15 Nisan 2018 Pazar


EVİNDE şampiyonluk yarışındaki 3 takımı mağlup eden Sivasspor, F.Bahçe karşısına da aynı strateji ile çıktı. Soyunma odasındaki plan, hızlı çıkışlar ve kontrataklarla gol bulmaktı. Bu yüzden maçın başlangıcından itibaren F.Bahçe’nin topa sahip olması ve oyuna hükmetmesi sürpriz değildi. Sağ kanatta Şener’in etkili işleri, Dirar’ın içeriye servisleri tehlike yarattı. Dirar demişken, sadece çizgiye yapışıp, sezon boyunca hep aynı seviyede kalması düşündürücü. F.Bahçe’nin oyuncusu risk almalı, adam geçmeli, o mevkide skora katkı sağlayacak daha fazla işler yapmalı…
 
MAÇIN kaderini Bifouma belirledi. Topla rakiplerini hep geçti ama ne gol atabildi ne de asist yapabildi. 24 ve 29’daki net fırsatları heba etti. Hemen ardından F.Bahçe’nin 3 dakikada 2 gol bulması 3 puanın habercisiydi. 2 farklı skorun erken gelmesi, sarı-lacivertlileri daha güvenli oyuna itti. Orta alandaki baskı, F.Bahçe’ye skoru büyütme şansı doğurdu. Sivas ise kısa süreli moral bozukluğuna rağmen mücadeleyi bırakmadı ve Emre Kılınç ile ilk yarının bitimine kısa süre kala pozisyon buldu. Volkan’ın müthiş refleksi ve direkten dönen top, maçın bir başka kader anı olarak kayıtlara geçti… İlk yarıya Şener, H.Ali ve Soldado damga vurdu…
 
2. devre, Sivas risk aldı ve savunmasını da öne çıkardı. Topa daha fazla sahip olsa da, iyi pozisyon alan F.Bahçe’ye karşı fırsat bulmakta zorlandı. 
 
AYBABA RİSK ALDI
 
Aybaba’nın Robinho hamlesi takımı biraz hareketlendirdi. Topu kaleye götürmek sorun değildi ancak ceza alanında çoğalamayınca fayda etmedi. Her ne kadar Bifouma ilk yarıda önemli fırsatları harcasa da, maçın genelinde Sivas’ın en iyisiydi. Kone’nin etkisizliği O’nun yalnız kalmasına neden oldu. Uzatmalarda gelen gol maça sadece biraz heyecan kattı..
 
F.BAHÇE son 5 hafta 1 kez İstanbul dışına çıkacak. O da ligden düşen Karabük deplasmanı. Sezonu bir sürpriz olmaz ise 72 puanla bitirirler. Pazartesi G.Saray’ın yenilgisi ile ligin dengeleri değişti. Her şeye rağmen sarı-kırmızılılar bana göre favori. Bugünkü Başakşehir maçından çok G.Saray-Beşiktaş derbisinin sonucu ligin kaderini belirleyecek gibi.