CEV Şampiyonlar Ligi'nde format değişikliği

2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde final karşılaşmaları, 2 gün arka arkaya olmak üzere "Büyük Final" adı altında CEV tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada oynanacak

26 Mayıs 2018 Cumartesi - 17:44

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), kulüpler düzeyindeki en prestijli organizasyon olan CEV Şampiyonlar Ligi'nde, 2019 yılından itibaren format değişikliğine gidileceğini açıkladı.

Buna göre 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde final karşılaşmaları, 2 gün arka arkaya olmak üzere "Büyük Final" adı altında CEV tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada oynanacak.

Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre CEV tarafından yapılan temel değişiklikler şöyle;

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde grup aşamasında 20 takım mücadele edecek. 20 takımdan; 18'i doğrudan gruplarda yer alacak, geriye kalan 2 takım ise; Şampiyonlar Ligi Ön Elemeleri'nden gelecek takımlar olacak. 3 Ön Eleme Turu üzerinden oynanacak Şampiyonlar Ligi Ön Elemeleri'nde elenen takımlar ise; Avrupa Kupaları'nda yollarına bir alt kupa olan CEV Kupası'ndan devam edecekler.

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmeye hak kazanan 20 takım, 4'erli 5 gruba ayrılacak. Çift maç eleme usulüne göre oynanacak olan grup etabının ardından 8 takım adlarını çeyrek finale yazdıracak.

– Çeyrek final ve yarı final karşılaşmaları 2 maç üzerinden oynanacak.

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde final karşılaşmaları, 2 gün arka arkaya olmak üzere "Büyük Final" adı altında CEV tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada oynanacaktır.

Son yıllarda zirvenin değişmeyen tek ismi olan Türkiye; bayanlar kategorisinde 519,16 puanla 1'nci sırada, erkekler kategorisinde ise; 341,66 puanla 4'üncü sırada yer aldı.

CEV Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme turu kuralarının çekimi, 28 Haziran 2018 tarihinde Lüksemburg'ta gerçekleştirelecek. Temsilcilerimizin rakiplerinin belli olacağı grup etabının kuralarının yeri ve tarihi ise; CEV tarafından daha sonra açıklanacaktır.

Tüm Fikstür