Dev proje: "Kod Adı 2023"

Bakan Kılıç: "Türkiye'nin geleceğini aydınlatacak yenilikçi fikirler buradan çıkacak ve geleceğe yön verecek"

18 Nisan 2017 Salı - 15:08

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2023 yılı hedefleri  doğrultusunda 81 ildeki gençlik merkezlerinde, "Kod Adı 2023" projesi uygulamaya konulacak.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre proje kapsamında gençlere  algoritma, programlama, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik  alanında eğitimler verilecek.
 
Projede milli yazılımlar, erken yaşta kodlama eğitimi, dijital bilgi  güvenliği, siber saldırılar, etkili sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama  üzerine seminer programları da gerçekleştirilecek. Eğitimleri, başarıyla  tamamlayan en iyi 100 genç, yaz döneminde özel kampa alınacak.
 
"Kod Adı 2023" projesi ilk etapta 81 gençlik merkezinde başlatılacak.  Projenin zaman içerisinde yaygınlaştırılarak tüm gençlik merkezlerinde  uygulanması planlanıyor. Her dönemde yaklaşık 2 bin öğrenciye eğitim verilmesinin hedeflendiği projede, yılda ortalama 20 bin öğrenciye ulaşılması amaçlanıyor.
 
Bakan Kılıç: "Hedeflerimize daha güçlü yürüyeceğiz"
 
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuyla ilgili  açıklamasında, dünyada her alanda çok hızlı bir değişimin yaşandığına dikkati  çekerek, gençlerin çağın gerisinde kalmaması için çalışmalar yaptıklarını  belirtti.
 
Kılıç, gençlerin, uzman eğitmenler tarafından verilecek eğitimlere  katılarak, yeteneklerini geliştirme ve ilgi alanlarının üzerine eğilme fırsatı  bulacaklarını vurguladı.
 
Projeyle gençlerin bilgi birikimini ve farkındalığını artırarak,  girişimcilik yönlerini güçlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Kılıç, şöyle  devam etti:
 
"Gençlerimize algoritma, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik  ve robotik eğitimleri verilecek. Dünyada her alanda, özellikle de teknoloji ve  bilişim alanında son derece hızlı bir değişim yaşanıyor. Gençlerimizi iyi eğitir, teknolojik anlamda donanımlı hale getirirsek, içlerindeki girişimci ve yaratıcı  ruhu desteklersek, bu genç nüfus bizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine  taşıyacaktır. Bu eğitimlerin ardından inanıyorum ki Türkiye'nin geleceğini aydınlatacak yenilikçi fikirler buradan çıkacak ve geleceğe yön verecek. 2023,  2053 ve 2071 hedeflerimize hep beraber çok daha güçlü bir şekilde yürüyeceğiz."
 
Bakan Kılıç, milletine sevdalı, hür düşünebilen, milli ve manevi  değerlerine bağlı, cumhuriyet ve demokrasiyi benimsemiş, donanımlı bir gençlik  yetişmesine katkıda bulunmak gibi bir vizyonları olduğuna işaret ederek, "Buradan  hareketle, yarının büyük Türkiye'sinin emanetçisi gençlerimizi pırıl pırıl  yetiştirmek, geleceğin yöneticileri olacak gençlerimizi, ülkemizi muasır  medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaları yönünde eğitim almaları gayretiyle  hareket ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Tüm Fikstür