Barcelona Kulübü, Katalonya için arabuluculuk komisyonunda

Barselona Kulübü, bağımsızlık yanlısı girişimler nedeniyle gerginliklerin yaşandığı Katalonya'daki krize çözüm bulunması amacıyla kurulan arabuluculuk komisyonuna katıldığını açıkladı.

04 Ekim 2017 Çarşamba - 22:11

Kulüp, Barselona Barosunun girişimiyle Katalonya'daki krize çözüm  bulmak için kurulan "Uzlaşma, Diyalog ve Arabuluculuk için Bağımsız Komisyonu"na  katıldığını duyurdu.
 
Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, komisyonun "mevcut siyasi duruma  anlaşmalı bir çözüm bulunmasına yardımcı olmayı amaçladığı" vurgulandı.
 
Açıklamada, Katalonya'nın sportif anlamda referansı sayılan ve  uzlaşma, diyalog ile saygı değerlerine bağlılığı olan bir kulüp olarak komisyona  katılma kararı alındığı belirtildi.
 
Barselona Kulübü, 1 Ekim'deki yasa dışı bağımsızlık referandumunda  polisin bazı oy kullanma merkezlerine yönelik müdahalesinden dolayı Las Palmas  maçını seyircisiz oynama ve 3 Ekim'deki genel greve katılma kararlarıyla  Katalonya için başlattığı girişimlerin bir devamı olarak komisyona katıldığını  duyurdu.
 
Kulüp, Barselona Barosu Başkanı Maria Eugenia Gay'ın başkanlığında  kurulan söz konusu komisyonda, Barcelona Üniversitesi, Otonom Üniversitesi,  Katalonya Avukatlık Konseyi, Katalonya'daki UTG ve CCOO işçi sendikaları,  Barcelona Ticaret Odası, Ekonomistler Odası gibi çok sayıda sivil toplum  kuruluşunun yer aldığını belirtti.
 
Komisyonu Başkanı Gay ise yaptığı açıklamada, "Diyaloğun tamamen  koptuğu bir durumdayız. Katalan halkının özgür şekilde sandıkta kendini ifade  edebilmesini sağlayacak, herkes için faydalı olacak bir çözüm bulabilmek için tüm  enerjimizle çalışacağız." dedi.
 
  
 

Tüm Fikstür