Ekrem Memnun: "Hedef 2020 Tokyo Olimpiyatları"

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun, 2019 Avrupa Şampiyonası'na katılmayı garantilediklerini, Belarus ile yapacakları son maçta da iyi bir oyun sergileyip kayıpsız bir şekilde grup müsabakalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

19 Kasım 2018 Pazartesi - 21:22

Milli takım, 2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu 6. hafta  maçında 21 Kasım Çarşamba günü Kayseri'de Belarus ile yapacağı müsabakanın  hazırlıklarına, Kadir Has Kongre ve Spor Salonu'nda yaptığı antrenmanla başladı.
 
Antrenman öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan  başantrenör Memnun, Belarus'un gruptaki iyi takımlardan biri olduğunu belirtti.
 
Belarus'un karşılaşmayı kazanmaya daha fazla ihtiyacı olduğunu aktaran  Ekrem Memnun, "Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandık. Bu maçın bizim için  prestij ve sıralamadan başka bir önemi yok. Belarus'un turnuvaya katılabilmesi  için bu maçı kazanması lazım. Belarus bu maça çok sert gelecektir. Seyircimizin  önünde iyi bir mücadele sergileyip, maçı kazanmaya çalışacağız." ifadelerini  kullandı.
 
Kadroda yeni ve genç bir jenerasyonla yol aldıklarını ve Belarus  karşısında gençlere daha fazla şans tanıyacağını vurgulayan Memnun, şöyle  konuştu:
 
"Sakatlarımız var. Takım bayağı bir sıkıntılı dönem geçiriyor. Son  maçta da biraz daha darbe aldık. Mutlaka kazanmak istiyoruz ama en önemlisi  taraftarlarımıza iyi bir maç seyrettirmek istiyoruz. Kayseri her zaman kadın  basketboluna destek oldu, bu salon defalarca doldu. Biz de bunun hakkını vermek  istiyoruz. Çarşamba günü iyi bir atmosfer olacağını tahmin ediyoruz. Daha çok  genç oyuncularla oynayacağız. Onların da oynayarak tecrübe kazanması lazım."
 
Kadın Basketbol Milli Takımı'nın son dönemdeki tüm turnuvalara  katıldığını hatırlatan Memnun, şunları kaydetti:
 
"Olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında olduk. Önümüzde şimdi 2019  Avrupa Şampiyonası var. Eski takımımızı bayağı değiştirdik, genç arkadaşlar  geldi. Kendi takımlarında ve milli takımda fazla süre alamadılar. Takımı  yeniledik ve bu geçiş sürecini henüz tamamlamasak da yara almadan geçtik. Dünya  basketbolunun önemli takımları, 1-2 oyuncusu olmadığı zaman çok zorlanıyor. Buna  defalarca şahit olduk. Sırbistan, dünya şampiyonasına gelemedi, Rusya olimpiyatta  ve dünya şampiyonasında yok. Bunlar kadın basketbolunun dünyada büyük markaları.  Onlar o durumdayken biz hem takımı değiştirip hem de tutunabildik. Sabretmek ve  inanmak lazım. Bu arkadaşlara destek olmak gerek. 2019'da en büyük hedefimiz 2020  Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı elde edebilmek. Türk Milli Takımı'nı 10-15  sene taşıyacak oyuncularımız geliyor. Sadece sabıra, desteğe ve inanca  ihtiyacımız var.
 
Asena Yalçın: "Daha iyi bir takım olmaya çalışıyoruz"
 
A Milli Kadın Basketbol Takımı oyuncularından Asena Yalçın, son maçta  Belarus'u yenerek namağlup gruptan çıkmak istediklerini aktardı.
 
Belarus maçının lideri belirleyecek bir karşılaşma olduğuna dikkati  çeken Asena Yalçın, "Seyircimiz önünde en iyisini yapıp maçı kazanmak ve 6'da 6  ile Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyoruz. Belarus zor bir takım. İlk maçta  onlara karşı çok iyi oynamıştık. Şimdi de çok iyi hazırlanıyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
Takımda iyi bir rekabet ortamı olduğunu aktaran Asena, "Takımda  jenerasyon değişikliği oluyor. O yüzden herkes birbirine daha iyi kenetlendi.  Daha iyi bir takım olmaya çalışıyoruz. Sert antrenmanlar oluyor. Hedefimiz Avrupa  Şampiyonası'nı ilk 5'te tamamlayarak olimpiyatlara gitmek." şeklinde görüş  belirtti.
 
Esra Ural Topuz: "Taraftar desteğiyle daha güçlü oluyoruz"
 
Milli basketbolcu Esra Ural Topuz, Kayseri seyircisinin Belarus  maçında milli takıma destek olacağına inandığını kaydetti.
 
Belarus'u mağlup ederek grupta 6'da 6 yapmak istediklerini belirten  Esra, "Belarus, grubumuzun bizden sonra en iyi takımı. Deplasmanda rakibimize  karşı doğru işler yaparak kazanmasını bilmiştik. Bu maçta daha avantajlıyız, bizi  bütün Kayseri'nin destekleyeceğini biliyoruz. Biz taraftar desteğiyle daha güçlü  oluyoruz ve daha çok savaşıyoruz. En iyi şekilde maça çıkıp kazanacağımızı  düşünüyorum." şeklinde konuştu.
 
Ay-yıldızlı oyuncu Olcay Çakır Turgut ise gruptaki en zor maçı  yapacaklarını dile getirerek, "İlk maçtan daha zor olacak. Çünkü Belarus, gruptan  çıkabilmek için bu maçı almak zorunda. Bütün Kayseri halkını maça bekliyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.
 

Etiketler: Ekrem Memnun
Tüm Fikstür