EURO 2020 eleme grupları kura çekimi 2 Aralık'ta!

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) eleme gruplarının kura çekimi, 2 Aralık Pazar günü İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de gerçekleştirilecek.

AA 30 Kasım 2018 Cuma - 16:52

 Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) yapılan açıklamaya göre Dublin  Kongre Merkezi'nde TSİ 14.00'te başlayacak kura çekiminde TFF'yi başkan Yıldırım  Demirören, başkan vekili Ali Dürüst, genel sekreter Kadir Kardaş, A Milli Takım  Teknik Direktörü Mircea Lucescu, milli takımlar müdürü Hüseyin Coşkun ve milli  takımlar iletişim koordinatörü Türker Tozar temsil edecek.
 
TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı ise UEFA Yönetim Kurulu Üyesi  sıfatıyla organizasyona katılacak.
 
EURO 2020 eleme grupları kura çekiminde ülkeler, UEFA Uluslar  Ligi'ndeki başarılarına göre belirlenen sıralamaya göre 7 farklı torbaya ayrıldı.  Türkiye, 3. torbada yer alırken, UEFA Uluslar A Ligi gruplarını ilk sırada  bitirerek bu organizasyonun finallerinin play-off aşamasına kalan ülkeler için  ise ayrı bir torba oluşturuldu.
 
Oluşturulan torbalarda şu takımlar yer aldı:
 
Uluslar Ligi: İsviçre, Portekiz, Hollanda, İngiltere
 
 
2. Torba: Almanya, İzlanda, Bosna Hersek, Ukrayna, Danimarka, İsveç,  Rusya, Avusturya, Galler, Çekya
 
3. Torba: Türkiye, Slovakya, İrlanda Cumhuriyeti, Kuzey İrlanda,  İskoçya, Norveç, Sırbistan, Finlandiya, Bulgaristan, İsrail
 
 
5. Torba: Makedonya, Kosova, Belarus, Lüksemburg, Ermenistan Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Cebelitarık, Faroe Adaları
 
6. Torba: Letonya, Lihtenştayn, Andorra, Malta, San Marino
 
Kura çekimi prosedürü
 
EURO 2020 finalleri, Avrupa Şampiyonası'nın ilk kez düzenlendiği 1960  yılının 60. yıl dönümüne denk gelmesi sebebiyle 12 farklı ülkenin ev sahipliğinde  düzenlenecek. 24 takımın katılımıyla haziran-temmuz aylarında oynanacak  finallere, UEFA'ya üye 55 ülkenin hiçbiri doğrudan katılamayacak.
 
Takımlar, beşerli 5 grup ve altışarlı 5 grup olmak üzere 10 grupta  mücadele edecek. A'dan E'ye kadar olan gruplarda 5, F'den J'ye kadar olan  gruplarda ise 6 takım yer alacak.
 
Grupların belli olmasının ardından, tüm eleme gruplarının fikstürleri  UEFA yönetimi tarafından ilan edilecek.
 
2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada,  grup maçları çift devreli lig usulüne göre Mart-Kasım 2019 döneminde oynanacak.  İkinci aşamada ise play-off karşılaşmaları yapılacak.
 
Kura çekimi, Uluslar Ligi torbasında yer alan takımların gruplara  yerleştirilmesi ile başlayıp 1. torba ile devam edecek ve son olarak 6. torbaya  gelinecek.
 
Kural olarak, adı çekilen takımlar, gruplara alfabetik sıraya göre  yerleştirilecek.
 
6. torbada yalnızca 5 takım bulunduğundan, bu ekipler F'den J'ye kadar  olan grupların 6. pozisyonuna yerleştirilecek.
 
EURO 2020 elemeleri müsabaka takvimi
 
EURO 2020 elemelerinin maç takvimi şöyle:
 
1. hafta: 21-23 Mart 2019
 
2. hafta: 24-26 Mart 2019
 
UEFA Uluslar Ligi yarı finalleri: 5-6 Haziran 2019
 
3. hafta: 7-8 Haziran 2019
 
UEFA Uluslar Ligi final/üçüncülük maçı: 9 Haziran 2019
 
4. hafta: 10-11 Haziran 2019
 
5. hafta: 5-7 Eylül 2019
 
6. hafta: 8-10 Eylül 2019
 
7. hafta: 10-12 Ekim 2019
 
8. hafta: 13-15 Ekim 2019
 
9. hafta: 14-16 Kasım 2019
 
10. hafta: 17-19 Kasım 2019
 
Beşerli grupta yer alan takımların 2 adet maç haftası boşa  çıkacağından, bu takımlar,  üstte belirtilen ilgili tarihlerde özel maç yapma  hakkına sahip olacak.
 
