Fatih Terim'den önemli açıklamalar!

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, takımda transfere ihtiyaç olduğunu belirterek, özellikle sol beke ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

10 Ocak 2018 Çarşamba - 19:22 | Son Güncelleme : 11 01 2018 - 1:40

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, transfer  gündemlerinde olan Ganalı futbolcu Kwadwo Asamoah'ı kadrolarına katma ihtimalinin  zayıf olduğunu söyledi.
 
Tecrübeli teknik direktör, GSTV'ye yaptığı açıklamada, Antalya kampını  verimli bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, "Çok şükür hiçbir sıkıntı yok.  Fernando'nun geçen dönemden kalan bir sakatlığı var. Kendisiyle konuştum. O da  önümüzdeki hafta inşallah daha hazır olup bize katılacak. Onun dışında ciddi bir  sakatlığımız zaten yok." dedi.
 
Fatih Terim, kamp kadrosuna almadığı Tarık Çamdal ve Emrah Başsan ile  ilgili, "Tarık ve Emrah'ın oynamasını istediğim için, kendilerine burada çok şans  veremeyeceğimden dolayı böyle bir karar aldım. Nigel de Jong'un da kendi yoluna  gitmesi için sakınca görmedim. Genç oyuncuların burada yedek kalıp oturmaktansa  oynamasında fayda var. Oynayanları da bizzat izleyen bir ekibimiz var. Sadece  kiralık oyuncularımızı takip edecek. Mukaveleyi oyuncu uzatır, devamını oyuncu  sağlar. Yeni mukavele istiyorsa, Galatasaray'da kalmak istiyorsa zaten bunu belli  eder. Biz de kimseye hayır demeyiz." ifadelerini kullandı.
 
"Asamoah'ın olma ihtimali zayıf gibi görünüyor"
 
Deneyimli teknik adam, transferde özellikle sol bek arayışı içinde  olduklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sol bek arayışları içindeyiz. Benden evvel geliştiği için başkan ve  yönetici arkadaşlarımın uğraşlarını biliyorsunuz. Asamoah'ın olma ihtimali zayıf  gibi görünüyor. Alternatif bakıyoruz. Bizim isteğimize, sistemimize, ekonomimize  uygun olsun istiyoruz. Galatasaray taraftarının hoşuna gidecek, fark yaratacak  bir oyuncu istiyoruz. Bu kolay bir şey değil. Arkadaşlarımızla beraber dünyanın  her tarafını tarıyoruz. En kısa zamanda getirmek istiyoruz. Devre arası çok fazla  transfer doğru durmuyor. Herkes de iyi giderken oyuncusunu niye versin? Bir  derdik, belki iki olabilir ama üçü geçmez. Önce ihtiyacımızı karşılamak  istiyoruz. Önce sol bek. Sonra belki bir sürpriz yapabiliriz."
 
Terim, kadroda bulunan futbolcuların performanslarını yukarı çekmeleri  gerektiğini vurgulayarak, "Mevcut oyuncularımızın performansını yukarı çekip, çok  daha iyi performans vermelerini sağlamak bizim için başta gelen bir konudur.  Şuraya kadar onlar getirmiştir, bundan sonra da onlara aittir. Hepsi de ayı ayrı  iyi oyunculardır. Gelirken başkan bana 'Galatasaray'ın sana ihtiyacı var.' dediği  zaman kayıtsız sözsüz geldim. Kadro neyse onunla götürmek mecburiyetinde  olduğumuzu biliyorum. Dolayısıyla mevcut takımıma zaten güveniyorum." diye  konuştu.
 
Sezonun ilk yarısında kadro dışı bırakılan Hakan Balta'yı yeni  transfer olarak gördüklerini aktaran Terim, "Hakan ilk yarıda kadronun dışında  kalmış. Sol bekte, sağ ayaklı birini oynatmaktansa sol ayaklı Hakan'ın alternatif  kalmasından yanayım. Eğer bir yabancı sol bek alacaksak yabancı oyuncu  göndermemiz gerekiyor." şeklinde görüş belirtti.
 
"Evimdeyim"
 
Fatih Terim, Galatasaray'ı iyi bilmesinin kendisi için avantaj  olduğunu dile getirerek, "Benim için avantaj olan mekanı bilmek. Evimdeyim. Türk  futbolunun içindeyim zaten. Dışarıda olmakla içeride olmak arasında çok büyük  fark var. İçeride seyrederken yaşarsınız, kendi kafanızda notlar koyarsınız.  Herkesin bir karnesi vardır. Dışarıdan çok başka görünür. Dışarıdan çok iyi bir  takımız, itirazımız yok. Ancak maalesef aldığımız sonuçlar bununla doğru orantılı  değil. Sadece iyi izlemekle olmuyor. İyi olmak için birçok unsurun bir araya  gelmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.
 
