Galatasaray'dan Derwall için anma mesajı

Galatasaray Kulübü, eski teknik direktörlerinden Jupp Derwall'in ölümünün 12. yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı.

AA 26 Haziran 2019 Çarşamba - 13:12

Sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinde yer alan mesajda, "Türk  futbolunda tarihi yeniden yazan, 2007 yılının 26 Haziran'ında vefat eden Jupp  Derwall'i aramızdan ayrılışının 12. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz." ifadesi  yer aldı.
 
Mesajda, Derwall'in sarı-kırmızılı takıma geliş süreci şu ifadelerle  anlatıldı:
 
"1978 Dünya Kupası'nda Almanya ikinci tur maçlarında gruptan  çıkamayınca Helmut Schön görevden ayrılmış, yerine yardımcısı Jupp Derwall  getirilmişti. Kariyerinde sadece 2 kez Alman Milli Takımı forması giyen  Derwall'le birlikte 1980 yılı, Almanya için rüya gibi geçmişti. UEFA Kupası'nda 4  Alman takımı yarı finale kalmış, Şampiyon Kulüpler’de Hamburg ikinci olmuştu.  Avrupa Şampiyonası'nın kazanını ise yine Jupp Derwall'in çalıştırdığı Batı  Almanya olmuştu. 1982 Dünya Kupası finalinde İtalya'ya kaybeden Almanya, 1984  Avrupa Futbol Şampiyonası'nda gruplardan çıkamayınca Derwall'in milli takım  serüveni de sona ermişti. Aynı günlerde, İstanbul'da Tomislav Ivic'in Portekiz’e  zamansız kaçışı Galatasaray’ı teknik direktör arayışına itmişti. O günlerde  dönemin yöneticileri Faruk Süren ve Alp Yalman'ın yaptığı teklif, olumlu yanıt  bulunca Jupp Derwall, Galatasaray’ın yeni teknik direktörü olmuştu."
 
Alman teknik adamın, Galatasaray'ın yanı sıra Türk futboluna da büyük  katkısının olduğu belirtilen mesajda, "İlk sezonunda kazanılan Türkiye Kupası,  ikinci yılında namağlup ikincilik ve ertesinde 14 yıl aradan sonra kazanılan  şampiyonluk...  Derwall, geçmişte görev yapan, hatta sonraları gelecek aşırı  disiplinli ve inatçı Alman hocalardan farklıydı. İlk isteği tesislerin  çimlendirilmesi oldu. Florya gün geçtikçe yeşillenirken altyapıya da özel ilgi  gösterdi. Hücum futbolu, pres ve alan savunması gibi kavramlar, Derwall'le  birlikte kullanılmaya başlandı. Yeni idman teknikleri ve futbolcuya özel çalışma  programları da onunla başladı. Sadece Galatasaray değil, Türk futbolu da onunla  birlikte farklı bir kimliğe büründü. Dahası, 1984 sonrasındaki tüm zaferler onun  hesabına yazıldı." denildi.
 
Derwall, 1986-1987 futbol sezonunda, 14 yıl aradan sonra ligde  şampiyonluğa ulaşan sarı-kırmızılı takımın teknik direktörüydü.

Etiketler:
Tüm Fikstür