15 Mayıs 2018 Salı


F.BAHÇE’DE Aykut Kocaman başta olmak üzere sahadaki her oyuncu, bu maçın ellerindeki son koz olduğunun bilincinde mücadele etti. Kocaman sezon başından bu yana ilk kez Fernandao ve Soldado’yu çift forvet oynatacak kadar ciddiye aldı maçı. Öyle de olmalıydı. 
 
EĞER, sezon başından bu yana yaşanan aksaklıklara rağmen şampiyon olmak istiyorsa G.Saray ile arasındaki averaj farkını kapatmak zorundaydı. Ancak averaj farkını kapatsan bile yetmiyor. G.Saray’ın kaybetmesi, Başakşehir’in de puan kaybı yaşaması lazım F.Bahçe’nin şampiyonluk ipini göğüslemesi için. Yani ütopik yaklaşım içinde olmak bile F.Bahçe adına büyük mucize. 
 
SEZON başı herkes Kocaman tercihi konusunda yönetimini eleştirirken ben Kocaman’ın doğru karar olduğunu, her şeye rağmen göğüsleyecek tek ismin Kocaman olduğu söylemiştim. Kocaman’ın sözüm ona savunma anlayışı ile mücadele ettiğini söyleyenler önce Kocaman’ın F.Bahçe ile şampiyon olduğu sezon attığı gol sayısına bakmalı sonra da bu sezon kötü kadroya rağmen son haftaya kadar yarışın içinde olmasını unutmamalı.
 
BİR de yapılan bireysel hataları da unutmamak lazım. Sezonda hiçbir takımın başına gelmeyenler Kocaman’ın başına geldi. Kendi kalesine gol atan mı dersin, imkansızı yiyen kalecileri mi dersin? Pişmiş tavuğun başına gelmeyenlere rağmen oyun felsefesi ile F.Bahçe’yi buralara kadar getiren Kocaman’ı tebrik etmeli. Karabükspor karşısında elindeki tüm kozları zamanında ve yerinde değişikliklerle kullanan Kocaman şimdi rakiplerinin takılmasını bekleyecek. 
 
BİREYSEL HATALAR
 
SEZONUN bu hesaplara kalacağını kimse bilemezdi. Bireysel hatalarla kaybedilen puanlara dönüp bakınca tüm sezon boyunca mücadele eden oyuncuların canı daha da sıkılacaktır. Futbol ve lig işte bu yüzden güzel. Sezon ortasında bile yaptığın basit bir hata seni şampiyonluktan ediyor. Sezon finalini hafta içinde yapan F.Bahçe her şeye rağmen küme düşen rakibine karşı konsantrasyonu son derece yüksek bir maç çıkarttı. Bu anlamda da onları tebrik etmek lazım.