Finallere katılım hakkı
 
Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar (20 takım), final turnuvasına  doğrudan katılma hakkını elde edecek.
 
Kalan dört takım ise, Mart 2020'de oynanacak UEFA Uluslar Ligi'nden  gelecek takımların oynayacağı play-off karşılaşmaları yoluyla belirlenecek.
 
Kasım ayı içerisinde grup maçları tamamlanan UEFA Uluslar Ligi'nde  kendi liglerindeki gruplarını birinci bitirmiş 16 takım, mevcut durumda play-off  müsabakalarına katılma hakkını elde etti. Ancak bu takımlardan grup elemeleri  vasıtasıyla EURO 2020'ye doğrudan katılma hakkı kazanan olduğu takdirde,  yerlerini kendi liglerinde en iyi sıralamaya sahip bir sonraki takım alacak. Bir  ligden (A-B-C-D) play-off oynayacak yeterli takım sayısına ulaşılamadığı  takdirde, başka ligde bulunan ve UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasında üstte yer  alan ülke, ilgili ligin play-off maçlarına alınacak.
 
Özel koşullar
 
EURO 2020 elemeleri kura çekimi için, müsabaka takvimiyle ilgili  sebepler, birbiriyle eşleştirilmeyecek takımlar, kış koşulları ve seyahat  süresinin uzunluğu şeklinde dört ana başlık altında toplanabilecek özel koşullar  belirlendi.
 
Kura çekimi esnasında, bir özel koşulun oluşması durumunda, ilgili  takım sıradaki ilk müsait gruba yerleştirilecek.
 
 Müsabaka takvimiyle ilgili sebepler
 
UEFA Uluslar Ligi torbasında yer alan dört takım (İsviçre, Portekiz,  Hollanda, İngiltere), 5-9 Haziran 2019 tarihlerinde oynayacakları UEFA Uluslar  Ligi finallerinin 7-8 ve 10-11 Haziran'daki grup eleme 3. maçlarıyla çakışmaması  için, 5 takımlı grupların dördü olan A, B, C, D gruplarına yerleştirilecek.  Böylece UEFA Uluslar Ligi finalistleri, Uluslar Ligi finallerini oynayacakları  hafta grup eleme maçlarını bay geçecek. 1. torbada yer alan takımlar ise E ile J  grupları arasına dağıtılacak.
 
EURO 2020'ye ev sahipliği yapacak ülkelerden ikisinin aynı grupta  bulunması halinde, üçüncü bir ev sahibinin adı çekilirse, bu takım bir sonraki  müsait gruba alınacak.
 
Birbiriyle eşleştirilmeyecek takımlar
 
UEFA Yönetim Kurulunun aldığı karara göre, Cebelitarık ile İspanya,  Kosova ile Bosna Hersek, Kosova ile Sırbistan aynı grupta yer alamayacak.
 
Kış koşulları
 
UEFA Yönetimi, kış aylarında elverişsiz hava koşullarının yaşanması  riskinin yüksek ve orta düzeyde olduğu bazı ülkeleri belirledi.
 
Maçların oynanmaması riskini asgariye indirmek için bu ülkelerden  azami iki tanesi aynı grupta yer alabilecek.
 
UEFA'nın belirlediği ülkeler şöyle:
 
Belarus, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, İzlanda, Letonya,  Litvanya, Norveç, Rusya, Ukrayna
 
Seyahat süresinin uzunluğu
 
UEFA, takımların uzun uçak yolculuklarını asgariye indirebilmek için  aralarında uzak mesafe olan ülkelerin aynı grupta yer almasıyla ilgili bazı  sınırlamalar getirdi.
 
Bu türde eşleşmelerin bir grupta birden fazla olmasına izin  verilmeyecek.
 
Mesafe sınırı getirilen eşleşmeler şöyle:
 
 Andorra-Kazakistan, İngiltere-Kazakistan, Fransa-Kazakistan,  İzlanda-Kazakistan, Malta-Kazakistan, Kuzey İrlanda-Kazakistan,  Portekiz-Kazakistan, İrlanda Cumhuriyeti-Kazakistan, İskoçya-Kazakistan,  İspanya-Kazakistan, Galler-Kazakistan, İzlanda-Azerbaycan, Portekiz-Azerbaycan,  Ermenistan-İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi-İzlanda, Gürcistan-İzlanda, İsrail-İzlanda.
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür