Ergin Ataman: "Öncelikli hedefimiz THY Avrupa Ligi"

Anadolu Efes Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, bu sezon öncelikli hedeflerinin THY Avrupa Ligi olduğunu ve bu kulvarda play-off'lara kalmayı amaçladıklarını söyledi.

AA 25 Eylül 2018 Salı - 11:54

Lacivert-beyazlı ekibin tecrübeli başantrenörü Ataman, yeni sezon  öncesi gerçekleştirilen medya gününde Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını  cevapladı.
 
Geçen sezonun sona ermesinin ardından ciddi bir çalışma yaptıklarını  belirten 52 yaşındaki başantrenör, "Yönetimin büyük fedakarlıklarıyla bütçemizi  yüzde 25 artırarak, THY Avrupa Ligi'nde daha rekabetçi olacak ve yukarıyı  hedefleyecek bir takım kurduk. İyi bir transfer dönemi geçirdik. Her gün daha  iyiye gidiyoruz. Anadolu Efes'in sezon başladığında hem lige hem de THY Avrupa  Ligi'ne hazır olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
Transfer sürecinde THY Avrupa Ligi deneyimi yüksek oyuncular üzerinde  yoğunlaştıklarını aktaran Ataman, "Yeni transferler takıma çabuk adapte oldu.  Karışık bir sistemimiz yok. Daha basit basketbol oynuyoruz. Çok uzun bir uyum  süreci olacağını düşünmüyorum. Shane Larkin de takıma adapte olduktan sonra  istediğimiz basketbolu oynayacağımıza inanıyorum." diye konuştu.
 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonundan bu yana  şampiyonluk hasreti çeken Anadolu Efes'in başantrenörü Ergin Ataman, "Uzun  yıllardır beklenen lig şampiyonluğu gelecek mi?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
 
"Adım adım bakmamız lazım. Bu sezon öncelikli hedefimiz THY Avrupa  Ligi. Anadolu Efes'i, THY Avrupa Ligi'nde basketbolseverlerin alışkın olduğu  seviyeye tekrar getirmek istiyoruz. Avrupa Ligi'nde temel hedefimiz normal sezon  sonunda play-off'lara kalmak. Ancak Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi de önemli.  Türkiye'de en fazla kupa ve şampiyonluk kazanan takımların başında geliyoruz.  Anadolu Efes'i ligde de final oynayan ve şampiyonluk kovalayan bir takım haline  getirmeye çalışacağız."
 
"Hayallerimizde Dörtlü Final var"
 
Ergin Ataman, lacivert-beyazlı ekibe THY Avrupa Ligi'nde yeniden Dörtlü Final oynatmayı çok istediğini aktardı.
 
Güçlü bir kadro kurduklarını ama THY Avrupa Ligi'nde çok iyi 15  takımla karşılaşacaklarını dile getiren tecrübeli çalıştırıcı, "Hayallerimizde en  yukarılarda Dörtlü Final var ama ayaklarımızın yere basması gerekiyor. Bizim gibi  11-12 takım, şampiyonluğa aday. Zorlu bir mücadeleye girişeceğiz ama her takım  kadar biz de kendimize inanıyoruz. Anadolu Efes en son 2000'de Dörtlü Final  oynadı. Dörtlü Final'e yeniden gelmeyi çok istiyoruz. Yeniden oralarda  olabilirsek bu bizim için muhteşem olur. Ancak adım adım ilerlememiz lazım.  Öncelikli hedefimiz play-off'lar olacak." şeklinde görüş belirtti.
 
"Cumhurbaşkanlığı Kupası, anlamlı bir kupa"
 
Son lig şampiyonu Fenerbahçe ile 3 Ekim'de Ankara'da yapacakları  Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı hakkında da değerlendirmede bulunan Ergin Ataman,  şunları kaydetti:
 
"Cumhurbaşkanlığı Kupası, anlamlı bir kupa. Türkiye'nin en üst  mertebesine adanmış bir kupa. Tüm ciddiyetimizle bu maça hazırlanacağız.  Karşımızda iskeletini korumuş ve son 4 sezonda aynı başantrenörle Dörtlü Final  oynamış güçlü bir takım olacak. Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı  oynamak kolay değil. Biz de bu sezon iyi bir kadro kurduk. Bizim için iyi bir  test olacak. Önemli bir maç bizi bekliyor."
 
"En az 1 Türk oyuncu sürekli sahada olmalı"
 
Ergin Ataman, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 5'e düşürülen  yabancı oyuncu sayısı ile ilgili kararı yeterli bulmadığını belirtti.
 
