Dursun Özbek'ten Sneijder açıklaması!

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Wesley Sneijder'in ayrılığının geçen mayıs ayından beri gündemde olduğunu söyledi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi - 15:14 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 17:28

Türk Telekom Stadı'nda basın mensuplarına gündemdeki konulara dair  açıklamalarda bulunan Özbek, takımın yenilenmesi çerçevesinde bazı uçakların  inmesi, bazı uçakların da kalkması gerektiğini belirtti.

Sözleşmesi feshedilen Wesley Sneijder'e hizmetlerinden dolayı teşekkür  eden Özbek, oyuncunun 4,5 sene boyunca sarı-kırmızılı takıma güzel hizmetler  verdiğini vurgulayarak, "Galatasaray gibi büyük kulüplerde oyuncular belli bir  süre sonra vedalaşmak zorunda kalabiliyor. Bu durumu farklı yorumlamamak lazım.  Her iki tarafın da yapmak zorunda olduğu kariyer planları var. Bu tek taraflı  alınmış karar değildir. Mayıs ayında konuşulan ayrılık kararında detayların  halledilme süreci bugüne kadar geldi. Bunu polemiğe sokmak son derece yanlıştır.  Oyuncular misyonlarını tamamlarlar ve kariyer planlamaları çerçevesinde  ayrılıkları kaçınılmaz olur." ifadelerini kullandı.

Wesley Sneijder'in 3 yıl içinde Türkiye'de başka takıma gitmesi  halinde 20 milyon avro tazminat ödeyecek olmasıyla ilgili fesih maddesinin  hatırlatılması üzerine Özbek, "Bu, sözleşme feshinde konuşulan bir konu değil.  İki sene evvel yapılan sözleşmede olan bir madde. Fesih sözleşmesi içinde olması  gereği var. Sneijder'in başka bir Türk ekibinde oynaması endişesiyle konulmuş bir  madde değil." diye konuştu.

"Uçaklar indi ve inmeye devam edecek"

Dursun Özbek, transfer dönemi boyunca çalışmalarının devam edeceğini  aktardı.

Sarı-kırmızılı takımın, uzun süreden beri yaklaşık olarak aynı  kadroyla kulübe başarılı bir hizmet verdiğini kaydeden Özbek, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Takımların, belli bir süre içinde yenilenme ve taraftarları yeni  isimlerle tanıştırma ve heyecanlandırma zorunluluğu vardır. Kadromuzda mevcut ve  hala hizmet verecek kişilerin tutulması ama eksiklerin de bir an evvel  tamamlanması gerekliliği var. Tespit edilen eksikliklerin bir an evvel  giderilmesinde fayda var. 'Uçaklar inecek' cümlesi bayağı kullanıldı. Uçaklar  indi ve inmeye devam edecek. Transfer sezonu boyunca çalışmalarımız sürecek.  Bugüne kadar yapılan transferler, hesapları yapılmış ve kulübün mali yapısını  bozmayacak transferlerdir. Her zaman olduğumuzdan daha dikkatli davranıyoruz."

"Tudor'un arkasındayız"

Başkan Özbek, Hırvat Teknik Direktör Igor Tudor'u takımın başına  kendilerinin getirdiğini ve arkasında olduklarını kaydetti.

Özbek, geçen iki sezonun Galatasaray açısından başarılı olmadığını  hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Yöneticilerin yapması gereken, Galatasaray'ın Türk spor tarihindeki  yerine uygun olarak futbol takımının başarısını sağlamaktır. Taraftar da yönetim  de geçen seneki oyundan memnun değildi ve bazı değişiklikler gerekliydi. Kimse  bunu sorgulamamalıdır. Tudor'u biz getirdik. Galatasaray Futbol Takımı'nın  hocasının arkasındayız. Galatasaray'a faydalı olacağına inanıp, planlayarak  getirdiğimiz bir hoca. Şu anda bir antrenör arayışında değiliz. Mircea Lucescu  Galatasaray'a hizmet vermiş değerli bir antrenör ama kendisiyle görüşmemiz  olmadı. Galatasaray'da teknik direktör hiçbir zaman, 'Ben bu oyuncuyu  istemiyorum, gönder' deme hakkına sahip değildir. Her iki tarafın da planlamaları  çerçevesinde bu karar alınmıştır. Tudor istememiştir gibi lanse etmek, doğru  değil."

Uruguaylı kaleci Fernando Muslera ile ilgili basında çıkan haberleri  değerlendiren Özbek, "Muslera, güvendiğimiz, son derece başarılı bir oyuncu.  Çıkan haberleri kınıyorum. Nasıl ve nereden hayal ediliyor, hayret içindeyim.  Bunların başka mihraklardan yazıldığını düşünüyorum. Bunları ortaya atanların,  Galatasaray düşmanları olduğunu düşünüyorum." şeklinde görüşlerini paylaştı.

"Östersunds maçı bir kazaydı"

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turu ilk  maçında Östersunds'a 2-0 yenilmelerini yol kazası olarak nitelendirdi.

Östersunds maçında istemedikleri bir skorla karşılaştıklarını, ikinci  maçta turu geçeceklerine inandığını anlatan Özbek, "Östersunds maçı bir kazaydı.  Orada istemediğimiz bir skorla karşılaştık. Bunun bir yol kazası şeklinde kabul  edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Perşembe günü Galatasaray'ın, oyuncusuyla,  taraftarıyla ve teknik ekibiyle bu kazanın tamiri için en iyisini yapacağından  eminim." değerlendirmesinde bulundu.

"Futbolculara ödenen bir maaş yapısı var"

Dursun Özbek, Riva ve Florya projelerinden elde edilecek gelirin  transfere harcandığı iddialarına da yanıt verdi.

Yaptıkları projelerle Galatasaray'ı borç sarmalından çıkarmak için  çalıştıklarını dile getiren Başkan Özbek, "Riva ve Florya arazilerinin  değerlendirilmesiyle, öncelikli olarak banka borçları kapatılacak. Riva  projesinden gelen ilk dilim, bunun için kullanıldı. Önümüzde Florya ile ilgili  bir ihale olacak. 'Riva'yı transfere yatırdı' deniliyor. Böyle bir şey yok.  Futbolculara ödenen bir maaş yapısı var. Geçtiğimiz sezon limit 65 milyon avroydu  ve biz 61 milyon avro seviyesinde kaldık. Bunu biraz daha geri çekmenin  planlarını yapıyoruz." şeklinde görüş belirtti.

Sözleşmesi tek taraflı feshedilen Olcan Adın'a ödenecek tazminat  hakkında da konuşan Özbek, "Türkiye Futbol Federasyonunda Olcan Adın'la ilgili  süreç devam ediyor. Biz Olcan'la karşılıklı oturup konuşmak istemiştik ama  yaptığımız görüşmelerde bir sonuç alamadık. Yolları ayırmak kaçınılmazdı."  diyerek sözlerini tamamladı.

Tüm Fikstür