Fatih Terim: "Belhanda'yı çok ikaz ettik ama..."

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Florya'da basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

07 Eylül 2018 Cuma - 18:24 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 21:02

Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih  Terim, yabancı oyuncu kuralının tartışılmasından dolayı çok sıkıldığını, o  konudan çok mali durumların ve altyapıların konuşulması gerektiğini söyledi.
 
Florya Metin Oktay Tesisleri'nde yapılan antrenman sonrasında basın  mensuplarına açıklamalarda bulunan Terim, son günlerde yeniden tartışılan yabancı  oyuncu kuralının kendisinin futbol direktörlüğü sırasında getirildiğini  hatırlattı.
 
Kuralın yabancı oyunculardan çok Türk futbolcuları koruduğuna değinen  tecrübeli teknik adam, şunları kaydetti:
 
"Yabancı oyuncu kuralının konuşulmasından çok sıkıldım. Bu işin  çıkmasında, uygulanmasında ben varım. O gün görevdeydim. Emeği geçenlerden  biriyim. Beraber çalıştığımız yönetici ve profesyonel arkadaşlarla bu konuda çok  nettik. Bugün ne oldu da buna dönüldü bilmiyorum. Çok kişinin bu kuralı iyi  bildiğine emin değilim. Bu kural 14 yabancı kuralı değil. Bu kural, 14 Türk  kuralı. 14 Türk almak zorundasınız ama 14 yabancı almak zorunda değilsiniz. Şu  anda bizim 12 yabancımız olduğu gibi. İsterseniz hiç yabancı almazsınız.  Özellikle o günlerde kadro sınırlaması gelmesi gerektiğini söylemiştik ve 28  sınırı koymuştuk. Kalecilerden bir tanesinin Türk olması gerektiğini belirterek  kaleciyi de koruyan kural getirmiştik. Türk oynattıkça kurulacak fondan kulüplere  maddi yardım verilmesini sağlayacaktık ama Kulüpler Birliği ile federasyonun  görüşmelerinde bunların hepsi kesildi. Toplantılarda birçok teknik arkadaşımızın  yabancı kuralıyla ilgili olumlu şeyler söylediğini hatırlıyorum. Kulüplerimizin  Avrupa kupalarında rakipleriyle başa çıkması için eleştiriler yapılıyordu. Buna  da yardımcı oldu."
 
Terim, kuralla amaçlananların gerçekleştiğine değinerek şöyle devam  etti:
 
"Yüksek rakamlı Türk oyuncular stabile oldu. Yüksek paraya imza atan  ama oynamayan Türk oyuncuların Avrupa'yı seçeceğini düşünmüştük. Bugün Avrupa'da  oynayan futbolcu sayımız daha fazla. Türk Milli Takımı'nın sorumlusu bendim.  Yabancı sayısı düşecekti. Ben de serbest olması yönünde görüş belirttim ve riski  aldığımı söyledim. Avrupa Şampiyonası'na gittik. Arkamızdan, önümüzden bazı  şeyler olmasaydı, Dünya Kupası'na gidebileceğimizi düşünüyorum. Kulüplerimizin  başarılarında bu kuralın hiç mi faydası olmadı? Herhalde olmuştur. Hayatım  boyunca hiçbir yasağa çok da sıcak bakmadım. Hala oradayım. Bence başka şeylere  bakmalıyız. Esas uğraşmamız gereken mali tabloların neden böyle olduğu.  Altyapılara, tesisleşmeye bakalım. İdeal bir kulüp seviyesine nasıl gelindiğini  araştıralım. Bu işin içinde yayıncı kuruluş, taraftar ve medya da var."
 
"Kasımpaşa güçlü bir takım"
 
Fatih Terim, Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında karşılaşacakları  Kasımpaşa'nın güçlü bir takım olduğunu belirtti.
 
Kasımpaşa'nın 4'te 4 yaptığına dikkati çeken Terim, "Kasımpaşa ile  UEFA Şampiyonlar Ligi maçı öncesi oynayacağız. Liderler, çok da güzel gidiyorlar.  12 puan topladılar. Kendi saha ve seyirci avantajımızı iyi kullanacağız. Ümit  ediyorum milli takımdaki oyuncularımız da sağlıklı döner. Ali Sami Yen'de her  zaman nasıl oynuyorsak aynısını yapmaya çalışacağız. Güçlü ve iyi sonuçlar alan  bir takımla karşılaşacağız." diye konuştu.
 
Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, Trabzonspor maçında kırmızı  kart gören ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun 3 maç ceza verdiği Younes  Belhanda ile ilgili, "Kendisini defalarca ikaz ettik ama bazen oyuncular  kontrolünü kaybediyor. Maçtan önce de uyarılmasına rağmen o da böyle bir hata  yaptı. Kendi içimizde gerekeni yaparız ama yaptıklarımızı söylemenin gereği yok."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Terim, 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair  Kanun'un tam uygulanmadığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Trabzonspor özelinden konuşmak yanlış olur. Türkiye genelinde böyle  bir sıkıntı var. Sahamızda rakip takım kulübesinin arkasını bir yanlışlık olmasın  diye özellikle tanıdığımız, bildiğimiz, tembih ettiğimiz insanlardan  düzenliyoruz. Çeşitli yerlerde hepimize galiz küfürler oluyor. Çok tuhaf bir şey  var. Bazen orada bulunan görevliler buna müsade ediyor. Bir şey dediğinizde de  siz suçlu oluyorsunuz. Durup dururken insan seyirciye dönmez. Hasan hoca da ağır  şeylere maruz kaldı. Diğerlerine bir şey olmaz, olmadı da..."
 