Değişikliğin verimli olacağını düşünmediğini vurgulayan 52 yaşındaki  çalıştırıcı, şöyle devam etti:
 
"En az 1 Türk oyuncunun sürekli sahada olacağı bir karar alınması  gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu oyuncunun devşirme kuralından faydalanılmayan  biri olması milli takıma katkı sağlayabilir. Yeni kuralla yine birçok takım  sahada 5 yabancı oyuncuya 35-37 dakika süre verebilir ve bu da Türkleri sadece  yabancıları dinlendiren oyuncu pozisyonuna dönüştürebilir. Sadece yabancı sayısı  6'dan 5'e indi. Biraz popülist bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Türkiye  Basketbol Federasyonunun genç oyuncuları koruyacak ve daha fazla rol almasını  sağlayacak modeller üretmesi gerekiyor. Bu konuda oldukça eksik kaldığımızı  görüyorum. Bu, milli takıma da yansıyor. NBA'de forma giyen oyuncular olmadığında  sıkıntı çekiyoruz. Buna formül bulmamız gerekiyor. Önemli olan, milli takımda  sorumluluk sahibi oyuncu yetiştirebilmek. Bu kurallar yüzünden milli takımdaki  birçok oyuncunun kendi takımında sorumluluk alamadığını görüyoruz. Bu kuralın  yeterli olmadığını düşünüyorum."
 
A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın başantrenörlüğünü yaptığı dönemde  yabancı oyuncu kuralıyla ilgili fikirlerini belirttiğinin altını çizen Ataman,  "Üst düzey Türk oyuncular belli bir yaşa geldiğinde tercihlerini NBA'den yana  kullanıyor. Bu konuda en fazla sıkıntıyı Cedi Osman ve Furkan Korkmaz'ı NBA'e  kaptıran Anadolu Efes yaşadı. Böyle olunca seni Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final'e  taşıyacak Türk oyuncu bulmak zor oluyor. Dörtlü Final oynayan takımların o  maçlarda Türk oyuncu kullanmadığını görebiliyoruz. Bu üzücü ama dünyada kulüpler  düzeyinde global sporun geldiği nokta maalesef. Ayak uydurmak zorundayız. Bu  konuda takımları da eleştirmiyorum. Kadroda ille de 7 Türk oyuncu bulunmasının  bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Böyle olunca bazı Türk oyuncuların kadroyu  tamamlamak için oturduğunu görüyoruz. Kadroda 8 yabancı bile olabilir ama sahada  oynayan en az 1 Türk oyuncu olmalı." ifadelerini kullandı.
 
"Dolu salonda oynamak 10 sayı getirir"
 
Ergin Ataman, bu sezon oynayacakları iyi basketbolla taraftarların  salona gelmesini beklediğini kaydetti.
 
Lacivert-beyazlı takımın iç saha maçlarını yaptığı Sinan Erdem Spor  Salonu'nun bulunduğu Bakırköy'ün, İstanbul'un en kalabalık ilçelerinden biri  olduğuna dikkati çeken Ataman, "Bu takımın oynayacağı iyi basketbolla  taraftarların salona gelmesini bekliyorum. Eskiden böyleydi. En azından THY  Avrupa Ligi maçlarında ciddi bir seyirci gelmesini bekliyorum. Bu durum  oyuncuların performansına direkt etki ediyor. Dolu bir salonda oynamak  10 sayı  getirir. Bunu hep söylüyorum. Biz de bunu bir şekilde oluşturmak zorundayız.  Tabii burada en önemli görev takıma düşüyor. İyi sonuçlar aldıkça eski taraftar  gücüne ulaşacağımızı düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Milli takımın Dünya Kupası'na gideceğini düşünüyorum"
 
Ergin Ataman, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2019 FIBA Dünya  Kupası'na katılacağını düşündüğünü söyledi.
 
Avrupa Elemeleri'nde ikinci tura Karadağ ve Slovenya galibiyetleriyle  başlayan ay-yıldızlıların önemli bir avantaj elde ettiğini belirten Ataman, şu  ifadeleri kullandı:
 
"Ay-yıldızlıları aldığı bu galibiyetlerden dolayı tebrik ediyorum.  Birçok Avrupa ülkesinin aksine NBA'de oynayan oyuncuları milli takıma getirdiği  için federasyonu da kutluyorum. Wilbekin'in devşirilmesi de önemliydi. Bundan  sonra eleme maçlarında büyük bir aksilik olmaması halinde milli takımın Dünya  Kupası'na katılacağını düşünüyorum. Milli takımın yeni oluşan ilk 5'inin (Cedi  Osman, Ersan İlyasova, Furkan Korkmaz, Semih Erden ya da Sertaç Şanlı ve Scottie  Wilbekin) Dünya Kupası'nda önemli işler yapacağına inanıyorum."
 
İspanya'nın Tenerife kentinde devam eden 2018 Dünya Kupası'nda  mücadele eden A Milli Kadın Basketbol Takımı hakkında da görüşlerini aktaran  Ergin Ataman, "Milli takımın başında çok uzun süre beraber çalıştığım Ekrem  Memnun var. Turnuvaya iddialı gittiler. Bu şampiyonayı ilk 5-6 içinde  tamamlayacağımızı hatta madalya bile alabileceğimizi düşünüyorum. Milli takıma  başarılar diliyorum." diyerek sözlerini noktaladı.
 

Etiketler: