Curlingde tarihi başarı

Curling branşında finalde Rusya'ya 7-2 yenilerek kızlar kategorisinde gümüş madalya kazanan Türkiye A Milli Takımı, EYOF tarihinde Türkiye'ye bu branşta ilk madalyayı getirdi.

17 Şubat 2017 Cuma - 19:21 | Son Güncelleme : 17 02 2017 - 19:24

Erzurum'da düzenlenen 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış  Festivali'nde (EYOF 2017) curling branşında finalde Rusya'ya 7-2 yenilerek kızlar  kategorisinde gümüş madalya kazanan Türkiye A Milli Takımı, EYOF tarihinde  Türkiye'ye bu branşta ilk madalyayı kazandırdı. 
 
Yakutiye ilçesindeki Curling Arena'da yapılan final müsabakalarında  kızlarda Türkiye A Milli Takımı ile Rusya, erkeklerde ise Rusya ile Hollanda  karşı karşıya geldi.
 
Kızlar milli takımı ilk periyotunu önde bitirdiği müsabakada, sonraki  periyotlarda üstünlüğü Rus milli takımında kaptırdı. Farkın fazla olmasından  dolayı son periyotu tamamlanmayan maçta, Rusya takımı, milliler karşısında 7-2  üstünlük sağlayarak organizasyondan birinci olarak ayrıldı.
 
Böylece gümüş madalyanın sahibi olan Türkiye A Milli Takımı, 1991  yılından itibaren düzenlenen EYOF'un kış organizasyonları bölümünde curling  branşında Türkiye'ye ilk madalyayı kazandırmış oldu.
 
Yarı finalden üst tura çıkamayan erkek curling milli takımı ise aynı  salonda üçüncülük için Slovenya ile karşılaştı.
 
İlk üç periyotta rakibinden 5 sayı fark yiyen milliler, son periyota  6-3 geride girdi. Farkın fazla olmasından dolayı son periyotu tamamlanamayan  müsabakadan Slovenya, 6-3 galip gelerek üçüncülüğü elde etti.
 
Altın ve bronz madalya için yapılan müsabakalar sonucunda Rusya, hem  kızlarda hem de erkeklerde altın madalyanın sahibi oldu.
 
Müsabakalar sonucu erkeklerde ilk üç sırayı Rusya, Hollanda ve  Slovenya aldı. Kızlarda ise Rusya, Türkiye ve Polonya ilk üçü oluşturdu.
 

Etiketler: Curling EYOF