Galatasaray'da Ertuğrul Erdoğan dönemi başladı

Galatasaray Kulübü, erkek basketbol takımı başantrenörlüğüne getirilen Ertuğrul Erdoğan ile sözleşme imzaladı.

27 Temmuz 2018 Cuma - 15:28

Türk Telekom Stadı'nda düzenlenen imza törenine sarı-kırmızılı kulübün  başkan yardımcıları Yusuf Günay ve Kaan Kançal, yönetim kurulu üyesi Ömer  Cansever, basketbol şubesi genel menajeri Ömer Yalçınkaya ile Ertuğrul Erdoğan  katıldı.
 
Törende açıklamalarda bulunan Yusuf Günay, Ertuğrul Erdoğan ile 1 1  yıllık sözleşme imzaladıklarını bildirdi.
 
Ekonomik koşulların zorluğundan bahseden Günay, takım bütçesiyle  ilgili, "Ekonomik koşullar ortada. Elimizdeki kıt imkanlarla en iyisini yapmak  için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Yeni bütçe çalışmalarımız devam ediyor.  Önümüzdeki süreçte olağanüstü mali genel kurula gidilecek. Bütçe ondan sonra  belirlenecek." diye konuştu.
 
Erdoğan'ın daha önce Galatasaray'da görev aldığına değinen Kaan  Kançal, "Ertuğrul Erdoğan, daha önce camiamızda görev almış, camiamızı bilen bir  başantrenör. Umarım kendisiyle çok önemli başarılara imza atacağız. Herkes için  hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Ömer Yalçınkaya ise Ertuğrul Erdoğan ile yeni bir yola çıktıklarını  aktararak, "Hocamız, çok kıymet verdiğimiz biri.  Galatasaray camiasına ve  kendisine hayırlı olsun." dedi.
 
Yalçınkaya, Türkiye Basketbol Federasyonunun (TBF) yabancı oyuncu  kuralını yakın zaman önce açıkladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
 "Kadromuzda Göksenin Kösal ve Ege Arar gibi çok değerli iki A milli  oyuncumuz var. Federasyonun açıkladığı 5 yabancı hakkından dolayı belirsizlik  vardı. Hocamızın gelişiyle çalışmaları hızlandırdık. Birçoğu ile anlaşma  noktasına geldik. Hocamızın gönlüne sinen bir Türk rotasyonu kurmaya çalışıyoruz.  Bunun dışında 5 yabancı oyuncu hakkını 6 olarak kullanabiliriz. Bununla ilgili de  gece gündüz çalışıyoruz. Birkaç isimle çok yaklaştık.  Galatasaray camiası ve  Türk spor camiası hiç merak etmesin. Galatasaray, layık olduğu şekliyle ULEB  Avrupa Kupası'nda ve Türkiye liginde temsil edilecektir."
 
Sarı-kırmızılı ekibin Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynamayı  planladığını aktaran Yalçınkaya, isim sponsorluğuyla ilgili çalışmaların devam  ettiğini kaydetti.
 
Erdoğan: "Antrenörlüğe başladığım kulübe geri döndüm"
 
Ertuğrul Erdoğan, 1996-1998 yıllarında Galatasaray'da yardımcı  antrenör olarak görev aldığını hatırlatarak, "Antrenörlüğüne başladığım kulübe  geri döndüm." dedi.
 
Görevinin zorluk derecesini çok iyi bildiğini aktaran tecrübeli  başantrenör, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Benim için çok önemli bir an. Profesyonel basketbol antrenörlüğüne  başladığım kulübe geri döndüm. Galatasaray Basketbol Takımı, benim için bir dönüm  noktasıydı. Görevimin ve beklentilerin neler olduğunu, zorluk derecesini çok iyi  biliyorum. Umarım yönetim, teknik ekip, oyuncular ve taraftarla iyi bir sinerji  yakalarız ve düşündüğümüz, hak ettiğimiz, heyecan duyduğumuz noktaya ulaşırız. En  büyük beklentim, sahada iyi mücadele eden, yüksek enerji ile oynayan ve formanın  hakkını veren bir takım oluşturma. Sonrasında da orta ve uzun vadeli planları  yapacağız. Önce bugünü düşüneceğiz ama yarını da hayal edeceğiz. Değerli ve A  Milli Takım potansiyelinde oyuncuları bir araya getirmeye gayret ediyoruz.  Bunlara uyumlu yabancı oyuncuları bir araya getirmeye çalışıyoruz."
 
A Milli Takım'daki yardımcı antrenörlük görevinin de sürdüğünün  hatırlatılması üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
 
"Ağustos ayının 13'ünde başlayan milli takım süreci var. Aynı  tarihlerde kulüp çalışmaları da başlayacak. Milli takım başantrenörü Ufuk Sarıca,  TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Üst Yöneticisi Ömer Onan ile bu konuyu  değerlendireceğiz. Şu anda önceliğim Galatasaray Erkek Basketbol Takımı. Kadroyu  oluşturup, hazırlık dönemini planlamak için çok kısa bir süre var. Şu anda  gözüken tüm mesai ve konsantrasyonumun bu tarafta kalması. Milli takım, benim  için ayrı bir görev. Gönül bağımın olduğu bir görev. Orada olmaktan ve  çalışmaktan çok keyif alıyorum. Milli takım bana ihtiyaç duyduğu sürece bu  hizmeti vermeye devam ederim ama önceliğim şu anda doğal olarak Galatasaray."
 
Ertuğrul Erdoğan, transfer çalışmalarıyla ilgili zamanlarının dar  olduğuna değinerek, şöyle devam etti:
 
"Zamanımızın azaldığını biliyorum. Birçok takıma göre geride  başladığımız bir transfer dönemi var. Şu anda iki oyuncu transferi kafamda var.  Yabancı kuralının gelmesiyle değerli oyuncular süratli bir şekilde büyük bütçeli  takımlar tarafından alındı. Kadromuzda iki değerli A Milli Takım oyuncusu var.  Can Korkmaz, Erolcan Çinko ve Ayberk Olmaz'ı dahil ettik. Onun yanına üç numara  ve bir uzun dahil etmeyi planlıyoruz. A Milli Takım'a aday yerli oyuncular  arasından seçmeye çalışıyoruz. Yabancı oyuncu konusunda irtibatta olduğumuz  isimler var. Bitirme noktasındayız. Yakın zamanda bazı isimleri açıklayacağız.  Zaman aleyhimize gelişiyor ama sabırlı ve acele etmeden davranmaya çalışıyoruz."
 
Türkiye'deki basketbol takımınlarının mali sıkıntılar yaşadığına  değinen Erdoğan, "Beklediğimiz bir sonuç. Bu daha dramatik hale gelecek.  Basketbol, Türkiye'de bu kadar yüksek rakamların dönebileceği bir ekonomiye sahip  değil. Çok gerçekçi olmayan rakamların döndüğü ortamda şu anda realite ile yüz  yüze geliyoruz. Türkiye'de 2 veya 3 kulüp dışında bütün takımların temel sorunu  hale gelmeye başladı. Senenin ortasında daha yoğun hissedeceğiz. Bunun iyi tarafı  da var. Türk basketbolunun kurtuluşunda yerli oyuncunun değerinin artması lazım.  Bunu artıya çevirebilecek kulüpler birkaç yıl içinde çok iyi bir kadroya sahip  olabilirler." diyerek sözlerini tamamladı.
 

Tüm Fikstür