15 Şubat 2015 Pazar


MAÇI izlemeyen biri, maçın skorunu öğrendiğinde, F.Bahçe’nin kolay kazandığını düşünmüştür. Oysa özeti gördüğünde muhtemelen ‘atamayana atarlar’ demiştir. Öyle bir 45 dakika oynandı ki, F.Bahçe’nin soyunma odasına galip girmesi İsmail Kartal için gerçekten büyük şans oldu. Sarı lacivertliler, son 7-8 haftanın toplamında vermediği pozisyonları neredeyse 15-20 dakikalık bölüm içinde kalesinde gördü. Bunun 1. sebebi, G.Antep’in alanı daraltıp, önde baskı yapmasıydı. Kalabalık orta saha, Emre ve M.Topal ikilisine üstün çıktı. Diego yumuşak kaldı. Kupa maçının verdiği yorgunluk da eklenince Mehmet Topal belki de en kötü ilk yarısını oynadı. 

G.ANTEP, F.Bahçe kalesine o kadar rahat geldi ki, içeri gönderilen her top tehlike yarattı. Ama o top kaleye girmeyince, bunun bir anlamı kalmıyor. Son vuruşların hepsinde başarısızdılar. Mert kalede yokken bile Caner veya Alves’e nişanladılar. 
 
GEÇ KALAN HAMLE...
 
İSMAİL Kartal, devrede beklenen hamleyi yaptı; ki bence geç bile kalmıştı. Selçuk Şahin’in oyuna girmesiyle orta sahadaki zaafiyet ortadan kalktı. Ancak skor 1-0 iken Selçuk tercihi doğru mu oldu, bu tartışılır! Skora bakarsak ‘evet’ ancak kenarda Meireles veya Alper varken Selçuk ancak 2 veya 3. tercih olabilirdi.  
 
MAÇIN yıldızı Sow, sadece golleriyle değil, oyun zekasıyla da kendine yine hayran bıraktı. İsmail Kartal, eğer Diego’yu kazanmak ve oynatmak istiyorsa, önde Emenike değil, Sow oynamalı. Çünkü, Brezilyalı’nın dilinden ancak o anlar. 
 
EMENIKE, gol atmış olsa dahi, maalesef hocasının verdiği şansı iyi değerlendiremiyor. Her şeyden önce istikrarlı değil ve diğer arkadaşları gibi disiplinli değil. Ama İsmail Hoca, ilginçtir onun gösterdiği performanstan hala memnun. 
 
F.Bahçe’de içinde Emenike’nin olmadığı her pozisyonun bir düzeni, sistematiği, işleyişi ve kalitesi var. Onun dezavantajını haftalardır ya Sow, ya Kuyt ya da Webo kapatıyor. 
 
ERDEM’İN DÜŞÜŞÜ PENALTI
 
G.ANTEP, 2. golden sonra çözüldü. İkinci yarıda bu kez F.Bahçe rüzgarı esmeye başladı. İşte kalite ve tecrübe farkı, F.Bahçe’nin neden şampiyonluğa oynadığı  bu tür pozisyonlarla ortaya çıktı. İyi futbolcular, ayağına gelen fırsatı kaçırmadı ve maçı farka götürerek, ilk yarıdaki kabusu, tatlı bir rüyaya çevirdi.  
 
Hakem Halis Özkahya ile bitirelim. Eğer, Alper Potuk’a verilen penaltı ise Erdem’in Egemen’le mücadelesinde yerde kalması 2 kere penaltı.