"Söylediğim sözlerin başkanla ve yönetimle ilgisi yok"
 
Fatih Terim, santrfor transferinin gerçekleşmemesinin ardından  söylediği sözlerin başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulunu hedef almadığını  aktardı.
 
Terim, yaz transfer döneminde 40'a yakın futbolcuyla temasa  geçtiklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:
 
"Benim söylediğim sözlerin başkanla ve yönetimle ilgisi yok. Modeste,  Florya'ya gelmiş ama bizim haberimiz yok. 'Şu kadar milyona anlaştılar', 'Bu  gelse nasıl olur' diyorlar. 'Gelmeli mi, gelmemeli mi?' diye anket düzenliyorlar.  'Galatasaray taraftarlarının beklentileri ve hisleriyle oynamayın' diye söyledim.  Yoksa ne başkan ne yöneticiler ne de ben klavyenin arkasından transfer yapacak  insanlar mıyız? Herkes elinden geleni yapma gayreti içinde oldu. Üç aydır benim  ekibim, yönetim, profesyonel arkadaşlar, oyuncu izleme grubu, eşler, dostlar,  dünyadaki tanıdıklar dahil 300-400 oyuncuyu eledik. 40'a yakın oyuncu ile  temasımız oldu. 12-13 atak oyuncusu ile görüştük. Çok istedik ama kiminin  tekniği, kiminin ekonomisi, kiminin psikolojik durumu, kiminin beklentisi  Galatasaray takımıyla yollarının birleşmesine müsade etmedi. Ne kadar  bonservissiz, ne kadar kiralık, ne kadar az paraya alınacak oyuncu varsa 24 saat  çalıştık."
 
UEFA'nın finansal fair play nedeniyle yaptığı kısıtlamayı hatırlatan  Terim, "UEFA'nın size verdiği bir ceza var. Rahat hareket edemiyorsunuz.  Galatasaray'ın ekonomisine göre, takıma uygun olabilecek şeyler yapmaya çalıştık.  Gomis satıldığında hepimiz daha da ümitlendik. Ümitlenmesek ne Abdurrahim  Albayrak 'İki santrfor alacağız' der ne de 'İkinci oyuncuyu stopere değil  santrfora kullanırım' derim. Demek ki o an çok müsait bir durum var. İlişkiler o  yönde gidiyor. Ancak bazen son dakikaya kadar evet dediğiniz vazgeçiyor, başka  kulübü tercih ediyor, kulübü fazla rakam istiyor. Son günlerde bile almak için  çok uğraştık ama bazen bedelsiz oyuncular için bile çok para istendiği günler  oluyor. Olsaydı iyi olurdu. Sözüm, 'Forvet alınmazsa Galatasaray biter', 'Bitti,  gitti, gidiyor' diyenlere. Dünyada orkestrada bir enstrüman olmadığında bir  parçanın çalınmadığını gördünüz mü? Hiç parça yarıda kaldı mı? Söylenir. Biz de  Allah'ın izniyle Şampiyonlar Ligi parçasını mevcut oyuncularımızın değerini daha  fazla artırarak söylemeye çalışacağız. Olur mu olur. Yaptık." yorumunu yaptı.
 
Taraftarı sarı-kırmızılı ekibin arkasında durmaya çağıran Fatih Terim,  "Hakkıyla şampiyon olmuş, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan girmiş bir takımdan  söz ediyoruz. Şampiyonlar Ligi kolay bir yer değildir. Nispeten iyi bir grup  çektik. Bir mevkiyle Galatasaray bitmez. Galatasaray sahaya 11 kişi çıkıyorsa  eksik değildir. Arkamıza çok güzel bir rüzgar aldık. Aralıktan bu yana çok önemli  yol aldık. Anamızın ak sütü gibi şampiyon olduk. Müthiş bir enerjimiz ve  sinerjimiz var. Tüm Galatasaraylılardan şunu rica ediyorum; Benim, ekibimin,  çalışanlarımızın ve kulübümüzün arkasında olsunlar. Bu enerjiyi devam  ettirsinler. Bunu da kimseye bozdurmayalım. Taraftarımız, mevcut kadromuzun daha  da fazla performans vererek elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımızdan  emin olabilirler. Fatih Terim olarak buna söz verebilirim. Gittiği yere kadar  gideceğiz. En yüksekleri hedefliyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz." şeklinde  görüş belirtti.
 
Terim, ayrıca basın mensuplarıyla yaptığı sohbette, sarı-kırmızılı  kulübün eski başkanlarından Adnan Polat'ın, "Benim duyduğum; santrfor transferini  Florya'nın, diğerlerini de Abdurrahim Albayrak'ın yapacağı. Abdurrahim her  zamanki gibi işini iyi yaptı. Florya neden yapamadı, neden gerçekleşmedi  bilmiyorum." ifadelerinin hatırlatılması üzerine, "Geçmişten yarası olup işleri  iyi gitmeyince Galatasaray üzerinden malzeme çıkarmak isteyenlere bu malzemeyi  vermeye niyetim yok. Enerjimizi başka şeylere harcamalıyız." diye konuştu.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür