Fenerbahçe'ye ağır gönderme!

Galatasaray Basın Sözcüsü Şükrü Ergün Kanal 24'e açıklamalarda bulundu.

13 Ocak 2014 Pazartesi - 11:27

Şükrü Ergün'ün açıklamaları şöyle;

ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA İNANIYORUM

"Bildiğiniz gibi geçen sene güzel bir sezon geçirdik. Bu sezona da gene sizin belirttiğiniz gibi çok iyi yüksek hedefler ve iyi ümitlerle başladık. Peş peşe gelen beraberlikler, ondan sonra antrenör değişmesi, onun üzerinden çıkan bir sürü spekülasyon dengeleri oynattı tabi. Liderle aramızdaki puan farkı tahmin etmediğimiz ölçüde açılmaya başladı ama biz hiçbir zaman ümidimizi kaybetmedik. Gördüğünüz gibi takım toparlandı sezonun ilk yarısının ortasından itibaren belli bir düzen oturdu ve başarılı sonuçlar gelmeye başladı. Şampiyonlar liginde geldiğimiz yer malum, kimleri elediğimiz malum. Türkiye kupasında ve şampiyonlukta da iddiamız devam ediyor ve biz bu sene kupayı ve şampiyonluğu Türkiye’de alacağımıza canı gönülden inanıyoruz."

YAPTIK YİNE YAPARIZ

Peki Fenerbahçe’nin 8 puanlık avantajı sizi korkutuyor mu? Şampiyonluğa hakikaten camia olarak inanmış durumda mı Galatasaray?

"Hedefe kilitlenmezseniz ve başarıya inanmazsanız başarının gelmesi zaten mümkün değil. Üç puanlık sistemde 8 puan çok önemli bir fark değil bu daha önce örnekleri yaşandı. Daha açık daha çok puan farklarından kapatarak şampiyon olan takımlar da oldu. Bunların hepsini gördük yani onun için biz bunu yaptık daha önce yaptık yine yaparız."

MANCINI DEĞİŞİK BİR HAVA GETİRDİ

İtalyan hocanın futbol takımına yeni bir enerji, yeni bir soluk getirdiğini düşünüyor musunuz?

"Yani, geldi kendi stilini getirdi bir kere; çok farklı bir stil . Son derece batılı bir anlayış, rahat bir antrenör. Ama aynı zaman kendi içinde disiplini olan bir insan. Öz çalışma disiplini olan bir insan. Değişik bir hava getirdi ve oyuncularla çok iyi bir bağ kurdu. Bizim adaptasyonu bizim tahmin ettiğimizden ne mutlu daha çabuk oldu."

DROGBA VE SNEIJDER SATILABİLİR

Önümüzdeki sene Drogba ile ilgili ve Sneijder ile ilgili ne gibi bir durum söz konusu?

"Şimdi mümkün mü diye sorarsanız ayrı cevap veririm, satılacaklar mı diye sorarsanız ayrı cevap veririm. Satılmaları mümkün. Her oyuncunun satılması mümkün tabi, ama satılacaklar mı? Hiç zannetmiyorum! Öyle bir durum yok ortada. Kendileri de gitmek istemediklerini zaten belirttiler biliyorsunuz."

TAKIMI GENÇLEŞTİRİYORUZ

Galatasaray’ın transfer politikası bundan sonraki dönemde nasıl işleyecek genç futbolculara mı yöneleceksiniz?

"Şimdi Galatasaray, çatısı kurulmuş bir takım. Ama yaş ortalaması biraz yüksek. Dolayısıyla biz bu çatıyı bozmadan, takımın yaş ortalamasını düşürmek için genç sporculara yöneldik ve öyle devam edecek. Yaş ortalamamızı düşürerek daha genç daha aktif ve daha enerjik bir takım kurma yolundayız."

BAŞARISIZ OLMA LÜKSÜMÜZ YOK

Sayın başkan önderliğinde yönetim kurulu olarak en önemli hedefiniz nedir Galatasaray’da?

"Bizim önümüze koyduğumuz bazı hedefler var. İdari hedefler, var sportif hedefler var. İdari hedeflerden bir tanesi ve çok önemli olduğuna inandığımız bir hedef; kulübün idaresinin tamamen kurumsallaşması hedefi. Bunun adımları 1-2 yıl önce atıldı, tabi onun sancıları oldu, halen bu sancılar aşılmış değil. Ama Galatasaray ki bunu başarmamak için hiç bir neden yok ve başarmama gibi lüksü de yok. Galatasaray bu kurumsallaşmayı başarırsa Türk futbolunun önü açılır. Çünkü artık bu futbol camiasında hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Bir tanesi bu. Diğeri de sportif hedefler. Tabi biliyorsunuz önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’nın ilk 10 takımı arasında olmak ve önemli kalıcı başarılar kazanmak."

Türkiye’de de konuşulan isimler var. Veysel Sarı, Tarık Çamdal, Salih Kayserispor’dan bunlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

"Sizde bu işin içindesiniz yıllardır transfer dönemlerinde yüzlerce isim ortaya atılır. Bunların %95 veya hatta %99’u gerçek dışıdır. Yani bunun bir sürü nedeni olabilir. Yani haber üretmek isteyen muhabirlerin, haber bulamayan muhabirlerin haklı olarak bir şey yazmak zorunda oldukları için yazdıkları hayali haberler olabilir. Menajerlerin oyuncuların değerlerini artırmak ve piyasalarını yükseltmek için kendi kasıtlı verdikleri haberler olabilir. Bir sürü nedeni olabilir. Bunlar olacaktır bu işin doğasında var ama dediğim gibi yani Galatasaray’ın bir transfer bir scouting ekibi var. Hocanın talepleri var o talepler ve scauting ekibinin getirdiği bulguların karşılaşması sonucunda hazırlanmış bazı listeler var. Bu listelerin peşinden giden ve o ilişkileri kurup götüren profesyonel kadrolar var. Bu iş son derece profesyonel bir şekilde yapılıyor. Transfer sezonu yani açıklanması gerektiği zamanda o isimler teker teker açıklanıyor zaten biliyorsunuz."

4. YILDIZIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR

4. yıldızı takabilmek bu anlamda Galatasaray’ın önünün kesildiğini düşünüyor musunuz?

"Kesinlikle düşünüyorum. Yani Galatasaray’ın 4. yıldızı takmaması için dört bir koldan çalışma var gibi geliyor bana. Nerelerden var diye sormayın söylemeyeyim ben. Ama siz anlıyorsunuz ne demek istediğimi. Onun için benim kafamda bir nedeni de var zaten bunun. Bunu daha önce de söyledim; futbol endüstrisi çok büyük bir endüstri. Dünyada büyük, Türkiye’de de, ülke ekonomisine göre oldukça büyük bir endüstri. Şimdi bu endüstrinin canlı kalabilmesi ve değer üretebilmesi için ciddi bir rekabet olması ve rekabetin ilgiyi çekiyor olması lazım. Bunun yayıncı kuruluşu var, sponsoru var, reklamı var, maçı var, var oğlu var. Şimdi Galatasaray, en önemli rakibi Avrupa’ya gitme yasağından dolayı dışarıya çıkamazken, 4. Yıldızı takıp Avrupa’da başarılar kazanırken, gelirlerini son derece arttırırsa, psikolojik olarak daha da öne geçecek.Bunu engellemek için Galatasaray’ın önünün kesilmesi şart.

Etiketler: 0
Tüm Fikstür