06 Ağustos 2015 Perşembe


GİDEN turu direkt UEFA’ya mal etmek değil niyetim, lakin ‘sıfır tolerans’ dedikleri dopingin içine bulaşmış Fred, hadi ilk maçta oynadı, rövanşta nasıl oynar, aklım almıyor. Fred’i geçtim, sahada öyle bir hakem vardı ki, sanki yıllardır F.Bahçe ile görülecek hesabı varmış gibi maç yönetti. Nani’ye yapılana devam, benzer pozisyonda Şener’in yaptığına sarı kart! Her ne kadar yaptığını tasvip etmesem de Pereira’nın  bu kadar basit bir sebeple atılması adil mi? Çifte standart nedir diye merak edenler iki tarafa verilen kararları karşılaştırsın. Tüm bunları üst üste koyduğumda, ‘UEFA hâlâ F.Bahçe’yi cezalandırıyor’ diye düşünmeden edemedim!
 
DÜNKÜ skor sürpriz mi? Hayır. F.Bahçe, bu maçı dün değil, 1 ay sonra oynasa rakibini eleyebilir miydi? Büyük olasılıkla evet. İlk maçta vurguladığım gibi takımın zamana ihtiyacı var. Yeni hoca ve onca transferlerin ‘kısa vadede’ en büyük riski, bu tür maçlarda başarısız olmanız. Pereira, belki ligde şampiyon olacak, diğer kulvarlarda da başarı yaşayacak ama bunlar uzun vadeli beklentiler...
 
EN AZ 1 AY ZAMAN LAZIM 
 
DÜNKÜ skoru Kadıköy’deki maçın henüz ilk yarısında görebilirdik. Shakhtar favoriydi ve turu hak etti. Kadro değil, takım kazandı. Yarın kadrosu iyi olan F.Bahçe’nin de kazanma zamanı gelecek.
BASİT oynayabilirdik, topu ayağımızda tutabilirdik, tıpkı Aykut Kocaman’ın yarı finali getirdiği dönemdeki gibi bazen sıkıcı bir maç izletebilirdik ama bu turu geçebilirdik! Tam tersine basit top kayıpları yaptık, hızlı hücum şansları verdik, bireysel hatalar yaptık. Lucescu, F.Bahçe’ye hem saygı göstermiş hem de çok iyi analiz etmiş. Pereira’nın takımı ise çalıştığı yerden sınıfta kaldı. Caner, basın toplantısında rakibi özetlemişti, söyledikleri ne yazık ki başımıza geldi. 
 
F.BAHÇE çok mu kötü oynadı, hayır. Deplasmanda en az 3-4 net pozisyon yakaladı. 2. yarıda çok iyi oynadığı dönemde, Pereira’nın kendini attırması bir çuval inciri berbat etti. Sonrasında takımın konsantrasyonunu bu kadar kaybetmesi de düşündürücü. Akıllı ve doğru oyun maçın sonucunu değiştirebilirdi ama enseyi karartmaya gerek yok. F.Bahçe yolun henüz başında ve ritm yakalaması 
için en az 1 ay zamana ihtiyacı var.