25 Ocak 2015 Pazar


F.BAHÇE, orta sahasındaki en önemli 2 oyuncusunun yokluğunda zor bir virajı, kolay geçti. Sarı-lacivertliler mükemmel mi oynadı? Hayır. Temposu yüksek miydi? Hayır. Peki, iki ‘hayır’a rağmen maçı nasıl kolay kazandı? 3 gol gibi sıralayalım; önce kalitesi, sonra tecrübesi ve dün akşama damga vuran disipliniyle bunu başardı.
 
F.BAHÇE, ilk gole kadar olan bölümde her zamanki silahları Gökhan ve Caner ile etkili oldu. 2 futbolcunun kanat bindirmeleri sadece hücumda değil, aynı zamanda savunma için de o kadar önemli ki. Hatırlarsanız, Başakşehir maçında da benzer bir tabloya şahit olmuştuk. Dün akşam da Kasımpaşa’nın kenarları Gökhan ve Caner’i durdurmaya çalışmaktan kendi görevlerini yapamadılar. 
 
KANARYA’NIN dünkü golleri, sadece Kuyt’ın muazzam gol vuruşlarıyla değil, hazırlanışlarıyla da  mükemmeldi. İlk gol, 5 yabancının güzel paslaşmalarıyla geldi ve bir anlamda yeni yabancı kuralını selamladı. 2. gol ise Şota Arveladze’nin Sancak-Ferhat değişikliğinin Türkiye’nin en iyi sağ beki Gökhan tarafından cezalandırılmasıydı. Her iki gol de ders olarak izletilmeli.  
 
DIEGO TAKIMA GÜÇ VERDİ
 
EGEMEN ve Alves, şu an ligin stoper hattındaki en iyi ve en istikrarlı ikilisi. Bir iki pozisyon dışında, yine hatasız oynadılar. İki oyuncunun işini kolaylaştıran bir başka nokta, takımın tamamının mükemmel alan savunması yapmasıydı. Golden sonraki bölümde sarı-lacivertliler sahasına çekilse de Kasımpaşa orta sahayı her geçtiğinde adam paylaşımı mükemmeldi. Tüm pas yolları tıkanınca, Kasımpaşa neredeyse her atakta ya geriye döndü, ya da topu kaybetti.
 
F.BAHÇE’NİN böylesine disiplinli oyununda, Kasımpaşa’nın 2. yarı daha fazla risk alması, yüklenmesi ve pozisyon bulması gayet doğal. Emenike, bu zor bölümlerde arkadaşlarının zekasına eşlik edebilse fark daha erken gelebilirdi. Emenike, başkan ve hocasının bu kadar desteğine rağmen, ne yazık ki hâlâ sadece fiziği ve gücüyle futbol oynayabileceğini sanıyor ve kendini geliştirmiyor!
 
EMRE’NİN yokluğunda Diego bu şansı iyi kullandı ve görkemli oynamasa da orta sahaya güç verdi. Selçuk, Mehmet Topal’ı hiç aratmadı. Hatta ataklara, Topal’dan daha fazla destek vererek ideal bir orta saha oyuncusu kimliğindeydi. Meireles de sakatlanana kadar çok iyi oynayan bir başka isimdi.