Ersin Düzen Gerçekçi hedef ikinci sıra...
26 Ekim 2018 Cuma


GRUPTA hiç kazanmayan Anderlecht karşına 3’lü savunmayla çıkmak deplasmanda büyük risk gibi olsa, Cocu’nun elindeki 11 için 4’lüden daha iş yapar gibi duruyordu. Savunmayla orta alan arasındaki köprü Jailson, orta saha ile forvet arasındaki köprü ise Benzia. Phillip Cocu, büyük savunma zaaflarını ve aynı zamanda hücumdaki etkisizliği kalabalık orta saha ile  çözmeyi düşündü. 
 
3-5-2, rakibin de tercih ettiği kalabalık orta saha demekti. Evet orta sahada gerekli sayısal çoğunluk sağlanmıştı ama takımın bir türlü oturmayan dinamiği yüzünden F.Bahçe olgunlaşmış atak geliştiremedi. Bu yüzden maçın ilk yarısında etkili hücum yapamadı. Savunmada ise yine haftalardır süren etkisiz markaj sebebiyle neredeyse her pozisyonda final aksiyonunu Anderlecht’in yapmasına izin verdiler. Hal böyle olunca da rakip takım da 2 gol buldu. 
 
ASLINDA F.Bahçe’nin en çok ihtiyacı olan özgüven, Anderlecht’in savunmadaki hediyesi ve Michael Frey’in attığı golle geldi. Bu moralle canlanan ve özgüven kazanan sarı-lacivertliler Hasan Ali Kaldırım’ın ısrarıyla beraberlik golünü de buldu. 
 
ÇOK ZOR DEĞİL!
 
GERÇEKÇİ olmak gerekirse biz dün gece Avrupa ortalamasına göre kalitesi düşük iki takımın maçını izledik. F.Bahçe, eğer UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek final veya ilerisini görmek istiyorsa, mevcut oyunla hayâl! Ancak gruptan çıkmak çok zor değil. Dinamo Zagreb’in kazanması ile liderlik büyük sürpriz olmaz ise el değiştirmeyecek. İkincilik mücadelesi ise diğer takımlar arasında geçer ancak F.Bahçe,  şu anda aralarında en şanslısı durumunda.