Cengiz'den UEFA açıklaması

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray Kulübünün başkanı Mustafa Cengiz, Ankara'da iftar organizasyonuna katıldı.

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 22:56

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren  Galatasaray Kulübünün başkanı Mustafa Cengiz, Ankara'da iftar organizasyonuna  katıldı.
 
Ankara Galatasaraylı Yönetici Ve İşadamları Derneği'nin (1905 AGS)  Galatasaraylılar Evi'nde düzenlediği iftar organizasyonunda, Mustafa Cengiz,  dernek yöneticileri ve üyeler yer aldı.
 
Mustafa Cengiz, iftarın ardından yaptığı konuşmada organizasyonda  emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Sıradan bir iftar yemeği konuşması yapmadığını katılımcıların tarihi  bir ana şahitlik ettiğini belirten Cengiz, "İlk defa okullular ile alaylılar,  Galatasaraylılar Birliği ile dernek bir araya geldi. Fiziki olarak da bu çatı  altında bu ilk kez gerçekleşti. Bizi bölmeye ayrıştırmaya çalışanlara Ankara  tokat gibi bir cevap veriyor." diye konuştu.
 
"Karıncanın hikayesi gibi belki finali göremeyiz ama onun yolunda  ölürüz." ifadesini kullanan Cengiz, şöyle devam etti:
 
"Ankara'ya önemli bir projenin adımını atmak için geldik. Büyüklerimiz  hep bir miras bıraktı ama biz değerlendiremedik. Gelecek kuşaklara kötü bir mali  miras bırakmak istemiyoruz. 3,5 ay, 60-65 günlük süreçte çok defa Ankara'ya  geldik. Mali sorunları çözmek için projelerimiz var. Spor salonu projemizde  maçların dışında salon boş kalacaktı. Atıl bırakmamalıydık, biz de Teknokent  Projesi'ni uygulamaya, silikon vadisi projesine karar verdik. Bunu hükümet ve  üniversite ile yapacağız. Galatasaray Üniversitemiz de içinde olacaktır. Sayın  Bakanımızla görüştük, tam destek vereceğini ifade etti. Mecidiyeköy'deki  otelimizi de bu projeye dahil ettik. Geldiğimizden beri bir an, bir gün bile  durmadık. Bir saat işime gitmedim. Kim Galatasaray Başkanı olacaksa da işe  gitmemeli. Biz bu işi bitireceğiz Sayın Bakan da bugün bunun mührünü vurdu.  Sancaktepe Projesi'ni de geliştirdik. Bizim 14 branşta 1453 sporcumuz var. Bin  200 dönümlük bu arazide bütün olimpik branşları bir araya toplayabileceğimiz bir  alan. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüştük Bakanımız da Maliye  Bakanımız da destek vereceklerini ifade ettiler."
 
UEFA yetkilileri ile görüşmek için yarın sabah Cenevre'ye  gideceklerini aktaran Cengiz, "Orada anlatacağız. UEFA'nın olumsuz tepkisi yok.  Bizden açıklık, samimiyet ve doğruları söylememizi istediler. Her üçünü 3 ay  boyunca kendilerine ispat ettik. Biz etkili bir sunum yaptık ki çok uzun süre  bizi dinlediler ve inandılar. Çapraz sorular sordular ama biz her şeye hazırdık.  Sunumu her duruma göre yeniden yaptık. Bu hafta Teknokent Projesi'ni anlattık.  Çok şaşırdılar. Yarın da geldiğimiz son durum hakkında kendilerine bilgi  vereceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Galatasaray Kulübü hakında 300'den fazla hukuk davası olduğunu ve  futbolcu alacaklarıyla ilgili problemlerin bulunduğunu dile getiren Cengiz,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Öncelikle bonservis bedelerini, kredi borçlarını ödedik. Borcun  yapılandırılması değil banka kredilerini yeniden yapılandırmaya gittik. Hukuki  zemin hazırlanıyor. UEFA'ya '24 ay sonra denk bütçeye geliriz' dedik. Kriz  ortamında dahil. İsraftan kaçındıkça, küçülmeden, nokta atışlarla, özellikle de  futbolla doğru hamleler yaptıkça menajerlere çok para kaptırmadıkça Galatasaray,  2 yıldan önce de mali anlamda rahatlığa kavuşacaktır."
 
Konuşmaların ardından katılımcılar Mustafa Cengiz ile sohbet etti ve  fotoğraf çektirdi.
 

Tüm Fikstür