En yetenekliler Karadeniz'den

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nın karşılaştırmalı sonuçları belli oldu.

16 Ağustos 2018 Perşembe - 0:48

Turkcell sponsorluğunda, 1 aylık ilk etap taramasında 669 ilçede, 3 bine yakın antrenör ve öğretmen ile 9 bin 153 ilkokulda yapılan çalışma sonrasında yüzdesel olarak en başarılı olan bölge yüzde 13’le Karadeniz oldu.

TURKSPORU’NUN en büyük destekçisi Turkcell’in ana sponsoru olduğu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nde yaklaşık 47 bin öğrenci, Türk sporunun geleceği olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesinin, 2018 yılı mayıs ayında başlatılan ve 81 ilde, 423 bin 557 ilkokul 3. sınıfa giden öğrenciye erişilen ilk etabının karşılaştırmalı sonuçları da belli oldu. 

 

1 aylık ilk etap taramasında 669 ilçede, 3 bine yakın antrenör ve öğretmen ile 9 bin 153 ilkokuldaki çalışma sonrasında Türkiye genelinde %10.5’luk bir başarı yakalandı. Taranan 423 bin 557 ilkokul 3. sınıf öğrencisinden 46 bin 884’ü halen süren 2 aylık çalışma programına dahil edildi. Türkiye genelinde 9 bin 623 ile en çok Marmara Bölgesi’ndeki öğrenciler 2 aylık çalışma programına dahil edilirken, yüzdesel olarak en başarılı olan bölgeler ise %13’le Karadeniz ve %12 ile Doğu Anadolu.
 
‘TURKSPORU’nun geleceğine yatırım yapıyoruz’
 
TURKSPORU’NA en büyük desteği veren şirket olduklarının altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün şunları söyledi: “Biz bu projenin ana sponsoru olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bu proje sayesinde TURKSPORU’nun geleceğini inşa ediyoruz. İleride bayrağımızın en büyük turnuvalarda gönderde dalgalandıracaklarına inancımızın tam olduğu sporculara şimdiden destek olmanın gururunu yaşıyoruz.”
 
Hedef 1.3 milyon çocuk
 
TÜRKİYE Sportif Tarama ve Spora Yönlendirme Projesi’nde 2. etap ise eylül-aralık ayları arasında gerçekleştirilecek. 2. etapta hedef 1 milyon 287 bin 811 öğrenciye erişmek olacak.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür