Fikret Orman: Beşiktaş'ın üzerine oynuyorlar!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kendileri üzerine oyunlar oynandığını belirterek, "Samsun'da oynanan maçta gördük, Beşiktaş üzerinde büyük bir kıskançlık ve oyunlar dönmekte. Kenetlenmemiz lazım." dedi.

26 Ağustos 2017 Cumartesi - 15:18

Vodafone Park moda merkezinde yapılan divan kurulu toplantısında  konuşan Fikret Orman, her gün bir başka olayla karşılaştıklarını dile getirerek,  "Biz Beşiktaş'ı yönetirken, bizi saha dışına çekmeye çalışıyorlar. Bir gün  FETÖ'cü yapıyorlar, bir gün bel altına iniyorlar. Kenetlenip Beşiktaş'a yakışır  efendilik içinde kulübümüzü iyi temsil etmeye çalışıyoruz. Bu zor senede daha  fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Orman, Turkcell Süper Kupa maçında yaşanan olaylarda tutumları  nedeniyle Beşiktaş taraftarına teşekkür ederek, "Samsun'daki maça gelenlere  teşekkür etmek istiyorum. Sakin kalıp sahaya inmediler, Beşiktaş'a layık  davrandılar. Vahim olaylar olabilirdi. Oraya gelenlere camia başkanı olarak  teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Hocamızla hiçbir problemimiz olmamıştır"

Başkan Orman, teknik direktör Şenol Güneş ile aralarında sorun olduğu  yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığı ancak bunun gerçek olmadığını kaydederek,  şunları söyledi:

"Şenol hocayla yönetim arasında problem olduğunu söylüyorlar. Göreve  geldikten 1,5 sene sonra devre arasında Galatasaray'dan bir oyuncu (Dany Nounkeu)  aldık. Sezon sonu mali ve idari kongrede, 'Bu oyuncuyu niye aldınız?' diye  sordular. O soruya cevap olarak, 'Hocamız talep etti.' demek bize yakışan bir  cevap olamazdı. Diğer takımlarda olduğu gibi hocaların dönem dönem ayrılma  ihtimali vardır. Futbol mühendisliği bizim tarafımızdan yapılır. Bugüne kadar  yapılan pozitif ve negatif ne varsa bizim sorumluluğumuzdadır. Basın devamlı  olarak, 'Hoca öyle dedi, böyle dedi.' diyerek, Beşiktaş'ı karıştırmaya çalışıyor.  Hocamızla hiçbir problemimiz olmamıştır. Kuvvetler ayrılığı ve kimin ne yapacağı  bellidir. İki senedir şampiyonuz. Bunu iyi götürdüğümüzü düşünüyorum. Bu oyunlara  kulaklarınızı kapatın. Beşiktaş'ın kimseyle problemi yoktur. Bunun için var  gücümüzle çalışıyoruz. Bütün işimiz Beşiktaşlıları mutlu ve gururlu yapmak."

"Transferde nokta atışlar yaptık"

Siyah-beyazlı kulübün iyi bir transfer dönemi geçirdiğinden söz eden  Orman, "İyi bir transfer dönemi geçirdik. Umarım memnun etmişizdir."  açıklamasında bulundu.

Kulübü mevcut büktçelerine göre yönettiklerini anlatan Orman,  "Mantıklı olmaya çalışıyoruz. Yabancı sınırlaması var. Bizde de yeteri kadar var.  Oynamayacak oyuncu huzursuzluk yapar. Transfer çılgınlığı içinde değiliz." diye  konuştu.

Transferlerin takıma büyük katkı sağlayacaklarına inandıklarını  kaydeden siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Transferde nokta atışlar yaptık. Biz  şımarmayacağız, şeffaf olacağız. Bizim gizleyecek bir şeyimiz yok. Yönetim kurulu  olarak ilk geldiğimiz günden beri yetimin hakkını kimseye yedirmemek üzerine  çalışmaktayız. Bütçemiz dahilinde gideceğiz. Herkese yakın olmaya çalışacağız.  Beşiktaş'ı bütün dünyaya tanıtacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa maçlarına taraftar götürülmeyecek

Fikret Orman, geçen sezon Fransa'da Olympique Lyon ile oynanan UEFA  Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında yaşanan olaylar sonrasında UEFA'nın iki  kulübe de 2 yıl ertelemeli 1 yıl men cezası verdiğini hatırlatarak, Şampiyonlar  Ligi'nde yurt dışı deplasmanlarına taraftar götürmeyeceklerini açıkladı.

Verilen ertelemeli ceza sonrası çok daha dikkatli olmaları gerektiğine  vurgu yapan Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Lyon'daki maçta olaylar çıktı ve UEFA Disiplin Kurulu iki kulübü de  disipline sevk etti. Ben ve hukukçularımız görüşmelere katıldık. UEFA, kuralları  gereği bizim bölgemizde olmasa dahi 2 sene içinde bir daha böyle bir durumla  karşılaşırsak men cezası verecek. Çok ağır bir ceza ancak kurallar böyle olduğu  için yapacak bir şey yok. Kura çekiminde UEFA Başkanı ile bir görüşme yaptım.  UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı da benimle beraberdi. Durumu izah  ettik. Avrupa'da Türk olup, yabancı pasaportu olan çok taraftarımız var. Kendi  taraftarımızı kontrol etsek de onlara satılan bilet bizim ukdemizde değil, bunu  ifade ettik. UEFA Başkanı da haklı olduğumuzu ancak kuralların böyle olduğunu  söyledi. Göreve geldikten sonra ilk sene UEFA Finansal Fair Play, ikinci sene de  3 Temmuz süreci yüzünden gidemedik. Büyük sıkıntı yaşadık. Bu sezon üç deplasmana  da taraftar götürmeyeceğiz. Kulübü yönetim kurulu seviyesinde temsil edeceğiz.  Buna mecburuz. Herhangi bir olay bize mal edileceği için bu riski alamazdık. Üç  deplasmana tur düzenlemeyeceğiz, gelmeyin. Beşiktaş'a zarar verecek bir durum  yaşamak istemiyoruz. Taraftarlarımız içerideki maçlara gelsinler."

Azerbaycan ve İran'da hazırlık maçı oynanacak

Başkan Orman, Beşiktaş'ın birkaç sene içinde dünyanın her yerinde  taraftarı olan bir kulüp haline geleceğini iddia etti.

Türkiye'nin en büyük sponsorluk geliri elde eden kulübü olduklarını  anlatan Orman, "İki rakibimizden de yüzde 20, yüzde 30'a yakın daha fazla gelir  elde ediyoruz. Türkiye'nin imkanlarıyla bir noktaya gidemiyoruz. Sırtımıza  aldığımız sponsorlar Türkiye ile alakalı. Onların da Türkiye bütçesi var ve o  kadar veriyorlar. Dünyada söz sahibi olmak için dünya sponsorları bulmamız  lazım." şeklinde konuştu.

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea'yi örnek göstererek, bu tür  kulüplere sponsor olan firmaların yalnızca o ülkede değil, tüm dünyada tanınmak  için yatırım yaptığını aktaran Orman, "Bizim de dünya markası olmamız lazım.  Beko, Beşiktaş'a Türkiye için sponsor oluyor ama Barcelona'ya dünya kulübü olduğu  için oluyor. O bütçelere çıkmak için dünya kulübü olmamız lazım. Zor olacaktır,  yatırımları ağır olacaktır ama hızla 100 milyon taraftara ulaşmamız lazım. Daha  fazla seyahat edeceğiz. Bundan sonraki milli takım arasında Azerbaycan'da  hazırlık maçı yapacağız. Sonra da İran'da oynayacağız." ifadelerini kullandı.

Orman, geçmişte Vodafone Park'ı inşa sürecinde kendilerine muhalefet  edenler bulunduğu hatırlatarak, "Biz bunu yaptık ve şimdi içindeyiz. İki-üç sene  içinde dünyanın her yerinde taraftarı olan bir camia olacak Beşiktaş. Siz buna  inanın, biz bunu yaparız. Kamuoyu yoklamaları yaptırıyoruz. Son 4 senede taraftar  noktasında yüzde 5 üzerinde büyüme kaydettik. Önümüzdeki 3-4 sene içinde taraftar  olarak nerelere geldiğimizi göreceğiz." görüşlerini paylaştı.

"(Amatör şubeler için) Radikal kararlar almak lazım"

Fikret Orman, amatör şubeler için radikal kararlar alacaklarını  açıkladı.

Amatör branşlarda senelik 50 milyon lira zarar edildiğini dile getiren  Orman, şunları kaydetti:

"Beşiktaş'ın borç yapısı var. 'Şunu yapalım, bunu yapmayalım.'  diyorlar. Borcu aşağı çekmek için radikal kararlar almak lazım. Amatör şubelerde  50 milyon civarı zarar yazıyoruz senelik. Bu 50 milyonu bankadan faizle alıyoruz,  yüzde 20 faiz ödüyoruz. Sezon sonu 60 milyon oluyor. Borç bu şekilde katlanarak  gidiyor. Maçlarını kimse takip etmiyor. Kimse amatör şubelere sponsor olmak  istemiyor. Biz bunu yüzdürürüz, geldiği gibi götürürüz ama bu birinin elinde  patlar. Biz böyle bir Beşiktaşlıysak, 2012'de niye aday olduk o zaman? Bize  radikal olmak yakışır. Bunu aşağı çekmek için bizi anlamanız ve arkamızda  durmanız lazım. Popülist davranarak bir yere gelemeyiz. Bu sene bütçenin  haricinde daha fazla tasarruf etmek lazım. Beşiktaş'ın kötülüğü üzerinden prim  yapmaya çalışanlara aldanmayın. Biz bir işi yapıyorsak, sadece Beşiktaş'ın  menfaati olduğu için yapıyoruz. Zor kararlar olabilir ama Beşiktaş'ı yönetmek zor  kararlar gerektirir."

Basketbolda da futboldaki gibi belli bir çizgiye geleceklerini ifade  eden siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Bu sene ilk kez kadro istikrarı sağladık ve  kadromuzda 7-8 oyuncuyu tuttuk. Üç transfer yaptık. İyi bir teknik kadromuz var.  Geçen sene şampiyon olurduk, maytaplar falan atıldı. O iki maçı kendi  seyircimizle oynasaydık, şampiyon olurduk. Bu mu Beşiktaş'ı desteklemek? Herkesi  desteğe, Beşiktaş'a yakışır efendiliğe davet ediyorum. Basketbolda da futboldaki  gibi çizgiye geleceğiz." ifadelerini kullandı.

"Bütün kulüplerde borç net, bizde brüt açıklanıyor"

Beşiktaş'ta borçların brüt üzerinden açıklandığını bunun da kamuoyunu  yanlış yönlendirdiğini anlatan Orman, "Bütün kulüplerde borç net, bizde brüt  açıklanıyor. Beşiktaş'ın borcu var ama alacağı da var. Net borç dersek gerçeğini  açıklamış oluruz. Alacakları düştüğümüzde borç 1 milyar 523 milyon oluyor.  Kimseden bir şey sakladığımız yok ama kamuoyunun da yanlış yönlendirmeyi doğru  bulmuyorum." dedi.

Orman ayrıca, kulübün tarihinde yer alan ve vefat etmiş olan önemli  isimlerin hepsi için aynı gün anma töreni düzenlenmesini istediğini belirterek,  "Birinin anmasına gidip diğerine gitmeyince gönül koyuyorlar. Tek bir günde  büyüklerimizi rahmetle analım. Bunun da en doğru olacağı günün 19 Mart olduğunu  düşünüyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Tüm Fikstür