurdu.
 
Barcelona'nın sportif direktörü Albert Soler ve teknik sekreteri  Robert Fernandez, İspanya'da dün gece sona eren transfer döneminin ardından basın  toplantısı düzenledi.
 
Neymar'ın 222 milyon avro serbest kalma bedeli karşılığında Paris  Saint-Germain'e (PSG) gitmesinin ardından transfer pazarındaki mali dengenin  değiştiğini belirten Soler, "Futbol dünyası değişiyor. Bizim de içinde yer  aldığımız ve transfer pazarına liderlik eden geleneksel kulüplerin yerini  milyarderler ve yatırım grupları aldı." ifadelerini kullandı.
 
Brezilyalı futbolcu Coutinho için İngiltere'nin Liverpool Kulübü ile  yapılan müzakereleri sonuçlandıramadıklarını kaydeden Soler, "Liverpool, Coutinho  için 200 milyon avro istedi. Elbette transferi gerçekleştirmedik. Liverpool'un bu  futbolcuyu satma niyeti yoktu. Futbol artık kulüplerin değil yatırımcıların işi."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Söz alan Fernandez ise Borussia Dortmundlu Ousmane Dembele'yi 105  milyon avro bonservis bedeliyle transfer ettiklerini hatırlatarak, "Yüz  milyonlarca avroya iki futbolcu alsaydık, bu sorumsuzluk olurdu. Kırmızı  çizgilerimizi aşmış olurduk ve istifa etmemiz gerekirdi. Futbolda oyunun  kuralları değişti. Kulübümüzün varlığını ve ekonomisini riske atmak istemiyoruz."  şeklinde konuştu.
 
Neymar'ın rekor bonservi?s bedeli? karşılığında PSG'ye transfer  olmasıyla ilgili sorulara ise Fernandez, "Basında yazıldığı gibi mayıs ayında  bize teklif gelmedi. Dedikodular temmuz ayında çıktı. Futbolcu bize haber  verdiğinde transferle ilgili resmi bilgi sahibi olduk. Bu transferi önceden  bilemezdik. Transfer pazarının değiştiği çok açık. Tartışma konusu yapılan  Barcelona değil. Zaten UEFA'nın dün aldığı kararla PSG hakkında soruşturma  başlatması, bunu gösterdi." cevabını verdi.
 
Öte yandan, sözleşmesi uzatıldığı yönündeki açıklamaya rağmen henüz  resmi imzayı atmayan Lionel Messi konusunda taraftarlardan rahat olmasını isteyen  Barcelona yöneticileri, "Kulüp, Messi'nin sözleşme yenileyeceğini açıklarken bunu  iki tarafın adına yaptı. Şu anda tek eksik olan, bürokratik işlemlerin  gerçekleşmesi. Hiçbir sorun yok." şeklinde görüş belirtti.
 
 İspanyol basını, transfer döneminde Neymar ve Cristian Tello'yu  satarak kasasına 226 milyon avro koymasına rağmen Dembele, Paulinho, Nelson  Semedo ve Gerard Deulofeu transferlerine 229,5 milyon avro harcayan  Barcelona'nın, kötü bir transfer politikası izlediğini ve taraftarın  yöneticilerden özür veya istifa beklediğini iddia etmişti.