Eski dünya şampiyonundan Türkiye'ye destek

Eski dünya yüzme maratonu şampiyonu Smith: "Brezilya'da düzenlenecek olimpiyatlara da davet edildim. Kendimi İstanbul'da, olimpiyatların düzenleneceği Rio'dan daha güvende hissediyorum."

23 Temmuz 2016 Cumartesi - 13:26

İstanbul Boğazı'nda yarın düzenlenecek  28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda onur konuğu olarak kulaç  atacak eski dünya yüzme maratonu şampiyonu Avustralyalı Shelly Taylor Smith,  Türkiye'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
 
Dünya Kadınlar Yüzme Maratonu'nu 1988-1995 yıllarında 7 kez kazanan,  15 kez dünya rekoru kırıp birçok başarı elde eden 55 yaşındaki Shelly Taylor  Smith, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'den övgü dolu sözlerle bahsetti.
 
Türkiye'de kendini güvende hissettiğini vurgulayan Avustralyalı eski  dünya şampiyonu, "Brezilya'da düzenlenecek olimpiyatlara da davet edildim.  Kendimi İstanbul'da, olimpiyatların düzenleneceği Rio'dan daha güvende  hissediyorum. Dünyada pek çok şey olup bitiyor ve her yerde bir emniyet meselesi  var. Bu olayların spora gölge düşürmesini istemiyoruz. Türkiye'ye ilk defa  gelmeme rağmen kendimi güvende hissediyorum ve iyi ki geldim diye düşünüyorum."  dedi.
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi  karşısında Türk halkının verdiği tepkiyi öven Smith, "Buraya geldiğimden beri  insanların günlük hayatlarına devam ettiklerini, mutlu olup gülümsediklerini,  inançlı olup gurur duyduklarını ve Türkiye'ye bağlı olduklarını gördüm. Belli bir  inançları var ve bu inançları çok sağlam. Düzenlenecek bu yarış ve Türk insanı  sayesinde boğazın kapıları tüm dünyaya açılmış olacak." diye konuştu.
 
"Türklerle aramızda özel bir bağ var"
 
Shelly Taylor Smith, ülkesi Avustralya ile Türkiye arasında özel bir  bağ olduğunu söyledi.
 
Çanakkale Savaşı'ndan sonra iki ülkenin kültürlerinin kesiştiğini  anlatan Smith, "Türkler de benim gibi ülkeleriyle gurur duyuyorlar ve bunu  paylaştığımız için aramızda büyük bir bağ hissediyorum. Gelibolu'da savaşmış bir  yakınım yok ama kendimi buraya yakın hissediyorum. Babam ve kardeşim ordu  mensubuydu, donanmada çalışıyordu. Orada yaşanmış bir hikayemizin olmamasına  rağmen aramızdaki bağın buradan geldiğini hissediyorum. Ayrıca Gelibolu'ya  gidebilmek için Türkiye'ye geldim." şeklinde görüş bildirdi.
 
"Boğazda yüzmek heyecan verici olacak"
 
Shelly Taylor Smith, İstanbul Boğazı'nda yarın gerçekleştirilecek  yarışın kendisi için büyük deneyim olacağını aktardı.
 
Boğazda yarışacağı için heyecanlı olduğunu dile getiren Avustralyalı  yüzücü, "Açık su alanında yüzmek ya da genel olarak yüzmek her zaman çok ilginç.  Havuzda yüzdüğünüz zaman hep aynı ama doğanın içerisinde yüzüyorsanız, boğazda  yapılacak bu yarışta olduğu gibi, pek çok farklı mücadele alanı ortaya çıkıyor.  Zaten işi heyecanlı kılan da bu." ifadelerini kullandı.
 
Shelly Taylor Smith, yüzlerce Avustralyalı vatandaşı gelecek yıl bu  yarışa getirmek için şimdiden çalışmalara başladığını da sözlerine ekledi.
 

Tüm Fikstür