19 Ağustos 2018 Pazar


Cocu, Benfica maçının yorgunluğu nedeniyle ilk 11’i değiştirdiğini söyledi.  Muhakkak etkisi vardır; ancak geçen hafta Göztepe’ye deplasmanda 3 gol atan Yeni Malatya’dan fazlaca çekinmiş! 
 
F.BAHÇE, Emre Akbaba için girişimde bulundu. Oysa o bölgeye gelmeden önce, sarı lacivertlilerin çözmesi gereken daha büyük sorunlar var. Birincisi bekler. Caner ve Gökhan Gönül’den sonra eldeki 4 bek de o seviyeye ulaşamadı. Kimse, ‘Hasan Ali ve Şener’ milli takımda demesin.  F.Bahçe’de olmasalardı, orayı zor görürlerdi.  
 
2. sorun Neustadter! Hem ağır hem de zayıf. Yetersiz olduğu için Skrtel’i de bozuyor. F.Bahçe’nin rakip alanda kalamamasının sebeplerinden biri. Çünkü De Souza ve M.Topal ileri çıkmak isteseler dahi, arkalarında alan bırakma kaygısı taşıyorlar. Orayı dolduracak olan iki stoper ise kendi sahasında bekliyor.  
 
DE Souza ve M.Topal demişken; ikisi de iyi niyetli mücadele ediyor sözüm yok. Özellikle M.Topal.. Lakin, kapanan rakiplere bu ikisiyle olmaz! Topu alıyorlar, yan pas. Yıllardır aynılar. Pas verdiklerinde ise, sabit kalıyorlar. Gol bölgesinde böyle çoğalmak ne mümkün. 
 
İŞİ ÇOK ZOR
 
SON 3 maçta F.Bahçe’nin yaşadığı sıkıntılar aynı. Oyunun kontrolü elinde değil. Hep sabun gibi. Kayıp duruyor, düşüyor, uzanıyorsun alıyorsun. F.Bahçe, blok halinde hareket edip, rakip alanda baskı kuramıyor ve pozisyon üretemiyor. Top Malatya’da iken de, alanında bekledi, rakibi kalesinden uzakta tutamadı.  
 
YENİ Malatya belki çok pozisyon üretemedi ama disiplinli ve akıllıca oynayarak kendi düzenini korudu. Volkan ve Şener’in hataları eklenince klasik Yeni Malatya gollerinden birini izledik. Ne zaman Cocu, 77’den sonra Eljif ve Alper’i aldı, oyunun havası biraz değişti. F.Bahçe baskı kursa dahi, Malatya etten duvar ördü ve pozisyon vermedi. Benfica maçı, bu yenilginin bahanesi olamaz. Cocu, rakiplere saygı duyabilir ama bu kadar çekinirse, F.Bahçe’nin işi çok zor...