29 Temmuz 2015 Çarşamba


LUCESCU, kadrodan kim giderse gitsin, takımına aynı oyunu oynatmayı başaran ender teknik adamlardan. Donetsk, düne kadar 3’ü resmi 10 maç yaptı.  2 kadronun kalite farkı büyük olsa da, sahada  organize olan ve istediğini yapan doğal olarak rakibimizdi. 
 
F.BAHÇE’NİN oyunu yadırganmamalı. İlk 11’de geçen sezondan banko oynayan 5 kişi var. Diğer 6’sı ve girenleri de sayarsak yeni bir hoca ve yeni bir takımın ilk resmi maçındaki kötü performansı sürpriz değil. Ancak gelecek için umut vericiydi. 
 
PEREIRA’NIN cesaretli olduğunu biliyoruz. Ancak karşısında böylesine organize bir ekip varken, 2 forvetle çıkması, pahalıya mal olabilirdi. F.Bahçe, tura ilk 45 dakikada veda etmediyse Volkan ve rakibin beceriksizliği sayesinde oldu.  
 
SHAKHTAR, orta sahadaki hakimiyetiyle hem topa sahip oldu hem de bol pasla F.Bahçe’yi yordu. Pereira ise maalesef bu zafiyeti göremedi veya kendi oyun prensibinden taviz vermedi. Topal görev adamı, beklenti bir yere kadar.  Diego, arzulu ve sahanın en iyilerinden biriydi ama bu çabası skora yönelik olamıyor. Çünkü onun işini kolaylaştıracak yardımcıları yok. Mesela, Josef’in ne oynadığını anlamadım. Ne hazırlık maçlarında ne de dün ışık gördüm. Rakibe yakın değil, hücuma çıkmıyor, yardımlaşmada zayıf. Yedeklere baktığımızda orta sahaya ‘Emre’ gibi bir kalite gerekiyor. 
 
OYUN DEĞİL SKOR!
 
GÖKHAN’IN sakatlanması da dünkü oyunun nedenlerinden biriydi. Hasan Ali iyi niyetli oynadı ancak topu sol ayağına alıp, kesene kadar savunma yerini aldı. Donetsk defans dörtlüsü de hatasız oynadı.
 
GOL yemeden bitirilen bu maç F.Bahçe için mucize. Bu mucizeyi tura çevirmek mümkün. Bunun için Pereira’nın, en az 5-6 hafta bazı farklı dizilişler ve taktiklerle rakiplerini çözmesi lazım. Bir süre takım oyunu değil, sonuç önemli olmalı. Yani deyim yerindeyse ‘şapkadan tavşan çıkartacak’ adamlarına göre kafa yormalı. 
 
MAÇIN belirli bölümlerinde gördük ki, F.Bahçe rakibini kendi ceza alanı çevresinde baskı altında tutmayı başardı ve pozisyonlar da buldu. Bunu deplasmanda tekrarlayabilecek kalite ve tecrübesi var. Tek sorun uyum ve zamanın az olması.