Deneyimli teknik adam, kampta hazırlık maçı yapacakları Romanya'nın  Viitorul Constanta takımını çalıştıran eski futbolcuları Gheorghe Hagi ile bir  görüşme gerçekleştirdiğini anlatarak, "Bana 'Bizim takımla oynayalım mı?' dedi,  'Ben de oynayalım.' dedim. Galatasaray'a hizmet etmiş ve tutkuyla sarılmış  başarılı arkadaşlarımıza, toplanma yeri olarak adresi Galatasaray gösterdik."  ifadelerini kullandı.
 
"Her oyucuyu kullanma niyetindeyim"
 
Fatih Terim, kadroda bulunan futbolculardan Ryan Donk'tan beklentisi  olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"Fernando sakatlandı. Alternatifini de Fernando'nun oluşturmaması  lazım. Donk var. Orada bir de Selçuk var. Sahaya 11'den fazla oyuncu  çıkaramazsınız. Sezonu doğru rotasyonlarla götürürseniz böylece herkes kendini  önemli hisseder. Yönetime '20 artı 3 kişi bana yeter.' dedim. Her oyucuyu  kullanma niyetindeyim. Önemli olan onlara şans verdiğim zaman bunu doğru  kullanmalarıdır. Adil olmak en önemli meselelerden bir tanesidir. Ben mutlu  olmalarını istiyorum. Mutlu olmayan hiçbir insan gerçek performansını veremez.  Sahada hem oynayacağız hem eğleneceğiz. Kaybettiğimiz zaman da bunun duygusunu  yaşayacağız."
 
"Elmander cumartesi günü burada olacak"
 
Fatih Terim, anlaşma sağladıkları Claudio Taffarel'in 18 Ocak'tan  sonra takıma katılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Benden rica etti, böyle bir izin verdik. Eski ekibimizi aldık. Diğer  iki arkadaşımız Hasan Şaş ve Ümit Davala'yı da çağırdım. Milli takımda yardımcım  olan Levent Şahin ile güzel bir uyum sağladılar. Bu sefer değişik bir proje var  kafamda. Altyapıdan yine bir şey çıkmıyor. Galatasaray'ın altyapısından her zaman  bir şey çıkmıştır, yine çıkmalıdır. Onun için de oraya çok büyük çapta proje  düşünüyorum. Futbolu yeni bırakmış, antrenör diplomalarını alan Necati Ateş ve  Gökhan Zan'ı çağırdım. Lisanslarına göre altyapıda onlara görev vereceğim. Johan  Elmander de cumartesi günü büyük ihtimalle burada olacak. Onunla da konuşacağım.  Kafamdaki projelerden biri de normal takımlarını çalıştırırken, Necati ile  Elmander'in haftada bir gün bizim atak oyuncularımızı çalıştırmalarını  istiyorum."
 
"Oyuncularıma güveniyorum"
 
Fatih Terim, taraftar desteğinin önemine değinerek, "Galatasaray'ın  puan durumu ne olursa olsun stadımızda herhangi bir maçta boşluklar olmasını  kabul etmiyorum. Beni kırmayacaklarını bildiğim için çok emin konuşuyorum.  Sonuçta Galatasaray hepimizin ortak noktası. İnşallah biz de onlara layık şekilde  oynayacağız. Oyuncularıma güveniyorum. İnşallah ortaya çok güzel bir şey  çıkacak." diye konuştu.
 
Süper Lig'de şampiyonluk yarışının çekişmeli geçeceğini vurgulayan  Terim, "Yukarı taraf sonuna kadar götürecek diye düşünüyorum. Bütün takımlara  saygı duyuyoruz. Hepsine sevgiyle hayırlı bir yıl diliyoruz. Kim nasıl oynarsa  oynasın bizim ne yapacağımız çok önemli. Rakip takımları analiz ederiz. Bilgi de  veririz. Bizim tarafımızın ne yapacağı, ortaya koyacağı performans, seyircimizin  gurur duyacağı bir takım olması çok önemli. Bütün takımlara saygı duyuyoruz.  Bizim de herkesin saygı duyduğu, beğeniyle izlediği bir futbol ortaya koyma  niyetimiz net." değerlendirmesinde bulundu.
 

Tüm Fikstür