FETÖ'nün futbol yapılanması davasında tahliye

Eski futbolcular Bekir İrtegün, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç ve Uğur Boral'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, tutuklu yargılanan Zafer Biryol'un tahliyesine karar verildi.

AA 23 Mayıs 2019 Perşembe - 11:54

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) futbol  yapılanmasına ilişkin, eski futbolcular Bekir İrtegün, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç,  Uğur Boral, Ersin Güreler ve antrenör İsmail Şengül'ün, "silahlı terör örgütüne  üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, tutuklu  sanık Zafer Biryol'un tahliyesine karar verildi. 
 
İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan  Zafer Biryol ve tutuksuz sanık Ömer Çatkıç katıldı. Diğer sanıkları avukatları  temsil etti.
 
Duruşmada, söz alan sanık Biryol, örgüt hakkında bildiği her şeyi  söylediğini belirterek, "Bunların ne olduğunu anlayınca sohbetlerine gitmedim. 3  çocuğum var, eşim yalnız bakıyor. 18 aydır tutukluyum. Tahliyemi talep ediyorum."  dedi.
 
Beyanda bulunan diğer sanık avukatları ise müvekkilleri hakkındaki  adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinde bulundu.
 
Duruşma tarihi 3 Temmuz
 
Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyada gelinen  aşama, suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu, savunmasının alınması, sabit  ikametgah sahibi olması ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tutuklu sanık  Zafer Biryol'un tahliyesine karar verdi.
 
Bu sanıkla ilgili, "yurt dışına çıkış yasağı"ndan oluşan adli kontrol  tedbiri uygulanmasını da hükme bağlayan heyet, sanıkların D-Smart üyeliklerinin  iptal edilip edilmediği ve Samanyolu, Bugün ve Kanaltürk adlı televizyon  kanallarının yayından kaldırış tarihlerinin sorulmasına yönelik şirkete yazı  yazılmasını da kararlaştırdı.
 
Sanıkların FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıp  kullanmadıklarının İstanbul Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü'ne sorulmasına  karar veren heyet, duruşmayı 3 Temmuz'a erteledi.
 
Biryol'un da tahliyesiyle, dava kapsamında tutuklu yargılanan sanık  kalmadı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede,  tüm sanıkların ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15'er  yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
 
İddianamede bazı sanıkların FETÖ'nün şifreli haberleşme programı  "ByLock" programını indirdikleri, örgütün bankasına para yatırdıkları ve  sohbetlere katıldıklarına yönelik iddialar sıralanıyor.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür